چهارشنبه, 03 بهمن 1397 ساعت 00:00
کد خبر: 52488

دولت معوقات صندوق ذخیره فرهنگیان را پرداخت می کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عصراقتصاد: مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: با رأی دیوان عدالت اداری، دولت موظف به پرداخت 634 میلیارد تومان به این صندوق شد.
طبق اعلام صندوق ذخیره فرهنگیان مبلغ ۱۲۳۰ میلیارد رالا مجموع مطالبات اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان از سهم دولت معادل سهم عضو، تا پایان برنامه چهارم توسعه (پایان سال ۱۳۹۰) در قالب اوراق اجاره، وصول و پس از طی مراحل اداری به حساب اعضاء منظور شده است که به گفته جبار کوچکی نژاد، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، دولت مبالغ موظفی خود به صندوق را پرداخت نکرده و این امر باعث شده صندوق ورشکست شود یا ضرر کند. اگرچه این موضوع در برنامه پنجم حذف شده بود و دولت به ازای سال‌هایی که برنامه پنجم توسعه در کشور اجرا می‌شد تعهدی به پرداخت این مبلغ به صندوق ذخیره فرهنگیان نداشت ولی سهم دولت مجددا در برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفت و لحاظ شد.
وی افزود: 60 میلیارد تومان به عنوان سهم دولت برای سال 97 پیش‌بینی شده بود که تا کنون حتییک راله هم پرداخت نشده؛ ضمن آنکه در لایحه بودجه سال 98 هم همین مقدار پیش‌بینی شده است.
وی درباره ضرر صندوق ذخیره فرهنگیان از تاخیر در پرداخت‌ها، عنوان کرد: این سهم، تعهد دولت است تا به همان نسبت که فرهنگیان سهم 5 درصدی خود را پرداخت می‌کنند، دولت نیز به همان میزان پرداختی داشته باشد. امسال 60 میلیارد تومان منظور کردند و سال گذشته هم 60 میلیارد تومان مصوب شد ولییک رال هم واریزی نداشتند. دولت باید براساس قانون در حساب فرهنگیان در صندوق ذخیره فرهنگیان سپرده بگذارد ولی وقتی این کار را نمی‌کند،یعنی عملا فرهنگیان سودی نمی‌برند.
این در حالی است که چندی پیش علی اللهیار ترکمن، معاون توسعه و مدیریت پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: بخش عمده ای از مطالبات جاری فرهنگیان که از سال گذشته به امسال انتقال یافت پرداخت شده و بخش کوچکی ازآن باقی مانده که تا پایان سال جاری پرداخت می شود.
اواسط دی ماه بود که روابط عمومی صندوق ذخیره فرهنگیان خبری مبنی بر پرداخت مطالبات فرهنگیان از سهم دولت در صندوق ذخیره منتشر شد؛ در شرح این این خبر آمده بود که مطالبات اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان از سهم دولت تا پایان سال 90 پرداخت و سود سال مالی 96 نیز واریزشد.
روز گذشته نیز مهدی نیکدل، مدیر عامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در جلسه مشترک مدیران عامل و هیأت مدیره شرکت‌های تابعه و مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان، از احقاق حق اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و صدور رای دیوان عدالت اداری برای پرداخت معوقات دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.
وی ضمن بیان اینکه مهم ترین ذی نفعان صندوق همکاران ما در صندوق و شرکت‌های تابعه هستند، گفت: هر قدر آنها را بیشتر وارد سازوکارهای تصمیم گیری کنیم در ارتقای عملکرد و شفاف سازی امور موثر است. برخی سرمایه گذاری‌ها در دوران گذشته که بدون توجه به کار کارشناسی صورت گرفته با مشکلاتی روبه رو شده‌اند. نتیجه خرید با لحاظ کار کارشناسی، سودآوری بیشتر و کسب منافع بیشتر برای اعضای صندوق است.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه مدیران صندوق باید با فلسفه تصمیمات اتخاذ شده در صندوق آشنا باشند، گفت: بر اساس تبصره ۶۳ قانون برنامه دوم توسعه، دولت مکلف بوده معادل مبلغی که از حقوق اعضا کسر می‌شود، واریزی به صندوق داشته باشد. دولت تا پایان برنامه چهارم توسعه دولت سهم خود را واریز کرده، ولی با آن که تا ۵ درصد اجازه کسر از حقوق وجود داشته به اندازه ۱.۲ درصد کسر شده است.
نیکدل ادامه داد: دولت تا پایان برنامه چهارم توسعه، معادل سهم کسورات ۱.۲ درصدی را پرداخت کرده ولی در برنامه پنجم توسعه، حذف شده است و سازمان برنامه خود را مکلف ندانسته و آن را در بودجه قرار نداده است.
وی افزود: یک موضوع دیگر هم وجود دارد و آن این است که از سال ۷۶ برای سایر کارکنان دولت تصمیم گرفتند تا ۲.۵ درصد از حقوق شان را کسر کنند و معادل آن را هم دولت بدهد و در حساب پس اندازشان ذخیره شود، اما معلمان را چون عضو صندوق ذخیره بوده‌اند از این قانون مستثنا کرده‌اند. جالب آنکه برای معلمانی که عضو صندوق نیستندیک رالآ هم نریخته‌اند. از مدیران استان‌ها می‌خواهیم حداقل اطلاع رسانی کنند که همه فرهنگیان عضو صندوق شوند که به ضررشان تمام نشود.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه فانی، وزیر پیشین آموزش و پرورش، اعضای هیأت مدیره را برای احقاق حق صندوق بابت عدم واریز سهم دولت در برنامه پنجم توسعه به شکایت مکلف می‌کند و به دیوان عدالت اداری نامه می‌دهند که رد می‌شود، گفت: علت این بود که می‌گفتند شکایت دولت علیه دولت قبول نیست. شکایت مجدد در تجدید نظر هم رد می‌شود.
نیکدل ادامه داد: در سال ۹۵ مجدد پیگیری کردیم که دوباره به استناد دولتی بودن رد شد. مجددا واحد امور حقوقی ما، در خرداد۹۶، درخواست اعمال ماده ۷۹ کردند که در نهایت رای دولتی بودن منتفی و به شعبه هم عرض ارجاع و فشارها منتهی شد به اینکه۱۵ دی۹۷ از دیوان رای گرفتیم و سازمان برنامه به پرداخت وجوه دوران برنامه پنجم محکوم شد.
وی با بیان اینکه بابت معوقات سال های۹۰ تا ۹۲ ۳۰۵ میلیارد تومان گرفته بودیم که بتدریج داده می‌شود و بخشی هم پرداخت شده است، گفت: از این۳۰۵ میلیارد تومان، حدود ۱۸۰ میلیارد تومان مربوط به برنامه پنجم توسعه بوده و به این ترتیب از ۸۰۰ میلیارد تومان معوقات دولت،۶۳۴ میلیارد تومان باقی مانده که باید به استناد این رای از دولت مطالبه کنیم.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان افزود: معوقات بازنشستگان تا سال ۹۵ بعد از دریافت اعتبارات داده می‌شود و برای کارکنان هم در حسابشان می‌نشیند. صدور رأی دیوان، جز خبرهای شیرین این ایام بود و امیدواریم حال معلمان را بهتر کند.
نیکدل ادامه داد: ۱۰۰ هزار معلم تا ۵ درصد سهم خود را افزایش داده‌اند و دریافته‌اند که اگر سهم خود را تا این میزان افزایش دهند
می توانند معادل آن را از دولت بگیرند.
وی با اشاره به بهره برداری از شرکت کیمیا پارس خاورمیانه و پتروشیمی سبلان تا آخر سال آینده گفت: حداقل سه هزار میلیارد به سود صندوق اضافه خواهد کرد. سود امسال ما نیز بیش از دو برابر سال قبل شده است.


نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395