یکشنبه, 14 بهمن 1397 ساعت 18:30
کد خبر: 53041

تسویه اوراق اجاره و مرابحه در هجدهم بهمن ماه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور در اطلاعیه ای از تامین وجوه مورد نیاز برای تسویه اوراق اجاره و اوراق مرابحه در هجدهم بهمن ماه خبر داد.

ظرفیت بانک های ملی ایران، ملت، بانک شهر، دی، تجارت، رفاه کارگران، کوثر، پست بانک، پاسارگاد، صادرات ایران، پارسیان، توسعه تعاون و موسسه مالی و اعتباری ملل برای صدور اوراق تسویه خزانه نوع دوم پایان یافته است.
بانک های مجاز در این زمینه تا اطلاع بعدی شامل سپه، کشاورزی، مسکن، صنعت و معدن، توسعه صادرات، قوامین، خاورمیانه، انصار، آینده، گردشگری، ایران زمین، سرمایه، سینا و بانک قرض الحسنه رسالت می شود.
بر پایه نامه معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور، آخرین مهلت ارسال درخواست های مربوط به صدور اوراق تسویه خزانه نوع دوم، پایان بهمن ماه است.
همچنین تصریح شده که ملاک پرونده های قابل رسیدگی و اقدام توسط مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی، ثبت کامل آنها تا این تاریخ در دبیرخانه وزارتخانه به همراه همه مدارک و مستندات مربوط است.
بنابراین به پرونده های ناقص و ارسال شده بعد از موعد مقرر، ترتیب اثر داده نمی شود.
معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور همچنین در اطلاعیه دیگری از تامین وجوه مورد نیاز برای تسویه اوراق اجاره و اوراق مرابحه در هجدهم بهمن ماه خبر داد.در این اطلاعیه آمده است: با هدف ارتقای اعتماد عمومی نسبت به اوراق بهادار اسلامی و ایفای تعهدات دولت در این حوزه، با توجه به سر رسید سود اوراق اجاره با نماد های اجاد 21 تا 27 و اجاد 3 و اوراق مرابحه با نمادهای سلامت 1 تا 5 در هجدهم بهمن ماه، وجوه مورد نیاز برای تسویه این اوراق توسط خزانه داری کل کشور تامین و اقدامات لازم برای تسویه به موقع اوراق یاد شده معمول شده است.
این اوراق از اقسام اوراق بهادار اسلامی است که در چارچوب ظرفیت های قانون اصلاح قانون بودجه سال 1395 کل کشور منتشر شد.
اسناد خزانه اسلامی یک ابزار مالی مبتنی بر بدهی دولت به نظام بانکی، ذینفعان و تامین کنندگان منابع است که در چارچوب ظرفیت های قوانین بودجه سنواتی، به وسیله خزانه داری کل وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر می شود.
اسناد خزانه، اوراق بهادار بانام یا بی نام است که خزانه داری کل با بهای اسمی معین و بدون کوپن سود با سررسیدهای حداکثر تا سه سال منتشر کرده و در قبال بدهی های قطعی بخش دولتی و با توافق بستانکاران به صورت تنزیلی (با کسر از بهای اسمی) در اختیار آنها قرار می دهد.
در واقع دولت می تواند با انعقاد قراردادهای مربوط به مبادله های واقعی، اوراق بهادار خزانه را برای سررسید معین در اختیار بانک ها، پیمانکاران پروژه های کوتاه مدت یا تامین کنندگان نیازهای جاری و به طور کلی طلبکاران دولت قرار دهد و از این راه نیازها و هزینه های جاری و کوتاه مدت خود را تامین مالی کند.
این اسناد بدون کوپن سود است و در سررسید، معادل قیمت اسمی تسویه می شود.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395