دوشنبه, 15 بهمن 1397 ساعت 09:43
کد خبر: 53066

اطلاعات تکميلي

  • در لایحه بودجه ۹۸ پیش‌بینی شده است؛

بودجه ۳۴۸ میلیارد تومانی برای تربیت‌بدنی و سلامت دانش آموزان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری

عصراقتصادمعاون تربیت بدنی و سلامت وزرات آموزش و پرورش گفت: در حوزه اعتبارات تربیت‌بدنی و سلامت با حمایت دولت و وزیر آموزش و پرورش، ردیف مستقلی قریب به ۳۴۸ میلیارد تومان در بودجه ۹۸ پیش‌بینی شده است؛ همچنین ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی برای فضاهای ورزشی در نظر گرفته شده است.

روز گذشته نشست خبری مهرزاد حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت وزرات آموزش و پرورش با موضوع چهل سالگی انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.
حمیدی در این نشست ضمن بیان اینکه از سالی که تربیت بدنی در مدارس اجباری شد، ۹۱ سال می‌گذرد که ۵۱ سال آن مربوط به سال‌های قبل از انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: مقایسه دستاورد‌های این ۲ دوره با توجه به ملاحظات و شرایط نشان می‌دهد در سال ۵۷ ،۵۰۰ مربی تخصصی تربیت بدنی داشتیم و حدود ۲۰۰ نفر تحصیلاتی غیر از تربیت بدنی داشتند، اما امروز تعداد مربیان به ۳۵ هزار نفر رسیده است.
وی ضمن اشاره به اینکه امروزه بیش از ۲۰۰ مرکز دانشگاهی مشغول تربیت نیروی تخصصی تربیت بدنی هستند، گفت: این تعداد فارغ از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان است و بسیاری از این دانشگاه‌ها در مقاطع بالاتر از کارشناسی نیز به تربیت نیروی انسانی می‌پردازند.
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: امروز محتوا و کیفیت آموزشی با پیشرفته‌ترین محتوا‌های آموزشی برابری می‌کند، به طور کلی در درس تربیت بدنی سه عامل نیروی انسانی، تجهیزات و امکانات و محتوای درس باید مورد توجه قرار گیرد.
حمیدی ادامه داد: در حوزه اعتبارات تربیت‌بدنی و سلامت با حمایت دولت و وزیر آموزش و پرورش، ردیف مستقلی قریب به ۳۴۸ میلیارد تومان در بودجه ۹۸ پیش‌بینی شده است؛ ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی برای فضاهای ورزشی در نظر گرفته شده است و همچنین هزینه ساخت ۱۰۰۰ زمین چمن مصنوعی به اعتبارات نوسازی مدارس به طور سنواتی افزوده می‌شود در این راستا ۱۰۰ میلیارد تومان برای بودجه ۹۸ در این راستا پیش‌بینی شده است.

احیای استعدادیابی ورزش کشور به همت آموزش و پرورش

حمیدی ادامه داد: در گذشته حلقه مفقوده در ورزش کشور، نبود نظام یکپارچه در ورزش کشور بود که اکنون فضا تغییر کرده است و آموزش و پرورش به لحاظ تسری ساختاری و وجود ۳۵ هزار نیروی متخصص تربیت‌بدنی و برنامه مدون، یک نظام غربالگری و شناسایی ملی را پایه‌ریزی کرده است.
معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۷۲۰ دانش‌‌آموز مساعد ورزشی را فدراسیون‌ها در مسابقات تابستانی دانش‌‌آموزان انتخاب کردند، گفت: بعید به نظر می‌رسد استعداد ورزشی آموزشگاهی وجود داشته باشد و دیده نشوند؛ باید بگویم دیگر کسی اتفاقی بالا نمی‌رود.
وی در خصوص المپیک جوانان نیز گفت: سه دوره است که المپیک جوانان برگزار می‌شود. در سال ۲۰۱۰ در المپیک جوانان، ایران رتبه ۲۶ را کسب کرد؛ در سال ۲۰۱۴ به رتبه ۲۴ دست یافتیم و در سال ۲۰۱۸، هفتم شدیم.
وی تصریح کرد: از این پس هر کسی که عضو تیم‌های ملی می‌شود و در بازی‌های آسیایی و غیره رتبه کسب می‌کند، اولین سکوی قهرمانی اش، المپیاد درون مدرسه‌ای بوده است و معتقدیم این موضوع در رشته‌های آموزشگاهی استثنا ندارد و این است که می‌گویم نظام یکپارچه استعدادیابی را پایه‌ریزی کردیم، یعنی یک کار تیمی ملی اتفاق افتاده است و ۳۵ هزار نیروی متخصص تربیت‌بدنی یکدل یا با برنامه مشترک، تعصب و غیرت حرفه‌ای، این فعالیت‌ها را انجام می‌دهند.
 
حمیدی به بخش فعالیت سلامت دانش‌‌آموزی اشاره کرد و گفت: در حوزه سلامت، کارهای مختلفی انجام می‌شود قبلاً  دفتر سلامت در ساختار آموزش و پرورش نبود و مراقبان سلامت نداشتیم؛ از نظر ساختاری وزارت آموزش و پرورش بعدها دارای دفتر سلامت و تندرستی شد. برای تمام پایه‌ها در قالب کتاب برنامه آموزشی عرضه کردیم تا بتوانند مسائلی سلامتی را آموزش ببیند.
وی اضافه کرد: برنامه متوسطه دوم مورد بازنگری قرار گرفت و پیشنهاداتی به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی دادیم که کتاب بهداشت و سلامت در دوره متوسطه دوم پیش‌بینی شد؛ همچنین امروز تمام دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ۲ واحد عمومی بهداشت و سلامت را می‌گذرانند.
معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در بحث نیروی انسانی در حوزه بهداشت و سلامت با کمبود مواجه هستیم، گفت: در همه سنوات ماده ۲۸ سهمیه ویژه برای مراقبان سلامت داشتیم، همچنین تشکل سفیران سلامت برای متوسطه اول و دوم پیش بینی کردیم و کتاب‌هایی برای آن‌ها در نظر گرفته شد؛ همچنین دو میلیون نفر از دانش آموزان در قالب این طرح پیام سلامت را به همکلاسی‌ها و خانواده‌های خود ابلاغ نمی‌کنند.

ایجاد شناسنامه سلامت الکترونیکی برای ۵ میلیون دانش‌آموز

حمیدی با بیان اینکه پنج میلیون دانش‌آموز دارای شناسنامه سلامت الکترونیکی هستند که بخشی از آن سلامت ورزش و جسمانی است، اظهار کرد: برای دانش‌آموزان دختر متوسطه اول و دوم، قرص آهن و مکمل‌هایی مثل ویتامین D ارائه می‌شود؛ همچنین سلامت دهان و دندان در بخش گسترده انجام می‌شود.
وی افزود: المپیاد دادرس در گذشته ستادی بود، اما اکنون در مدرسه شکل می‌گیرد که کمک‌های اولیه را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند؛ همچنین  ۳۵ هزار بوفه مدارس داریم و نظارت بر نوع غذا و کیفیت توسط نیروهای خودمان انجام می‌شود.

تدوین طرح جامع ایمنی مدارس

 وی از رسیدگی به امور بهداشت مدارس شبانه‌روزی خبر داد و گفت: طرح جامع ایمنی مدارس را تدوین می‌کنیم و یکی از کارهایی که در سال‌های آینده انجام می‌شود دستورالعمل حفظ انرژی و ایمنی و بحث گرمایی مدارس است.
حمیدی با بیان اینکه دفتر سلامت ۵۰ میلیارد تومان اعتبار دارد و کارها را پیگیری می‌کند، اظهار کرد: امروز در تمام مراکز دندانپزشکی دانشگاهی با دفترچه به این دانش‌آموزان خدمات ارائه می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه ساختار قامتی از محورهای برنامه معاونت تربیت‌بدنی و سلامت است، اظهار کرد: ۵۰ مرکز ساختار قامتی در مراکز استان‌ها ایجاد کردیم و دبیر تمام وقت با تخصص دکترای تربیت‌بدنی حضور دارند؛ همچنین ۳۰۰ کانون حرکات اصلاحی در استان‌ها فعالیت دارند.

برای تأسیس سالن ورزشی با سازمان نوسازی مدارس جلسه تشکیل دادیم

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه معتقدیم در مدارس ابتدایی سالن ۱۲۰۰ متری نمی‌خواهیم، بلکه اگر دختران در داخل سازه مدارس یک فضای ۲۵۰ متری داشته باشند خوب است، گفت: برای تأسیس این سالن‌ها با رئیس سازمان نوسازی مدارس جلسه داشتیم و حرکات زمینی ژیمناستیک، موانع صخره نوردی و تجهیزات در سالن ایجاد خواهد شد.
وی با بیان اینکه ۶۸ هزار معلم ابتدایی در تابستان دوره های ورزش و تربیت‌بدنی آموزش دیدند، افزود: به استان‌ها ابلاغ کردیم هر استان باید ۱۰ سالن ورزشی برای دانش‌آموزان بسازد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395