سه شنبه, 16 بهمن 1397 ساعت 09:39
کد خبر: 53136

افزایش ۴۸درصدی جمعیت باسواد کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادسرپرست سازمان نهضت سواد آموزی رشد 48درصدی باسوادان در بعد از انقلاب را یکی از بزرگترین دستاوردهای این سازمان دانست.

روز گذشته نشست خبری شاپور محمدزاده، سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.
محمدزاده ضمن بیان اینکه در تمام زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی در این چهار دهه دستاورد‌های خوبی داشتیم، اظهار کرد: در مسائل علمی ایران پیش از انقلاب رتبه ۵۲ را داشت اما اکنون رتبه ایران در تولید علم  ۱۶ و در حوزه هسته‌ای رتبه هشتم را داریم.
وی افزود: قبل از انقلاب جمعیت بالای ۶ سال در کشور ۲۷ میلیون نفر بود که ۵۲.۵ درصد افراد کشور بی‌سواد بودند که بالغ بر ۱۴ میلیون نفر را شامل می‌شد، همچنین ۷۰ درصد روستاییان و ۸۳ درصد زنان روستایی از حق سواد بی‌بهره بودند. آمار باسوادی ۶ سال و بالاتر در سال ۸۵ به ۸۴.۶ درصد و در سال ۹۵ به ۸۷.۶ درصد رسیده است.
سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب ۴۸ درصد به جمعیت باسواد کشور اضافه ‌شد، اظهار کرد: کاهش قدر مطلق بی‌سوادی که ۱۴ میلیون نفر در سال ۵۵ بود به ۸.۸ میلیون نفر در سال ۹۵ رسیده است.
محمدزاده به دستاورد‌های سازمان نهضت سواد آموزی اشاره کرد، گفت: ۵۲ درصد از جمعیت بالای ۶ سال که ۲۷ میلیون بود، قبل از پیروزی انقلاب بی‌سواد بودند، اما بعد از انقلاب نرخ با سوادی به تدریج افزایش یافته و در سال ۹۵، به ۸۷/۶ درصد رسید.
وی ادامه داد: اکنون تعداد ۲ میلیون ۶۹۲ هزار نفر در سنین ۱۰ تا ۴۹ سال در نهضت داریم و البته گروه سنی بالای ۴۹ سال را هم فراموش نمی‌کنیم و از این تعداد، ۳۶۰ هزار نفر اتباع خارجی هستند.
محمدزاده با اشاره به اینکه از میان جمعیت بی‌سواد یک میلیون را آقایان تشکیل می‌دهند، بیان کرد: در گروه سنی بالای ۶ سال طبق برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال ۹۷ هدف‌گذاری برای رسیدن به ۸۸/۸ درصد است.
وی افزود: برای گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ اکنون درصد باسوادی ۹۴/۷ است و پیش بینی می‌کنیم برای سال ۹۷ این آمار به ۹۵/۷ برسد.

۷۵ درصد اقدامات نهضت مختص زنان است

سرپرست سازمان نهضت سواد آموزی ضمن تاکید بر اینکه کاهش تفاوت با سوادی میان زمان و مردان از اهداف اصلی سازمان نهضت است، تصریح کرد: ۷۵ درصد از فعالیت‌های نهضت به زنان اختصاص یافته است. همچنین ۵۵ درصد از فعالیت‌های نهضت به جامعه روستایی اختصاص دارد و پیش از انقلاب اختلاف سواد بین جمعیت روستایی و شهری ۵۵ درصد بود که اکنون به ۱۲/۵ درصد کاهش یافته است.
وی گفت: از سال ۹۴ تا ۹۷، ۳۵۰ مرکز یادگیری محلی تاسیس و تجهیز شد. از ابتدای فعالیت نهضت ۵۵۰ کتاب برای سوادآموزان چاپ شد و سالانه نزدیک ۴۸ هزار آموزشیار در نهضت فعالیت می‌کنند که از سال ۹۰ به بعد این پست به آموزش دهنده تغییر کرد.
به گفته محمدزاده نهضت سوادآموزی یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران است که فعالیت های چشمگیری در حوزه سوادآموزی داشته است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395