سه شنبه, 16 بهمن 1397 ساعت 09:48
کد خبر: 53137

اطلاعات تکميلي

  • رییس کل بیمه مرکزی خبر داد:

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه‌نامه‌های شخص ثالث موتورسیکلت‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد رییس کل بیمه مرکزی از بخشودگی ١٠٠درصدی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تمامی وسایل نقلیه تا پایان بهمن خبر داد و گفت: جرایم بیمه شخص ثالث موتور سواران و وسایل نقلیه کشاورزی تا ٦ ماه آینده نیز بخشیده شده است.

غلامرضا سلیمانی، امیری رییس کل بیمه مرکزی درباره اینکه ٢٠ درصد از خسارت شخص ثالث غیرواقعی است یا مدارک کافی برای آن وجود ندارد، افزود: ٢٠ درصد از خسارات پرداختی مستندات کافی ندارد و کنترل کافی از سوی شرکت های بیمه انجام نمی شود و در تلاش هستیم تا از رقم ٢ هزار میلیارد تومان خسارت پرداختی در این مورد کم کنیم. 
وی با اشاره به  کاهش نسبت خسارت غیرواقعی ، ادامه داد: اگر بیمه ثالث راننده محور شود، بخشی از این خسارت ها کاهش خواهد یافت.

وظیفه ما حمایت از بیمه گزاران است

رییس شورای عالی بیمه درباره ادغام شرکت های بیمه نظامی گفت: ما برنامه ای برای ادغام نمی توانیم داشته باشیم، بلکه وظیفه ما حمایت از بیمه گزاران است؛ بنابراین سهامداران شرکت های بیمه درباره ادغام شرکت ها تصمیم می گیرند و اگر نظرمشورتی از بیمه مرکزی بخواهند، به آنها مشورت خواهیم داد. 

همکاری ١٣ شرکت بیمه اتکایی خارجی با ایران

وی افزود:به دلیل جذابیت بازار بیمه ایران ، ١٣ شرکت اتکایی از کشورهای مختلف که ارتباطی با آمریکا ندارند با ایران همکاری دارند. رییس شورای عالی بیمه گفت: یک میلیارد دلار پیش از این از دولت برای پوشش های بیمه اتکایی در زمان تحریم تصویب شده بود که ما درخواست افزایش آن به ١.٢ میلیارد دلار را به کمیته ویژه تحریم داده ایم.
رییس کل بیمه مرکزی درباره همکاری های اتکایی، اظهار داشت: برخی از شرکت های بیمه اتکایی قراردادهای خود را با شرکت های ایرانی قطع کردند . ولی ریسک آنها پوشش داده شده و بیمه مرکزی پوشش های اتکایی را در اختیار این شرکت ها قرار داده است.
وی درباره نحوه ارزیابی پُرخطر بودن راننده یک خودرو وتعداد افراد استفاده کننده ازآن، بیان کرد: قانون، بیمه ها را مکلف کرده که بیمه ثالث براساس ویژگی های مختلف صادر کند؛ بنابراین یکی از روش های کاهش خسارت های غیرواقعی راننده محور کردن بیمه ثالث است. 
رییس شورای‌عالی بیمه خاطرنشان کرد : در حال حاضر برای خودرو بیمه نامه صادر می شود ، ولی قانون جدید می گوید با همکاری نیروی انتظامی، شاخص های مهم برای رانندگی را در نظر گرفته و رانندگان پُرخطر را از کم خطر تفکیک کنیم؛ بنابراین در حال حاضر تا ٧٠ درصد از حق بیمه ثالث را برای راننده ها تخفیف می دهیم که رقم بسیار بالایی است. 
وی در خصوص اولتیماتوم به ١٣ شرکت بیمه ای با توانگری سطح پایین ،گفت: ما صورت های مالی و توانگری شرکت های بیمه را نظارت داریم ، اما اولتیماتوم دادن و بحرانی توصیف کردن شرایط وجود ندارد که ما در کمیته صیانت از شرکت های بیمه برنامه های شرکت ها را بررسی می کنیم.
سلیمانی درباره عقب بودن ٢٦ درصدی نرخ حق بیمه شخص ثالث، تصریح کرد: معمولا آخر سال نرخ حق بیمه ثالث و مبلغ دیه از طریق قوه قضاییه اعلام می شود و ما در پایان اسفندماه در شورای عالی بیمه، حق بیمه را تعیین می کنیم.
رییس کل بیمه مرکزی بر لزوم اصلاح ضریب خسارت بیمه تکمیلی تاکید و گفت: باید بخشی از پرداختی های مردم بابت درمان بازگردانده شود و شرکت ها نیز توان جبران خسارت را داشته باشند.


سلیمانی ادامه داد: دریافت حق بیمه کمتر بابت حق بیمه تکمیلی درمان هنر نیست و به دنبال تعیین سقف و کف برای حق بیمه و خسارت ها هستیم و امیدواریم تا قبل از پایان سال ٩٨ این موضوع حل شود.
وی با اشاره به بهادار کردن اوراق ریسک، گفت: دستورالعمل این موضوع آماده شده و مجوز آن را از بورس دریافت کردیم و باید مجوز دیگری را از دولت بگیریم. وی با بیان اینکه تبصره مورد نظر برای اجرای این موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شده است، افزود: امیدوار هستیم که با تصویب این تبصره در صحن علنی مجلس از سال آینده بتوانیم این اوراق را منتشر کنیم.
سلیمانی امیری درباره همکاری با بانک مرکزی درخصوص خسارت های ارزی، اظهار داشت: زمانی که خسارتی ارزی وارد می شود بخشی را که حق بیمه ارزی گرفتیم، خودمان پرداخت می کنیم، ولی اگر در این زمینه کسری داشتیم، می توانیم با نرخ سامانه نیما ارز مورد نیاز را تامین و خسارت را پرداخت کنیم.
وی درباره اصلاح آیین نامه شماره ٦٠ بیمه درباره سرمایه گذاری، خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه بالا بودن تورم  و نرخ سود بانکی کمتر و در اصلاح این آیین نامه شرکت های بیمه مجاز به سرمایه گذاری های مختلف هستند، به نحوی که این آیین نامه را اصلاح کنیم تا پرتفوی سرمایه گذاری داشته باشند و در زمان بروز خسارت به مشکل برخورد نکنند.
رییس کل بیمه مرکزی درباره استقرار یک گروه ویژه در بیمه ایران و زیان انباشته ٦ هزار میلیارد تومانی در این شرکت، گفت: یکی از وظایف بیمه مرکزی نظارت بر تمامی شرکت هاست که ما اطلاعات زیادی را از شرکت ها می گیریم و گاهی در قالب گروه های بازرسی در شرکت ها مستقر می شویم. 
سلیمانی ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور نیز طبق قانون می تواند بازرسی های مختلفی داشته باشد. بیمه ایران سهمی ٣٣ درصدی از بازار بیمه کشور را در اختیار دارد و برنامه هایی برای کاهش زیان انباشته دارند و هیات مدیره آن شرکت بزودی این برنامه ها را اعلام خواهد کرد.  
به گفته وی ، ارتباط بیمه مرکزی با سازمان های نظارتی ارتباط تنگاتنگی است و اطلاعات را در اختیار آنها قرار می دهیم. 
سلیمانی نظارت را جزو حقوق قانونی نهادهای نظارتی دانست و افزود: در سراسر جهان در بحث بیمه ای خلاف ها و سوانح ساختگی را داریم و در ایران نیز این موضوع وجود دارد.
رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه اطلاعات دوره ای بررسی می شود، گفت: ٣٦ میلیون انواع وسایل موتوری در کشور وجود دارد و تلاش داریم تا تخلفات را به حداقل برسانیم. 

بخشودگی جرایم بیمه ای به مناسبت دهه فجر

سلیمانی امیری از اجرای طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث دارندگان وسایل نقلیه موتوری در دهه فجر خبر داد.
وی گفت: تا ۳۰ بهمن ماه، دارندگان وسایل نقلیه ای که فاقد بیمه نامه هستند ، می توانند با خرید بیمه نامه از بخشودگی مربوط به تاخیر در تهیه بیمه نامه برخوردار شوند. این بخشودگی برای دارندگان موتور سیکلت ها و ادوات کشاورزی است.
سلیمانی افزود: به مناسبت دهه فجر بیمه گذاران می توانند از طریق سامانه گویای تلفنی ۱۲۳۴۲ از نرخ حق بیمه نامه شخص ثالث خودروی خود با خبر شوند.
در پایان این مراسم و با حضور هیات عامل بیمه مرکزی از تمبر یادبود چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی رونمایی شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395