سه شنبه, 16 بهمن 1397 ساعت 09:58
کد خبر: 53138

اطلاعات تکميلي

  • بانک مرکزی در خصوص پرداخت سود و مالیات خرید و فروش ارز هشدار داد:

پرداخت مالیات ارز به شرط تحقق سود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: روز یک شنبه نمایندگان مجلس، بانک مرکزی را مکلف کردند تا ۵۰ درصد سود سهام و مالیات علی الحساب خود را تا ۱۵ بهمن به حساب خزانه واریز کند.

نمایندگان در جریان بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال 97 اعاده شده از شورای نگهبان با الحاق یک بند به تبصره 6 این قانون با 159 رأی موافق، 35 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
براساس بند (ق) الحاقی به تبصره 6 قانون بودجه سال 97 ؛ بانک مرکزی موظف است حداقل 50 درصد سود سهام و مالیات علی الحساب پیش بینی شده در پیوست شماره 3 این قانون را تا 15 بهمن ماه سال جاری پرداخت کند و براساس عملکرد مطابق مفاد حکم ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی 2 تسویه کند.
این درحالی است که رئیس‌کل بانک مرکزی اصرار مجلس بر این موضوع را سبب افزایش پول پرقدرت و رشد بیش از پنج درصدی تورم عنوان کرده است.
همتی با هشدار نسبت به تزریق ۹ هزار میلیارد تومان پول پرقدرت به اقتصاد ایران در صورت تصویب پرداخت سود تحقق نیافته خرید و فروش ارز، گفت: « با چاپ پول مخالفیم».
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی بار دیگر اعلام کرد: در صورت تصویب طرح یک فوریتی که در مجلس مطرح می شود حداقل افزایش ۹۰هزار میلیارد ریال پول پرقدرت در اقتصاد ایران را رقم خواهد زد.


وی تاکید کرد: اجبار بانک مرکزی در پرداخت سود تحقق نیافته خرید و فروش ارز مندرج در بودجه سال ۹۷ این بانک، صرفا چاپ پول است و موجب افزایش تورم خواهد شد. همتی مخالفت بانک مرکزی را با این طرح مجددا مورد تاکید قرار داد.
شرط بانک مرکزی برای پرداخت سود و مالیات خرید و فروش ارز
براساس این گزارش روز گذشته نیز روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: پرداخت علی‌الحساب سود و مالیات خرید و فروش ارز موکول به تحقق سود خواهد بود.
به دنبال تصویب طرح یک فوریتی پرداخت علی الحساب سود و مالیات خرید و فروش ارز، بانک مرکزی اعلام کرد اولاً این مصوبه در صورت تصویب شورای محترم نگهبان به قانون تبدیل خواهد شد.
ثانیاً بانک مرکزی به علت حساسیتی که نسبت به تأثیرات انتشار پول پرقدرت در نقدینگی دارد هرگونه پرداخت را به تحقق سود موکول خواهد کرد. بنابراین بانک مرکزی تلاش می‌کند با تأمین میزان بیشتری از ارز مورد نیاز متقاضیان در هفته های پیش رو و درحد میزان تحقق، نسبت به پرداخت مابه‌التفاوت حاصله اقدام کند.
در این راستا کارشناسان براین باورندکه با مصوبه مجلس و با توجه به تحقق نیافتن درآمدهای یاد شده از محل فروش ارز و نیز بدهکار بودن خالص نرخ خرید و فروش ارز در سطح قابل توجه 29.5 هزار میلیارد ریال، اصرار بر پرداخت مالیات و سود سهام دولت از این محل در حکم استقراض مستقیم دولت از بانک مرکزی است؛ بنابراین با آثار پولی نامطلوبی همراه خواهد بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395