سه شنبه, 23 بهمن 1397 ساعت 14:05
کد خبر: 53283

افت شاخص بورس؛ رشد شاخص فرابورس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شاخص بورس امروز (سه شنبه) کمی افزایش داشت اما شاخص فرابورس با افت 495 پله ای به جایگاه 157 هزار و 972 واحدی برگشت.

در معاملات امروز یک میلیارد و 244 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش سه هزار و 560 میلیارد ریال در 134 هزار نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 143 واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 64 واحد افزایش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 45 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور 692 واحد کاهش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول مربوط به شرکت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور 374 واحد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز 943 کاهش یافت.
براساس معاملات امروز، نمادهای وبصادر (بانک صادرات)، وبملت (بانک ملت)، فملی (ملی صنایع مس)، فولاد (فولاد مبارکه)، خساپا (سایپا) و تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین) بیشترین تاثیر منفی و کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) بالاترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشته و مانع افت بیشتر شاخص شدند.

داد و ستد 281 میلیون سهم  در گروه بانک

گروه بانک در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 281 میلیون سهم به ارزش 425 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش 390 میلیارد ریال و فلزات اساسی به ارزش 281 میلیارد ریال، به ترتیب جایگاه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.
گروه خودرو با دادوستدی به ارزش 208 میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت.
گروه سیمان نیز با معاملاتی به ارزش 172 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود ساخت.

رشد شاخص فرابورس

معاملات امروز شاخص فرابورس (آیفکس) یک واحد رشد کرد و در جایگاه یک هزار و 934 واحدی قرار گرفت.


امروز در این بازار 624 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از چهار هزار و 102 میلیارد ریال دادوستد شد.
در معاملات امروز، نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) و کگهر (سنگ آهن گهرزمین) بیشترین تاثیر مثبت را داشتند، در مقابل، ذوب (ذوب آهن) و دی (بانک دی) با افت مانع رشد بیشتر شاخص شدند.

حذف سود روزشمار بانکی به زیان بازار سهام

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شاخص بورس اکنون در مرحله اصلاح و فرسایشی قرار گرفته است، گفت: حذف سود روزشمار بانکی به زیان بازار سهام بود و سبب خروج نقدینگی از سهام به سوی اوراق با درآمد ثابت و سودهای ماه شمار بانکی شد.
بهزاد صمدی کارشناس بازار سرمایه به عوامل تاثیرگذار بر نوسان شاخص بورس اشاره کرد و افزود: سیاست های بانک مرکزی از جمله حذف سود روزشمار بانکی و تبدیل آن به سود ماه شمار، نتیجه معکوس بر بازار سهام داشته است.
وی اضافه کرد: این سیاست سبب شد تا پول هایی که گاهی اوقات برای نوسانگیری به بورس می آمدند خارج شوند، در واقع آنها اکنون به اوراق یا سود ماه شمار تبدیل شده اند.
صمدی ادامه داد: عامل تاثیرگذار بعدی تثبیت نرخ دلار در محدوده 10 تا 12 هزار تومان است که بانک مرکزی از این نرخ حمایت می‌کند و این موضوع، جذابیت سهام شرکت های مرتبط با دلار را کاهش داده است.
وی یادآورشد: بر این اساس چشم‌انداز مثبتی برای رشد نرخ دلار و افزایش جذابیت شرکت های صادرات محور وجود ندارد.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه عامل تاثیرگذار بعدی کاهش بهای نفت بوده است، اضافه کرد: به نظر می‌رسد نرخ این کالا در محدوده 60 تا 65 دلار تثبیت شود که البته امکان دارد نوسان‌های نیز داشته باشد که البته به صورت فرسایشی و اندک خواهد بود.
صمدی، به تسویه اعتبارات برخی کارگزاری ها (وام های واگذار شده به مشتریان) در اسفندماه امسال اشاره کرد و گفت: هرچه به پایان سال و فصل تسویه اعتبارات نزدیک می شویم، آن دسته از کارگزاری هایی که زمان تسویه اعتبارات آنها در اسفند است خواستار تسویه این اعتبارات می شوند که نتیجه آن افزایش فشار فروش سهام در بورس است.
صمدی اضافه کرد: از نظر تکنیکال (تحلیل فنی شاخص) نیز بازار سرمایه در شرایط حساسی قرار دارد که در صورت افزایش فشار فروش و از بین رفتن نقاط حمایتی، احتمال کاهش بیشتر شاخص وجود دارد.
این کارشناس بازار سرمایه به خروج نقدینگی از بورس اشاره کرد و گفت: با توجه به خروج این نقدینگی ها، حجم و ارزش معاملات کاهش یافته است؛ نقدینگی خارج شده به سراغ اوراق با درآمد ثابت و همچنین سودهای ماه شمار بانکی رفته است.
به گفته صمدی، اکنون ارزش شرکت های دلاری و صادرات محور با کاهش مواجه شده و سهامداران از آنها استقبال نمی‌کنند و بررسی‌ها نشان می‌دهد که تک سهم ها و شرکت های تورمی (تاثیر مثبت از تورم می گیرند) بیشتر مورد استقبال قرار گرفته اند.
وی اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی می‌توان تا آخر امسال شرایط بازار سرمایه را فرسایشی و حتی رو به پایین پیش بینی کرد.
این کارشناس بازار سرمایه، به ریسک های سیاسی و بین المللی پیش روی بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه کانال مالی اروپا راه اندازی شده اما هنوز ابهام های زیادی درباره شیوه فعالیت آن و همچنین سایر موضوع های مطرح میان طرفین وجود دارد که باید منتظر نتیجه آنها ماند.
صمدی ادامه داد: اکنون شرایط بازار به گونه ای شده است که حتی به اخبار مثبت و خوب نیز نمی تواند واکنش مثبت نشان دهد.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395