یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 02:00
کد خبر: 53414

اطلاعات تکميلي

  • اطهاری در گفت و گو با «عصر اقتصاد»:

درمان مسکن مشروط به افزایش قدرت خرید مردم است

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
 

سجاد عسگری

عصراقتصاد: یک کارشناس اقتصادی در بیان آسیب شناسی بازار مسکن در کشور گفت: تزریق پول سهل الوصول بدون برنامه به بخش مسکن تا زمانی که قدرت خرید مردم افزایش نیافته و تقاضای مردمی را در این حوزه تقویت نکند، نه تنها راهکاری برای بهبود اوضاع مسکن نیست بلکه تنها این حوزه را در انحصار سوداگران و رانت خواران قرار می دهد.

کمال اطهاری، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با «عصر اقتصاد» درباره اختصاص وام مسکن به توسعه گران اظهار کرد: در ابتدای طرح بازآفرینی شهری این مساله مطرح شد که وام در اختیار ساکنین این بافت ها قرار گیرد.
وی افزود: واژه توسعه گر یک اصطلاح جعلی است. در جهان از واژه بساز و بفروش استفاده می شود و در ایران به دلایلی واژه توسعه گر را مطرح کردند.
اطهاری اظهارکرد: بخش مسکن زمانی از قفل شدگی خارج می شود که بخش مولد رونق یابد و اشتغال ایجاد شود. تزریق پول به تنهایی به بخش مسکن تنها مرداب اقتصاد ایران را پر می کند و پاسخگویی مشکلات کنونی بازار مسکن نیست.
وی تاکید کرد: زمانی که اشتغال وجود ندارد و تحصیلکرده های جامعه در بعضی از رشته ها حدود 40 درصد بیکار هستنند خریدار یا متقاضی واقعی حوزه مسکن و یا اجاره وجود ندارد.

اجرای طرح جامع مسکن مانع رانت جویی می شود

اطهاری ادامه داد: بخش خصوصی باید به مجموعه سرمایه تزریق کند و این بخش از برنامه سوم وام های ارزان قیمت را دریافت کرده است. حالا که این سرمایه بلوکه شده است دوباره به دنبال اخذ وام هستند. در حالی که تمام این موارد در طرح جامع مسکن لحاظ شده تا بخش خصوصی از رانت جویی خارج شود.
این کارشناس اقتصادی گفت: نهاد های دولتی به تکرارواژه ای به نام لوکومتیو مسکن روی آورده اند و رئیس جمهور را قانع می کنند  اما سازمان برنامه و بودجه باید با مدل هایی که وجود دارد تعارض بین بخش مسکن و ساختار مولد اقتصادی را برطرف کند  و این سازمان نقدینگی بدون برنامه را تزریق نکند و به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کند
وی ادامه داد : نهاد هایی که در چارچوب  طرح جامع مسکن است  را تاسیس کنند همانند توانمند سازی ، تشکیل شرکت های اجتماعی های و الخصوص  پروژه بافت های فرسوده و پس از شکل گیری این فرایند تحرک در بخش مولد ایجاد می شود و در این مرحله بخش خصوصی واقعی نیازمند ورود به این بازار است .
این کارشناس اقتصادی از اجرای سلیقه ای سند جامع مسکن با تغییر مدیران و دولت ها و سیاست ها گله کرد و آن را از دیگر مشکلات آسیب زای بازار مسکن دانست.
وی خاطر نشان کرد: طرح جامع مسکن که ساختار آن در سال 84 تهیه شد و یک برنامه جامع است و عصاره دانش و تجربه و برنامه ریزی در ایران است .
اطهاری ادامه داد: در شروع دولت نهم به بهانه های مختلف که برنامه چهارم برنامه ای برای سرمایه داری است در زمانی که این برنامه برای اولین بار قادربه ساماندهی بود و می توانست سیاست اجتماعی را با رشد اقتصادی هماهنگ کند، متاسفانه کنار گذاشته شد.
این کارشناس افزود: در دولت نهم و دهم  به نام رونق بازار مسکن، سوداگران و رانتخواران بر این بازارغلبه کردند . از سوی دیگر به اسم پیشرفت و آبادانی حدود دومیلیون نفر به جمعیت تهران افزوده شد که به کیفیت زندگی و رشد اقتصادی صدمه زد .  با شعارهای مبتذل اقتصادی که درهیچ اقتصادی مشاهده نشد حرکت کردند و کل اقتصاد ایران را هم قفل کردند.
اطهاری درباره طرح مسکن مهر اظهار کرد: بیشتر افرادی که امروز مدیر شدند در مقابل این پروژه سکوت کردند که این عدم اعتراض گاهی هم به منزله تایید مسکن مهر تلقی می شود.  امروز افرادی به مخالفت مسکن مهر می پردازند که از اعضای شورای سیاستگزاری عالی مسکن آن دوره بودند.
وی درباره این مساله که بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم این برنامه مورد توجه واقع شد، اظهار کرد: در این دولت طرح جامع مسکن در دستور بازنگری قرار گرفت و یک برنامه جامع تر از گذشته تدوین شد که با وضعیت کنونی اقتصادی ایران هم منطبق باشد.
 
 
 
 
 
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395