چهارشنبه, 01 اسفند 1397 ساعت 09:00
کد خبر: 53602

تسهیلات مسکن را به انبوه سازان و خریداران واقعی بدهید

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد: نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک گفت: با توجه به نبود زیر ساخت های مورد نیاز ، تسهیلات مسکن باید علاوه بر انبوه سازان به خریداران واقعی نیز تعلق گیرد.

حسام الدین عقبایی، نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک در گفت و گو با "عصر اقتصاد" درباره پرداخت تسهیلات بانکی در حوزه مسکن گفت: اساسا این تسهیلات در اختیار سازنده قرار می گیرد، اما در ایران به دلایلی مثل صنعتی نبودن تولید ساختمان، سازمان نیافتگی انبوه سازان و نبود زیر ساخت های لازم، با توجه به نیاز بالا باید تسهیلات بانکی به انبوه سازان و خریداران واقعی مسکن تعلق گیرد.

عقبایی ادامه داد: متقاضیان مسکن که دارای ظرفیت بالا وپس انداز خوبی هستند  با یک تسهیلات بانکی می توانند سرپناه تهیه کنند.
این کارشناس مسکن اظهارکرد: وضعیت مسکن چند نوع بیماری دارد و فقط با چند دارو و مسکن مانند طرح های مسکن مهر، تسهیلات بانکییا فراهم کردن زمین رایگان این مشکلات برطرف نمی شود.
نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: باید ازتمام روش ها و ظرفیت ها استفاده کرد و به یک استاندارد لازم رسید و بعد بحث اولویت ها را مطرح کرد که تسهیلات به بخش توسعه گر داده شود یا خیر ولی درشرایط امروزی که سالییک میلیون ازدواج ثبت می شود و تولید مسکن زیر300هزار واحد مسکونی است، باید از همه روش ها برای کمک به مردم استفاده کرد.

Housing Facility

عقبایی معتقد است: دولت باید حداکثر توانایی خود را در موضوع بازآفرینی انجام دهد تا بافت فرسوده سریع تر نوسازی شود و خروجی آن را  که افزایش تولید است و به رابطه عرضه و تقاضا  کمک می کند، شاهد باشیم.
نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک درباره بازار مسکن در سال 98 افزود : تا پایان سال 97 با رکود تورمی مواجه هستیم و پیش بینی می شود که تا نیمه اول سال 98 ( پایان شهریور ماه ) رکود عمیقی  پیش رو داشته باشد.
وی ادامه داد: به دلیل نبود زیرساخت های لازم برای برقراری توازن بین عرضه و تقاضا و کاهش قدرت خرید مردم ، فروردین واردیبهشت تقریبا تحرک خاصی در زمینه خرید و فروش مشاهده نمی شود و افزایش قیمت و کاهش قیمت هم مشهود نخواهد بود.
عقبایی اظهارکرد: افزایش قیمت ارز موجب افزایش قیمت مسکن شده و بر سطح معاملات و رکود هم تاثیر منفی می گذارد.
این کارشناس مسکن مالیات برعایدی سرمایه و خانه های خالی را دارای پیامدهای مثبت دانسته و افزود: این نوع مالیات که در سال 93 و 94 مطرح شد، می تواند کنترل کننده بازار مسکن باشد.
وی افزود: همان طور یک کارمند یا کارگر مالیات پرداخت می کند، کسی که سرمایه خود را وارد بازار مسکن می کند هم قاعدتا باید مالیات برعایدی آن را بپردازد و نپرداختن آن با عدالت اجتماعی مغایرت دارد.
وی ادامه داد: مالیات باعث جلوگیری از سوداگری و رشد نامحسوس قیمت مسکن و نامتعارف آن می شود و اخذ مالیات از خانه های خالی در تمام دنیا وجود دارد تا خالی گذاشتن خانه برای افراد مضر باشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395