یکشنبه, 05 اسفند 1397 ساعت 05:00
کد خبر: 53708

اطلاعات تکميلي

  • موفقیت بزرگ آلمان در رسیدن به اهداف مالیاتی ثبت شد

نگاهی به نقش پر رنگ مالیات در افزایش درآمد دولت ها  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 

عصراقتصاد:  موضوع مالیات و درآمد های مالیاتی را می توان به عنوان یکی از مهمترین مسائل اقتصادی کنونی در کشورهای جهان دانست که بسته به نوع آن و موفقیت دولت ها در دستیابی به درآمدهای مالیاتی می تواند چرخ اقتصاد یک کشور را شتاب دهد. تعریف کلی مالیات را می توان انتقال بخشی از درآمدهای جامعه به دولت یا بخشی از سود فعالیت‌های اقتصادی افراد دانست که نصیب دولت می شود، زیرا ابزار و امکانات دستیابی به درآمد و سودها را دولت فراهم ساخته ‌است.

در بسیاری از کشورهای جهان مالیات بخش عمده ای از درآمد های دولت ها را شکل می دهند و این موضوع با توجه به دسترسی دولت ها به منابع درآمدی دیگر تا حد زیادی ارتباط دارد. به عبارت دیگر میزان دریافت مالیات در کشورهایی که به منابع درآمدی مانند نفت اتکا دارند از شهروندان و کسب و کار های حاضر در این کشورها بسیار کمتر از سایر کشورهاست.
البته وجود یک نظام شفاف مالیاتی که دولت ها بتوانند به راحتی مالیات خود را وصول کنند یکی از الزامات افزایش و دسترسی به اهداف مالیاتی دولت هاست و این موضوع برای کشورهایی که فاقد این نظام مالیاتی هستند باعث خواهد شد درآمدهای مالیاتی دولت های این کشور ها تا حد زیادی محقق نشود.

وضعیت پرداخت مالیات در جهان

وضعیت مالیات در کشورهای مختلف جهان نشان می دهد که بسیاری از کشورها در دستیابی به اهدف مالیاتی خود ناکام مانده اند؛ البته باید به این نکته توجه داشت که میزان مالیات دریافتی در بخش های مختلف مانند مالیات بر شرکت و مالیات بر اشخاص در کشور های مختلف متفاوت است. برای مثال در اقتصادهایی که نسبت به نمونه های بسته تر خود آزادی اقتصادی بیشتری دارند، مالیات بر درآمد شرکت ها تفاوت آشکاری را نشان می دهد.
در سورینام (کشوری کوچک در آمریکای جنوبی)، میزان مالیات بر شرکت در حدود 36 درصد است که این کشور را از این نظر در رتبه اول بیشترین مالیات وضع شده بر شرکت در جهان قرار داده است. کشورهایی مانند بروندی، بنگلادش، پاکستان با 35 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. این میزان در ایران در حدود 25 درصد است. در بین اقتصادهای بزرگ جهان، این میزان در چین 25 درصد، در فرانسه بین 15 تا 33 درصد، آلمان 29.65 درصد، ژاپن 29.74 درصد، بریتانیا 19 درصد و آمریکا تا 21 درصد است.
در بین کشورهای جهان، مالیات بیشترین سهم را در درآمدهای دولت ایسلند دارد. ایسلند در حدود 51.6 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را از طریق مالیات در سال 2016 به دست آورده است. این موضوع در سال 2017، در مورد فرانسه صادق است؛ این کشور 48.2 درصد از درآمد ناخالص داخلی خود از طریق وصول مالیاتی در سال 2017 به دست آورد. همچنین بلژیک با 46.5 و دانمارک با 46.4 در رتبه های بعدی قرار دارند و بیشترین رشد سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی در سال 2017 متعلق به ایسلند است که 15.2 درصد رشد را نشان می دهد.

آلمان نمونه موفق نظام مالیاتی

البته نقش مالیات در اقتصاد تنها به این ارقام محدود نمی شود. آمارهایی که روز گذشته منتشر شد، نشان می‌دهد که آلمان به عنوان بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا، مقام نخست را بیهوده به دست نیاورده است. دولت این کشور در سال گذشته با وجود کاهش رشد اقتصادی، ۵۸ میلیارد یورو بیش از هزینه‌های خود درآمد مالیاتی داشته است.
به گزارش دویچه وله، دولت آلمان به‌رغم کاهش رشد اقتصادی سال گذشته میلادی در کسب درآمدهای مالیاتی به رکوردی جدید دست یافت. بر اساس اعلام اداره فدرال آمار در ویسبادن، دولت مرکزی، ایالت‌ها، شهرها و صندوق‌های تامین و بیمه‌های اجتماعی آلمان در سال ۲۰۱۸ میلادی در مجموع ۵۸ میلیارد یورو مازاد درآمد داشته‌اند.
این بالاترین رقم از زمان وحدت دو آلمان در سال ۱۹۹۰ تاکنون است. به این ترتیب دولت فدرال آلمان برای پنجمین سال پیاپی با مازاد درآمدهای مالیاتی روبه‌رو بوده است. مازاد درآمدهای مالیاتی آلمان سال گذشته برابر با ۷ / ۱ درصد تولید ناخالص ملی این کشور است.
با وجود این، این مازاد درآمد حدود یک میلیارد یورو کمتر از آن است که در ماه گذشته، ژانویه، تصور می‌ شد. اداره فدرال آمار آلمان در نخستین ارزیابی خود رقم مازاد درآمدهای مالیاتی را ۵۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو برآورد می‌کرد.
اخذ مالیات، عوارض و بیمه‌های اجتماعی و نیز وضعیت خوب بازار کار در رکورد کنونی نقش مهمی ایفا کرده‌اند. درآمدهای دولت از این طریق ۷ / ۴ درصد و هزینه‌های آن ۲ / ۳ درصد رشد داشته است.
سیاست پولی بانک مرکزی اروپا که به‌خصوص در آلمان مناقشه‌برانگیز بوده، از فشار بر دولت کاسته است. دولت می‌تواند به دلیل بهره‌های پایین بانکی با هزینه‌های کمتری مقروض شود.
در عین حال، اما در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ از سرعت رشد بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا کاسته شد. آن گونه که اداره آمار آلمان در نخستین برآورد خود تأیید کرده بود، پس از آن که در سه‌ ماهه سوم سال گذشته تولید ناخالص ملی 2/0 درصد کاهش یافت، در پایان سال ۲۰۱۸ این روند نزولی متوقف شد.
صادرات نیز از مناقشه‌های موجود بر سر سیاست‌های تجاری و توقف رشد اقتصادی جهان رنج می‌برد. علاوه بر این، مشکلاتی نیز در نیمه دوم سال گذشته برای صنعت خودروسازی در جریان تغییر استانداردهای گاز خروجی خودروها پیش آمد. کم‌آبی شدید رودخانه‌ها نیز به دلیل گرمای سوزان تابستان گذشته، حمل و نقل بسیاری از کالاها را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده بودند.
اقتصاد آلمان در مجموع سال ۲۰۱۸ رشدی حدود ۴ / ۱ درصدی داشته است. این رقم به‌وضوح از سال‌های درخشان ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ با رشد ۲/۲ درصدی، کمتر بود. دولت آلمان رشد اقتصادی این کشور در سال جاری (۲۰۱۹) را یک درصد برآورد می‌کند.

تلاش ایران در جهت رسیدن به اهداف مالیاتی خود

ایران با توجه به نوسانات قیمت نفت و مسائل بین المللی مانند رویارویی با تحریم ها که تاثیر زیادی در درآمد های این کشور می گذارد از چند سال پیش برای افزایش درآمدهای مالیاتی خود و تغییر نظام مالیاتی در این کشور تلاش بسیاری انجام داده است. با این همه، همچنان روند افزایش درآمدهای مالیاتی در ایران به کندی پیش می رود.
در آبان ماه سال جاری، ایسنا در گزارشی به نقل از بانک مرکزی اعلام کرد که بر اساس آمار بانک مرکزی ایران، در 6 ماهه نخست سال بیش از ۴۶ هزار میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی مصوب سال جاری محقق نشده است.
بانک مرکزی از وضعیت اقتصادی کشور در آبان ماه آماری منتشر کرد؛ آمار بخش درآمدهای مالیاتی حاکی از این است که تنها بیش از ۵۰ درصد از آن چیزی که به عنوان درآمد مالیاتی در این مدت مصوب شد، محقق شده بود.
دولت در بودجه سال جاری میزان درآمدهای کل کشور را ۲۱۶ هزار میلیارد تومان مصوب کرده بود که میزان درآمدهای مصوب برای 6 ماهه نخست امسال ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بوده، اما تاکنون تنها ۶۳.۵ هزار میلیارد تومان از درآمدهای پیش‌بینی شده محقق شده است.
با این همه، روند افزایش درآمدهای مالیاتی در ایران با وجود کُند بودن، از نوعی ثبات برخوردار است و به نظر می رسد این کشور به زودی راه خود را در دسترسی به اهداف مالیاتی خود پیدا کند.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395