یکشنبه, 05 اسفند 1397 ساعت 23:00
کد خبر: 53750

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان مدارس غیردولتی:

ساختار کشور اجازه نمی دهد مدارس غیردولتی را خصوصی سازی کنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
 

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: زینی وند ضمن بیان اینکه در هیچ کشوری، تمامی هزینه های آموزش و پرورش بر عهده دولت نیست، گفت: ساختار فرهنگی و سیاسی کشور اجازه نمی دهد مدارس غیردولتی را خصوصی سازی کنیم.

روز گذشته اولین نمایشگاه دستاوردهای مدارس و مراکز غیردولتی و صنایع آموزشی وابسته به مدت چهار روز در مصلی امام خمینی(ره) تهران افتتاح شد.
مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه اظهار کرد: آینده از آن جامعه‌ای است که نظام آموزشی آن بتواند نیروی نوجوان و جوان را به بهترین شکل آموزش دهد؛ سرمایه‌گذاری برای آموزش، مهم‌ترین سرمایه‌گذاری ملی است؛ هر کشوری در این مسیر به جد وارد شد، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کرد، در تمام ابعادش شامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حتی امنیتی رشد می‌یابد.
وی با اشاره به اینکه در میزان توسعه یافتگی یک کشور، چگونگی و کیفیت آموزش را در کنار سایر مؤلفه‌ها به عنوان عوامل و شاخص‌های توسعه یافتگی در نظر می‌گیرند، ادامه داد: صاحبنظران معتقدند آموزش کارآمد و استفاده درست از تمام ظرفیت‌ مردم برای مشارکت در تعلیم و تربیت کشور از مهم‌ترین عوامل موفقیت کشورهاست.
معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: هیچ جای دنیا همه هزینه‌های آموزش و پرورش بر عهده دولت نیست؛ در آخرین گزارش که دادند بین ۵۰ تا ۷۰ درصد هزینه آموزش و پرورش را کشورهایی که از نظر مالی خیلی متمکن هستند، تأمین می‌کنند و مابقی را از مشارکت و پتانسیل مردم تأمین می‌کنند. 
وی ادامه داد: تقویت مدارس غیردولتی و مشارکت مردم در آموزش و پرورش به معنای بالا بردن سهم مردم در اداره امور مربوط به آموزش و پرورش است؛ ساختارهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور ما هم به‌گونه‌ای است که اصلا اجازه نمی‌دهد ما مدارس غیردولتی را به عنوان خصوصی‌سازی در آموزش و پرورش تعبیر کنیم.
زینی‌وند با بیان اینکه خصوصی‌سازی تعبیر خاص خود را دارد، گفت: قرار نیست آنچه در صنعت کشاورزی قرار است انجام شود، در آموزش و پرورش انجام شود؛ همه برنامه‌ریزی‌ها، سیاست‌گذاری‌ها، محتوای کتاب‌های درسی، انتخاب نیرو، گزینش و نظارت‌های سخت‌گیرانه که در مدارس غیردولتی وجود دارد بیشتر از مدارس دولتی است.
وی تصریح کرد: متعجبم از اینکه افرادی که خودشان در نظام تعلیم و تربیت سابقه و تجربه دارند و می‌دانند دولت به تنهایی نمی‌تواند تمام هزینه‌های آموزش و پرورش را تأمین کند، روزانه در روزنامه‌ها مقاله علیه خصوصی‌سازی و بحث مدارس غیردولتی مطلب دارند و اظهار نظر می‌کنند و بر پیکر مدارس غیردولتی می‌تازند.
وی اضافه کرد: در حال حاضر مدارس غیردولتی را می‌بینید که بیش از ۹۰ درصد دانش‌آموزان‌شان در بهترین دانشگاه‌‌های کشور تحصیل می‌کنند؛ آنها که درباره مسائل تربیتی مدارس غیردولتی صحبت می‌کنند، در ماه محرم بینند که چگونه دانش‌آموزان در این مراسم‌ها به عشق اهل بیت(ع) حضور پیدا می‌کنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: تعداد قلیلی از مدارس غیردولتی شهر تهران با گرفتن شهریه‌های اضافی و عدول از الگو و چارچوب تعیین شهریه، هویت و ماهیت واقعی مدارس غیردولتی را خدشه‌دار می‌کنند؛ پارسال بررسی کردیم ۳۴، ۳۵ تا ۵۰ مدرسه رسیدند؛ دیروز در یک از استان‌ها بودیم، مدیر مدرسه غیردولتی می‌گفت شهریه من یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.
باید بار سنگین آموزش و پرورش بر دوش مردم باشد
غلامعلی حداد عادل، عضو شورای انقلاب فرهنگی نیز در ادامه عنوان کرد: یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب ایجاد امکان برای ملت در تربیت فرزندان شان آن طور که می خواهند بود که کارنامه 30 ساله مدارس غیر دولتی نشان دهنده تحقق این موضوع است.
وی افزود: اکنون از پنج هزار مدرسه فعال در شهر تهران، یک هزار و 800 مدرسه، برابر با 20 درصد آن غیر دولتی است و با این کار بخشی از بار آموزشی از دوش دولت برداشته شده است.
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بیان کرد: ممکن است درصد کمی از مدارس غیر دولتی به بنگاه اقتصادی تبدیل شوند اما چهره عمومی مدارس غیر دولتی این است که به علت منافع اقتصادی فعالیت نکرده اند؛ اگر آن سرمایه را به هر شکل دیگری استفاده کنند، درآمدش بیشتر و دردسرش کمتر است.
حداد عادل تصریح کرد: باید نمایشگاه دستاوردهای مدارس غیر دولتی هر سال تکرار شود و سال آینده با تجربه بهتری پا به عرصه بگذارند؛ این نمایشگاه باید در تمام استان ها نیز گسترش یابد.
وی بیان کرد: باید با توسعه و نظارت بر مدارس غیر دولتی بار سنگین آموزش و پرورش بر دوش همه مردم باشد و این موضوع در شرایط اقتصادی فعلی ضروری است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395