دوشنبه, 06 اسفند 1397 ساعت 03:00
کد خبر: 53752

اطلاعات تکميلي

  • وزیر راه اعلام کرد

تسهیل تولید برای تامین مسکن 7 دهک جامعه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:  وزیر راه و شهرسازی گفت: وظیفه دولت فراهم کردن و تسهیل گری تولید مسکن به ویژه برای اقشار کم درآمد و متوسط جامعه است.

محمد اسلامی روز گذشته در ‌دومین جشنواره نشان تعالی سلامت، ایمنی و محیط زیست " HSE"افزود: مهم ترین وظیفه دولت در حوزه مسکن تعادل بخشی به بازار عرضه و تقاضای آن است و بنابراین وزارت راه و شهرسازی تسهیل گری در تولید مسکن را در دستور کار خود قرار داده است تا شاهد صاحب خانه شدن اقشار مختلف جامعه به خصوص در حوزه بافت های فرسوده شهری باشیم.
وزیر‌راه‌ وشهرسازی‌ اعلام کرد : درپنج استان کشور تا دهک 7 باید توانمند سازی صورت گیرد و در بعضی استان ها فقط دهک  3و4 و تعدادی از  استان ها هم شامل سه دهک 3 و 4 و 5 شامل می شوند
اسلامی ادامه داد: برای دهک های پایین از خیرین مسکن ساز جهت ساخت مسکن حمایت خواهیم کرد. 
اسلامی تاکید کرد: متاسفانه برخی از شهرهای کشور از درون دچار فرسودگی شده اند و باید به استناد برنامه ششم توسعه بتوانیم هر سال 270 محله را نوسازی کنیم تا کیفیت زندگی شهروندان در این محلات ارتقا یابد.
وی با بیان اینکه احداث واحدهای مسکونی و تحرک در ساخت و ساز در بافت های ناکارآمد شهری یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت شهرسازی است، افزود: خوشبختانه با همکاری سازمان برنامه و بودجه نخستین قسط ساخت 100 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری واریز شد تا این برنامه با سرعت بیشتری دنبال شود.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: رونق ساخت و ساز در سال 98 و 97 یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ماست و وزارت راه و شهرسازی انتظار دارد با استفاده از ظرفیت های مهندسی کشور بتواند حوزه ساخت و ساز را رونق دهد.
اسلامی با تبریک فرا رسیدن روز مهندس، خاطر نشان کرد: تامین سلامت، ایمنی و محیط زیست در حوزه های کارگاهی یکی از الزامات ما در بخش های ساخت و ساز است و باید تمام مسائل فنی خود را بر اساس این فرآیند برنامه ‌ریزی کنیم.
حذف شیوه های منسوخ در ساختمان سازی از الزامات فرآیند “ HSE”ااست
اسلامی تاکید کرد: فرآیند “ HSE”اباید هم در طراحی و هم در اجرای ساختمان مورد توجه قرار گیرد؛ ما نباید از شیوه‌های منسوخ در کارگاه‌های ساختمانی از جمله داربست ها استفاده کنیم ،بلکه باید برای کاهش هزینه‌ها و سوانح کارگاهی از تکنولوژی های جدید بهره مند شویم.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست در حوزه های شهرسازی و کارگاهی تاکید کرد: رعایت مسائل زیست محیطی یکی از الزام های قانونی است و باید در حوزه ساخت و ساز و انجام پروژه های عمرانی از هرگونه رفتار های مخرب جلوگیری شود.
در ادامه این مراسم، مدیرعامل سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات دولتی و عمومی گفت: خوشبختانه رعایت فرایند"  HSE" در پروژه بزرگ مصلای تهران با حضور 6 متخصص در این زمینه به اجرا گذاشته شده است .
محمد جعفر علیزاده تاکید کرد: این فرآیند در طرح توسعه ساختمان مجلس نیز رعایت شده است و برای تامین سلامت ایمنی و رعایت مسائل زیست محیطی همه دستگاه‌های اجرایی باید در تمام پروژه‌های عمرانی از این فرآیند تبعیت کنند.
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران نیز در این مراسم اعلام کرد: گسترش روز افزون ساخت و ساز و اهمیت تکمیل به‌ موقع پروژه های عمرانی و زیرساخت های کشور رعایت الزام های ایمنی بهداشت و محیط زیست را ضروری کرده است و باید در تمام پروژه های عمرانی به فرآیند “ HSE”اتوجه شود.
ایرج معزی افزود: در شهر تهران 582 کیلومتر بزرگراه احداث شده و 42 کیلومتر بزرگراه دیگر در دست ساخت است.
معاون شهردار تهران اظهار کرد: اکنون 7.5 کیلومتر تونل در داخل شهر تهران در دست تکمیل است در حالی که پیش از آن 23.5 کیلومتر تونل شهری توسط متخصصان جوان کشور با استفاده از ظرفیت‌های جامعه مهندسی ساخته شده است.
وی تاکید کرد: خوشبختانه الزامات ایمنی، سلامت و رعایت مسائل زیست محیطی در پروژه های شهرداری تهران مورد توجه جدی قرار گرفته و با تشکیل کمیته‌های تخصصی اقدامات موثری در این حوزه به عمل آمده است.
در ادامه مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت خوشبختانه با تلاش هایی که در این زمینه به عمل آمده تاکنون 1700 متخصص در حوزه فرآیند" HSE  " کار ارزیابی فعالیت‌های سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی را برعهده دارند ، همچنین سال گذشته حدود 50 شرکت آمادگی خود را برای حضور در این جشنواره با توجه به رعایت مسائل سلامت ایمنی و محیط زیست در کارگاه های خود اعلام کردند.
حامد مانی فر تاکید کرد: امسال نیز 114 شرکت برای حضور در این جشنواره اعلام آمادگی کرده بودند که به علت شرایطی که وجود داشت 80 شرکت نتوانستند در حوزه HSE مورد ارزیابی قرار گیرند.
وی از راه‌اندازی سامانه نظارت عالیه مقررات سیستم جامع مدیریت بازدیدهای موضوع ماده 35 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان خبر داد و گفت: این سامانه امروز توسط وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری می‌رسد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395