دوشنبه, 13 اسفند 1397 ساعت 09:56
کد خبر: 54067

اطلاعات تکميلي

  • دبیر کانون انبوه سازان مسکن ایران:

با افزایش تولید شاهد متعادل شدن قیمت مسکن در کشور خواهیم بود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دبیر کانون انبوه سازان مسکن ایران گفت: اگر فضای کسب و کار در بخش ساخت و ساز از بن بست خارج شود با افزایش تولید شاهد متعادل شدن قیمت مسکن در کشور خواهیم بود.

فرشید پورحاجت افزود: کاهش تولید و جهش قیمت مسکن در سالجاری سبب شد مردم قدرت خرید خانه مورد نیاز خود را نداشته باشند و باید این شرایط را به گونه ای تغییر داد.
«فرشید پورحاجت» امروز ( دوشنبه ) افزود: در شرایط اقتصادی کنونی تولیدکنندگان به علت ریسک بالای سرمایه گذاری در این بخش، رغبتی برای تولید مسکن ندارند.
وی گفت: بخش خصوصی تصور می کند اکنون شرایط لازم برای انجام سرمایه گذاری در این بخش وجود ندارد و راهکارهای تشویقی چندانی نیز برای تولیدکنندگان در نظر گرفته نشده است.
دبیر کانون انبوه سازان مسکن ایران تصریح کرد: تقویت نقدینگی یکی از مهمترین مولفه های افزایش قدرت خرید است؛ در حالی که از 18 ماه پیش سقف تسهیلات مسکن و شرایط پرداخت آن هیچگونه تغییری نکرده است.
پورحاجت ادامه داد: راهکارهای تشویقی مناسبی برای پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان مسکن در نظر گرفته نشده است؛ در حالی که دولت و مجلس می توانند با ورود به این بخش مهم اقتصادی و وضع قوانین و مقررات کارآمد و رفع موانع دست و پاگیر به کسب و کار در حوزه ساخت وساز کشور کمک کنند.

House price

وی تصریح کرد: در این شرایط اقتصادی باید بهبود فضای کسب و کار در این بخش، اولویت نخست دولت و مجلس باشد، زیرا اکنون کسب و کار تولیدکنندگان مسکن به شدت تضعیف شده است.
پورحاجت بیان کرد: اگر فضای کسب و کار در بخش ساخت و ساز از بن بست خارج شود با افزایش تولید شاهد متعادل شدن قیمت مسکن در کشور خواهیم بود.
دبیرکانون انبوه سازان مسکن ایران یادآوری کرد: با افزایش قیمت ها، ارزش پول ملی به یک سوم کاهش پیدا کرده و سبب شده است اکنون نقدینگی تولیدکنندگان به یک سوم کاهش پیدا کند.
بانک مرکزی اعلام کرده است شیب رشد قیمت مسکن از آذرماه امسال معکوس و کاهشی شده است.
بر پایه این گزارش، رشد قیمتی در بهمن ماه به 85.1 درصد در مقایسه با ماه مشابه پارسال رسید که حکایت از کاهش پنج درصدی دارد؛ این امر در کنار افزایش 39 درصدی معاملات مسکن در شهر تهران در مقایسه با دی ماه، می تواند نویدبخش آن باشد که سایه رکود تورمی از سر بازار مسکن برداشته می شود.
بهمن ماه امسال 9 هزار و 300 معامله خرید و فروش مسکن در شهر تهران به ثبت رسید که اگرچه در مقایسه با بهمن پارسال 49.2 درصد کاهش داشته اما بیشتر از دی ماه امسال بود.
در دوره مورد بررسی، قیمت مسکن با شتاب کمتری گران شد و متوسط قیمت خرید و فروش در شهر تهران به مرز 10 میلیون تومان در هر مترمربع رسید که در مقایسه با بهمن 96، رشد 85.1 درصدی داشت که 1.7 درصد رشد مربوط به ماه آخر یعنی فاصله بین دی تا بهمن بود.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395