دوشنبه, 20 اسفند 1397 ساعت 08:50
کد خبر: 54354

استقرار پلیس در 157 گمرک رسمی کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: جانشین فرمانده ناجا گفت: طبق هماهنگی‌های انجام شده، پلیس به زودی در 157 گمرک رسمی کشور مستقر خواهد شد.

روز گذشته نشست خبری سردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا با موضوع بررسی عملکرد سالیانه 1397 با اصحاب رسانه برگزار شد.
سلیمانی اظهار کرد: ایجاد نظم، انضباط ، امنیت و آرامش در جامعه و برای مردم از ماموریت های مصوب، قانونی و مصرح نیروی انتظامی است و پلیس از ارزش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی صیانت و پاسداری می کند. اهمیت کار پلیس در این است که به تامین امنیت همه جانبه اعم از امنیت افراد، کسب و کار، تحصیل و امنیت اخلاقی می پردازد و اساساً هر حوزه ای از امنیت به پلیس مربوط می شود.
وی ضمن اشاره به ماموریت های پلیس، گفت: ما فقط در کلانتری ها در طول یک سال بیش از 31 میلیون و 500 هزار خدمات به مردم ارائه می دهیم.
وی ضمن اشاره به فعالیت مراکز 110 در سراسر کشور، بیان کرد: در 11 ماهه گذشته، 29 میلیون و 500 هزار تماس با سامانه 110 برقرار شده که از این میان بیش از 17 میلیون تماس عملیاتی شده؛ یعنی نیروی پلیس به محل اعزام و ماموریت انجام و اجرایی شده است.
جانشین فرمانده ناجا گفت: در این مدت، بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر نیز با سامانه تلفنی 197 تماس داشته و گزارش شکایت، انتقاد، پیشنهاد و یا تقدیر خود را ارائه کرده اند.
وی ضمن اشاره به تماس های صورت گرفته با سامانه تلفنی 197، گفت: از این میزان تماس ها، دو سوم مربوط به سوالاتی بود که مردم راهنمایی می خواستند و نیروهای ما به سوالات و ابهامات مردمی پاسخگو بودند.
دولت بدون کمک پلیس موفق نمی‌شد تا بازار ارز را کنترل کند
سلیمانی به موضوع برخورد با مفاسد و جرایم اقتصادی نیز اشاره کرد و افزود: بسیاری از افرادی که دستگیر شده‌ و پای میز محاکمه آمده‌اند؛ توسط پلیس دستگیر شده‌اند که متهم سکه ثامن و ... از جمله آنهاست. بنابر اعلام رسمی دولت، اگر اقدامات پلیس در حوزه مبارزه با جرائم اقتصادی به خصوص بازار سکه و ارز نبود، دولت موفق نمی‌شد تا بازار ارز را کنترل کند.
به گفته وی، از سال گذشته، رئیس جمهور آمریکا، براندازی رژیم ایران را در دستورکار خود قرار داد، در همین راستا 350 نفر از عوامل ضد انقلاب و دشمنان کشور را بر سرکار آورد؛ برنامه‌ریزی کردند و پایگاه‌هایشان را در منطقه فعال و گروهک‌های ضد انقلاب را بسیج کردند و با توزیع منابع قصد براندازی جمهوری اسلامی ایران را داشتند. با اقداماتی که انجام دادند، امیدوار بودند که کار را یکسره کنند اما با بی‌توجهی مردم در دی ماه سال گذشته روبرو شدند. چراکه بیش از 75 درصد مردم ما به اسلام و انقلاب و شاکله‌های نظام جمهوری اسلامی باور دارند و آماده دفاع همه جانبه از نظام و انقلاب هستند.
وی در خصوص آمار معتادان متجاهر نیز بیان کرد: در کل کشور 64 هزار معتاد متجاهر وجود دارد و ما امسال بیش از 173 هزار معتاد متجاهر را جمع آوری کرده‌ایم که این نشان می‌دهد برخی از این معتادان چندبار در سال جمع آوری شده و دوباره به سطح خیابان‌ها و معابر بازگشته‌اند.
به گفته سلیمانی، اخیرا در تهران نیز بیش از  10 هزار معتاد متجاهر جمع آوری شد که در مراکز بازپروری نگهداری می‌شوند.
وی با اشاره به ایجاد 15 هزار ظرفیت در تهران برای معتادان متجاهر ادامه داد: این‌ بار معتادان جمع آوری شده تا پایان سال آینده از اردوگاه بیرون نخواهند آمد. بنای ما این است که تا قبل از سال جدید، معتادان متجاهر را در تهران جمع‌آوری کنیم و طی یکی دوماه آینده این کار را در کل کشور انجام دهیم.
72 درصد سرقت ها در 10 شهر
وی با اشاره به موضوع سرقت نیز گفت: 73 درصد سرقت ها در 10 استان کشور به انجام می رسد که از این میزان 72 درصد به 10 شهر اختصاص دارد. هم اکنون حدود 200 هزار سارق دارای پرونده در کشور وجود دارند که از این تعداد برخی از آنان را افرادی تشکیل می دهند که برای یک مورد سرقت پرونده دار شده اند.
سردار سلیمانی با اشاره به آمار سرقت که توسط معتادان به انجام می رسد، افزود: 70 درصد زندانیان سارق را معتادان به مواد مخدر تشکیل می دهند که این افراد با عمل خود سلامت و امنیت جامعه را دچار مشکل خواهند کرد.
وی اظهار کرد: بر اساس آمار و اطلاعات موجود هم اکنون 64 هزار نفر معتاد متجاهر در جامعه وجود دارند و در مقابل 173 هزار نفر از این افراد دستگیر و به مراکز درمانی معرفی شده اند.
جانشین فرمانده انتظامی ناجا با بیان اینکه اخیرا حدود 10 هزار معتاد متجاهر در تهران دستگیر شده است، افزود: امسال 666 تن انواع مواد مخدر در کشور کشف و ضبط شده است.
وی در خصوص موضوع فرهاد مجیدی نیز گفت: ایشان با پلیس تماس گرفته و معذرت خواهی کرده است؛ بنابراین فعلا با توجه به موضوع یادشده این امر مهم را پیگیری حقوقی نکرده ایم تا حل و فصل شود؛ اما پلیس این حق را برای خود محفوظ دارد که اگر حل نشود، شکایت خود را مطرح کند.
وی در ادامه با بیان اینکه کاهش آمار سرقت که به دلیل برخی مشکلات در جامعه شاهد افزایش آن بودیم، دغدغه جدی ماست، اظهار کرد: عمده سرقت‌های ما سرقت از منزل، خودرو و کیف‌قاپی و ... است که البته 73 درصد کل سرقت‌های کشور در 10 استان رخ می‌دهد که تهران در رتبه نخست است و پس از آن نیز استان‌هایی چون غرب استان ‌تهران، البرز، اصفهان، خراسان رضوی، کرمان، فارس، خوزستان و ... است. همچنین 72 درصد از سرقت‌های رخ داده در این 10 استان نیز در مراکز این استان‌ها رخ می‌دهد.
سردار سلیمانی با بیان اینکه بر مالخران نظارت و اشراف داشته و با بسیاری از آنان برخورد کرده‌ایم، تاکید کرد که در کل کشور 200 هزار نفر داریم که حداقل یک پرونده سرقت در کلانتری‌ها دارند و تعداد سارقان حرفه‌ای نیز بسیار کمتر است.
جانشین فرمانده ناجا درباره قاچاق نیز اظهار کرد: برخورد با قاچاق جزو اولویت‌های پلیس است و البته با توجه به اختلاف قیمت ارز در حال حاضر قاچاق از بیرون به داخل کاهش پیدا کرده و اولویت ما برخورد با قاچاق از داخل به بیرون است.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395