شنبه, 25 اسفند 1397 ساعت 16:06
کد خبر: 54535

اطلاعات تکميلي

  • گفتگوی آفتاب یزد با یک کارشناس اقتصادی:

حذف ارز ترجیحی تکانه شدید بر زندگی و معیشت مردم دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

این روزها بحث‌های مرتبط با حذف نرخ ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) موافقان و مخالفانی پیدا کرده و از فعالان اقتصادی تا اقتصاددانها در این‌باره نکاتی را مطرح می‌کنند که توجه مسئولان به آن می‌تواند چشم‌انداز روشن و قابل درکی از تبعات اجرا یا عدم اجرای این حذف بدست دهد.

در همین خصوص سیف الله یزدانی کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با آفتاب یزد، تبعات حذف ارز ترجیحی را مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار داده که در پی می‌آید.

هدف طراحان حذف ارز ترجیحی از مطرح کردن آن در شرایط فعلی چیست؟

اینکه ما مثلا نرخ ارز را مبنای یک چالش مهم اقتصادی در کشور قرار دهیم به نوعی آدرس غلط‌دادن است. باید به این موضوع توجه داشته باشیم که پول، ابزار‌اندازه‌گیری مبادله است اما آیا باید با این ابزار، کل اقتصاد یک کشور را محل مناقشه و چالش قرار دهیم؟
به نظر می‌رسد کسانی که به این مسائل دامن می‌زنند، از نبود بینش و دانش عمیق اقتصادی در رنج هستند چرا که اساسا منطقی به نظر نمی‌رسد که حذف نرخ ارز ترجیحی را چالشی مرتبط با کل اقتصاد کشور قلمداد کنیم. به عبارتی دیگر در حالی که موارد بسیار مهمتری همچون بازار مولد، دستمزد و معیشت مردم وجود دارد، چرا باید تمام انرژی برخی مصروف این شود که آیا ارز ترجیحی را حذف کنیم یا خیر؟

یعنی شما معتقدید ارز ۴۲۰۰ تومانی در راستای منافع اقشار مردم است؟

بی شک باید متناسب با نیاز و معاش مردم نرخی برای ارز مبادله‌ای وجود داشته باشد. موافقان حذف ارز ترجیحی باید بگویند دنبال چه چیزی هستند؟ ساماندهی دلالان؟ اگر چنین هدفی دارند بگویند تکلیف سفره و معیشت مردم چه می‌شود؟ در نظر بگیرید حقوق کارگران در سال ۹۷ بر مبنای ارز ۳۷۰۰ تومانی تعیین شد، آیا حاضر هستند حقوق سال ۹۸ آنها را با ارز ۱۳ هزار تومانی تعیین کنند؟ طی روزهای اخیر ما دیدیم که دولت و مجلس بر سر حقوق کارمندان چانه زنی‌های زیادی انجام‌دادند اما شورای عالی کار چه تصمیمی برای معیشت و دستمزد کارگران دارد؟

پس به نظر شما ایده موافقان حذف ارز ترجیحی با دانش روز اقتصاد همسو و همنوا نیست؟

ما تعصب خاصی نسبت به ارز ۴۲۰۰ تومانی نداریم، حرف ما این است که با اتخاذ هر تصمیمی به مقوله تعادل در بازار هم توجه داشته باشند. اگر بنا باشد نرخ ارز را بر حسب مابه‌التفاوت تعریف کنند این مبتنی بر علم اقتصاد نیست، دانش اقتصادی می‌گوید شما باید بازارهای کشور را ملاک قرار دهید و توجه داشته باشید که نرخ دلار در میزان بیکاری و معاش مردم تاثیر می‌گذارد، در حال حاضر مردم در تنگنای معیشت هستند و سفره‌ها خالی است، این وسط همان حداقل نرخ ارز یعنی ۴۲۰۰ تومان که به نفع مردم است نباید از بین برود.
ارز ترجیحی

تبعات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نظر شما چیست؟

در حال حاضر آنچه مورد توجه موافقان ارز ترجیحی است، تفاوت نرخ ارز ترجیحی و نیمایی است. اگر ارز ترجیحی حذف شود بنا به اظهار کارشناسان ۶ درصد تورم ایجاد می‌شود. ما همین ۶ درصد تورم را هم قبول داریم اما فقط ارزاق ۶درصد گران نمی‌شود بلکه سبد کالایی این تورم ساختمان، طلا، ماشین و.. را هم در بر می‌گیرد. در نتیجه آن کسی که داراتر است بهره‌اش بیشتر می‌شود.

ایراد این موضوع چیست؟

موافقان حذف ارز ترجیحی معتقدند که با حذف این ارز فقط ۶ درصد کالاهای مصرفی گران می‌شود اما واقعیت این است که دارایی‌های مردم هم گرانتر و در نتیجه کسی که داراتر است، دارایی‌اش بیشتر می‌شود و رفاهش هم افزون می‌شود در حالیکه فقرا چیزی بدست نمی‌آورند.
در واقع تلاش موافقان حذف ارز ترجیحی این است که به جای اصلاح ابزارها از جیب مردم هزینه کنند در حالیکه تصمیمات اینچنینی زندگی مردم را با تکانه‌های شدید روبرو می‌کند.

آیا شما پیشنهاد خاصی در این ارتباط دارید؟

حرف ما این است که اگر هم چنین کاری می‌کنید مسئولانه باشد و مسئولیت تبعات اقدامات و تصمیمات خود را عهده‌دار شوید. کسی نباید حرف کارشناسی نشده بزند و نظریات غیرعلمی بدهد. طرفداران حذف نرخ ارز ترجیحی در هر نهادی که هستند باید بدانند دارند راه را اشتباه می‌روند گرچه آنها از هم اکنون یارگیری‌های خود را هم کرده‌اند. این وسط فقط سوداگران قطعا سود خواهند برد. اگر می‌خواهند ارز ترجیحی را حذف کنند باید شرف تعهد داشته باشند و پای حرف خود و تبعات تصمیم خود بایستند نه اینکه اگر کار نتیجه نداد و زندگی مردم دستخوش گرفتاری شد، خود را از تبعات تصمیم اشتباهی که گرفته‌اند مبرا کنند.

فکر می‌کنید با حذف ارز ترجیحی به‌دنبال آزاد سازی قیمتها هستند؟

سازمان یا نهاد رسمی هنوز هدف و قصد خود را برای این امر اعلام نکرده است اما باید مراقب برخی طرح‌ها بود. چنین تصمیمات خطرناکی بر معیشت و سفره مردم تاثیر بدی می‌گذارد. طراحان و مجریان این امر آیا حاضرند توضیح دهند که با حذف ارز ترجیحی یا آزادسازی قیمت‌ها چه بلایی بر سر سرمایه گذاری، تولید و اشتغال می‌آید؟ بازارهای مولد چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد؟ آیا قصد دارند با زندگی و سفره مردم ایده‌های خود را مورد آزمون و خطا قرار دهند؟

مشاوران دولت چه نقشی در این بین دارند؟

آنها در شرایط برزخی هستند. به نظر من باید وزارت بازرگانی و نهادهای تنظیم بازار وارد عمل شوند و بزرگترین ماموریت خود را مواظبت از مردم، تولید و اقتصاد سالم قرار دهند. از یاد نبریم که الان وقت آزمایش تئوری‌های متنوع غربی در اقتصاد کشور نیست، بلکه باید به فکر رفاه و آرامش مردم بود.


نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395