یکشنبه, 26 اسفند 1397 ساعت 09:01
کد خبر: 54547

برابری کیفیت ماشین آلات پخت نان و شیرینی ایرانی با آلمانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: در ایران تعداد محدودی از تولیدکنندگان در زمینه تولید ماشین آلات پخت نان و شیرینی کشور فعالیت دارند، هر چند کشور آلمان در حوزه ماشین آلات پخت نان و شیرینی پیشرو است اما محصولات ایرانی نیز از نظر کیفیت، تفاوتی با کشور آلمان ندارد. یکی از فعالان این صنعت معتقد است به دلیل هم پوشانی و موازی کاری وزارتخانه ها، متولی صنایع مشخص نیست. اکنون بیشتر مشکلات به دلیل خود تحریمی ها است و این موضوع باید حل و شفاف سازی شود تا یک شرایط خوبی برای همه پیش آید تا بتوان کارهای خوبی برای کشور در این زمینه انجام دهیم.

پیام کاشانی، مدیر اجرایی و بازرگانی گروه صنعتی گازسو در برنامه تلویزیونی بارکد در خصوص تولید ماشین آلات پخت نان و شیرینی گفت: این گروه صنعتی از 4 دهه پیش فعالیت خود را در حوزه ماشین آلات صنایع غذایی و نوشیدنی آغاز کرده و در حوزه ماشین آلات پخت نان و شیرینی نیز با بالاترین استاندارد جهانی فعال است. این شرکت به دلیل کیفیت بالای محصولات تولیدی خود به سراسر جهان صادرات دارد.
وی افزود: شرکت گروه صنعتی گازسو برای نخستین بار در آسیا موفق به تولید فر پخت هوشمند ترکیبی شد که این فر آخرین فناوری در زمینه صنایع غذایی در دنیا است. در این دستگاه همه فاکتورهای مشخصی که مواد غذایی باید داشته باشد از قبل تعریف شده است؛ همچنین فاکتورهای اصلی پخت مانند حرارت، رطوبت و زمان را خود دستگاه انجام می دهد.
کاشانی تصریح کرد: گروه صنعتی گازسو در زمینه نان و شیرینی، بروزترین فناوری دنیا را در ایران دارد. در زمینه نان و شیرینی اکنون فرهای طبقاتی داریم که با استفاده از این فرها، خمیر نان روی خود سنگ فر قرار می گیرد، در صورتی که در گذشته، خمیرها روی سینی و داخل فر قرار می گرفته و در آن زمان نان پخت خوبی نداشت.
مدیر اجرایی و بازرگانی گروه صنعتی گازسو بیان کرد: در زمینه تجهیزات عمل آوری خمیر نان هم همین طور بوده و شرکت شاید برای نخستین بار توانسته (ریتاردر پروفر) تولید کند. وقتی ابزار تعدادی از مشخصه ها را داشته باشد، دیگر نیاز نیست از یک تعداد مواد اولیه مضر شیمیایی استفاده کرد. در بسیاری از تجهیزات صنعت غذا از ورقه های (استینلس استیل) استفاده می شود و این ماده اولیه اصلا در ایران تولید نمی شود. کشور توانایی تولید این محصول را داشته و نیاز زیادی هم به آن دارد.
وی افزود: بدنه تعداد بیشتری از دستگاه ها بر اساس استانداردهای بین المللی از این ماده ساخته می شود؛ تولید این ماده نیاز به مطالعات زیادی دارد تا مشخص شود که صرفه اقتصادی دارد یا نه. باید علوم اقتصاد مدیریت، در چارچوب اقتصاد در همه صنایع و فعالیت های مختلف مورد استفاده قرار گیرد و نتیجه گیری در این زمینه مهم است.

ماشین آلات پخت نان

کاشانی تصریح کرد: تعدادی از مواد اولیه وارداتی در یک زمانی سهمیه بندی و به تولید کننده ها عرضه می شد. حال اگر بخواهیم تقابل عرضه و تقاضا را مطالعه کنیم، نیاز به تعدادی محرک های مختلف داریم تا ببینیم چه تولید کننده هایی در این زمینه فعالیت می کنند نیاز داریم یک هم افزایی از صنایع و علوم مختلف داشته باشیم تا مطرح کنند، ببینند ما کجا هستیم و به کجا می خواهیم حرکت کنیم.
مدیر اجرایی و بازرگانی گروه صنعتی گازسو اظهار کرد: مساله مهم این است که اگر هر تولیدکننده وضعیت آن لحظه خود را بداند. یک کشور راحت تر می تواند برای آن صنعت کار انجام دهد. شاید همکار و رقیب ما در یک کشور اروپایی، با یک تماس کوتاه مواد اولیه را تهیه کند اما ما باید از یک هفت خان رستم عبور کنیم. از ثبت سفارش گرفته تا سختی بسیار زیادی که در خصوص تخصیص ارز وجود دارد.
وی افزود: اکنون کشور آلمان در حوزه ماشن آلات پخت نان و شیرینی پیشرو است و محصولات ایرانی نیز از نظر کیفیت، تفاوتی با کشور آلمان ندارد. ایران نمی تواند در این صنعت از کشور ترکیه جلوتر باشد، زیرا آن ها شرایط صادرات خوبی دارند. یکی از دلایل پیشرفت گروه گازسو این است که در دنیا حضور داشته است.
کاشانی بیان کرد: یکی از مسئولیت های اجتماعی همه صنعتگران این است به کارگاه های مختلف، فناوری و تکنیک انتقال دهند و حتی با شرکت های خارجی تبادل اطلاعات داشته باشند تا آن واحد صنعتی هم بتواند رشد کند. مدل ها و پارادایم های جدید اقتصادی این موضوع را مطرح می کنند زمانی بهترین شرایط برای خودمان اتفاق می افتد که بهترین نتیجه را برای تمام جامعه صنعتی بخواهیم.
وی ادامه داد: در سال 2019 برای کیفیت باید یک فهرست کنترل تهیه کنیم، وقتی یک محصول تمام مشخصه های کیفیت را بر اساس لیست داشته باشد، می تواند همان کارایی را داشته باشد. وقتی یک جنس خوب در داخل کشور تولید شود، مصرف کننده ایرانی به طور یقین آن را مصرف می کند.
مدیر اجرایی و بازرگانی گروه صنعتی گازسو درباره بازاریابی در این صنعت گفت: ارزیابی صحیح و اطلاع رسانی مناسب، همیشه یکی از چالش های اصلی تولید کننده ها و ارتباط مناسب با مشتری است؛ امیدواریم در همه صنایع موضوع نرخ ارز باعث نشود که تولید کننده ها از کاهش قدرت خرید کالای خارجی توسط مردم سوءاستفاده کنند؛ اکنون قیمت فر پخت هوشمند ترکیبی، یک سوم قیمت مشابه خارجی آن است.
کاشانی اظهار کرد: برخی از تولید کننده های بزرگ خودشان مواد اولیه را وارد می کنند و برخی دیگر از تولید کننده های کوچک این مواد اولیه را از تاجر خریداری می کنند. مواد اولیه این صنعت در گروه کالایی 2 و 3 قرار گرفته است و در برخی از مواقع تصمیماتی جدید در این خصوص بدون اطلاع تولید کننده گرفته می شود.
وی افزود: مشکل اصلی ما، نبود یک پایگاه داده و یک مجموعه هم افزایی از تمامی واحدهای مختلف است که باید این پایگاه داده را تشکیل دهند. متأسفانه به دلیل هم پوشانی و موازی کاری وزارتخانه ها، متولی صنایع مشخص نیست. اکنون بیشتر مشکلات به دلیل خود تحریمی ها است و این موضوع باید حل و شفاف سازی شود و یک شرایط خوبی برای همه پیش آید تا بتوان کارهای خوبی برای کشور انجام دهیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395