یکشنبه, 18 فروردين 1398 ساعت 09:11
کد خبر: 54929

اطلاعات تکميلي

  • کارشناسان و فعالان اقتصادی در گفت و گو با عصر اقتصاد اعلام کردند:

تاثیر 10درصدی سیل بر بازار مصالح ساختمانی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد: برخی کارشناسان حوزه مسکن و فعالان بخش مصالح ساختمانی معتقدند خسارت های زیربنایی ناشی از سیل های اخیر، هرچند محدود اما بر بازار مصالح تا میزان 10درصد تاثیر گذار است.


مهدی روانشادنیا، کارشناس مسکن در گفت و گو با عصر اقتصاد در این خصوص اظهار کرد: سالانه حدود 500هزار واحد مسکونی در واقع در کشور در حال ساخت است  و در مقیاس  خیلی بدبینانه در لرستان ، فارس و گلستان و استان هایی که نسبتا آسیب دیده اند، در صورتی که 50 هزار واحد مسکونی نیازمند بهسازی و بازسازی و تعمیرات جزئی باشد، حدود 10 درصد بر بازار مصرف مصالح ساختمانی تاثیر گذار است.
وی افزود: در صورتی که امکان تامین مالی برای این آسیب دیدگان وجود نداشته باشد، این عامل موجب افزایش قیمت مصالح ساختمانی یا خدمات حوزه ساختمان نمی شود.
روانشادنیا گفت: تغییر قابل توجهی در مصرف مصالح ساختمانی نخواهیم داشت به علت اینکه تعداد واحد هایی که آسیب دیده نسبت به واحدهایی که درسال در کشورساخته می شوند، عدد قابل توجهی نیست در نتیجه خیلی تاثیر گذار نخواهد بود.
وی با بیان این موضوع که در آینده باید همسازی با طبیعت در ساختمان سازی رعایت شود، افزود: در سال های گذشته سعی شده است بر ساختمان سازی به نوعی بر طبیعت تسلط پیدا کنیم وباید  برای آتیه ساخت و ساز از مصالح ساختمانی و مکان یابی سازه ها در مباحث سیل و زلزله توجه ویژه صورت گیرد.

مصالح ساختمانی

این کارشناس با بیان اینکه در حوزه بازسازی و نوسازی ساختمان ها از تکنولوژی و فناوری ها در جهت کاهش مصالح ساختمانی و استفاده از مصالح بازیافت شود خاطرنشان کرد: ساختمان های سبز در بعضی از کشورهای جهان همانندهلند تا 90 درصد مصالح ساختمانی بازیافت می شود که در ایران کمترین استفاده را دارد
 این کارشناس ادامه داد: تنها با هم افزایی نیروهای متخصص در حوزه های مهندسی و محیط زیست باید در آینده سازه ها و طراحی ها مبتنی  بر شرایط آب و هوایی و زیست بوم مناطقی باشد.
وی ادامه داد: بخشی از این فناوری به صورت پراکنده وارد ایران شده است و به دلیل اینکه بازار مصالح بازیافتی در ایران به صورت منسجم  نداریم  استفاده از این مصالح صرفه اقتصادی ندارد
در همین راستا پرویز حسین پور، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان مصالح ساختمانی شیراز نیز درباره تاثیر ترمیم خسارات ناشی از سیل بر بازار مصالح ساختمانی به عصر اقتصاد گفت: درمنطقه شیراز ( استان فارس ) این موضوع تاثیر گذار نیست اما در منطقه لرستان یا گلستان بر رونق مصالح با توجه به نیمه تعطیلی بازار مصالح ساختمانی در کشور تاثیرمی گذارد.
وی ادامه داد: در استان فارس که قطب صنعت سیمان کشور است در تمام کارخانه ها  نرخ آن مصوب است و به بعضی مشتری ها تخفیف می دهند اما در شهر خرم آباد یک کارخانه سیمان دارند و در اختیار مصرف کننده نهایی می رسد و تاثیر کمی بر قیمت ها دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395