شنبه, 24 فروردين 1398 ساعت 10:40
کد خبر: 55047

ثبت بیش از 2 هزار داروی گیاهی در کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: کشورمان به دلیل تنوع آب و هوایی و داشتن 11 اقلیم، دارای گونه های مختلف گیاهی است، طی دو دهه اخیر به گیاهان دارویی در ایران توجه زیادی شده است و سازمان های زیادی برای انجام فعالیت های علمی در این زمینه تشکیل شده است. 2 هزار داروی گیاهی در وزارت بهداشت ثبت شده است و از این میزان یک هزار و 300 داروی گیاهی در کشور تولید می شود؛ بین 700 تا 800 کشاورز در زمینه تولیدات داروهای گیاهی، 50 شرکت و 60 نفر به شکل رسمی در زمینه صادرات فعال هستند. زعفران، گشنیز و صمغ شیرین بیان بیشترین صادرات را در سال گذشته به خود اختصاص داده است.

محمد علی رضایی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده های غذایی گفت: این اتحادیه وابسته به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران برای بهبود و توسعه صادرات گیاهان دارویی، صمغ های نباتی، ریشه های گیاهی و دانه های کشاورزی در سال 45 تأسیس شد و بیش از 50 سال در زمینه کشت، تولید، فرآوری گیاهان دارویی، غذایی و زعفران فعالیت دارد. همچنین بیش از 60 نفر به شکل رسمی در زمینه صادرات فعالیت دارند و بیشتر اعضا نیز بین 70 تا 80 سال سن دارند و از پیشکسوتان این حوزه محسوب می شوند و سال های زیادی در این زمینه فعال هستند؛ همچنین بیش از 100 نفر از اعضا زیرمجموعه این اتحادیه هستند.
وی افزود: کشورمان با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد از نظر منابع طبیعی و داروهای گیاهی جز نادر هستند، همچنین 11 اقلیم داریم و حدود 2 دهه است که به گیاهان دارویی در ایران توجه زیادی می شود. برای جلوگیری از خام فروشی بیشترین برداشت را توسط کشت انجام می دهیم. سازمان های زیادی مانند انجمن گیاهان دارویی برای انجام فعالیت های علمی در این زمینه ایجاد شد تا بتوانند گیاهان را تولید، فرآوری و اشتغال زایی کنند.
رضایی تصریح کرد: زعفران، گشنیز و صمغ شیرین بیان بیشترین صادرات را در سال گذشته به خود اختصاص داده است.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده های غذایی بیان کرد: با توجه به تنوع آب و هوایی و زیاد بودن گیاهان دارویی در کشور، متأسفانه برخی از شرکت ها تعدادی از گونه های مختلف گیاهان دارویی را به کشور وارد کرده و به شکل پایلوت کشت و اجرا کردند. می توانیم بر روی کشت پنج محصول خاص کشور مانند آویشن، گل محمدی، زعفران کار کنیم و به دنیا بشناسانیم تا همه بدانند این محصولات مخصوص کشور ایران است و کشورمان در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده های غذایی تجارب زیادی دارد.
وی افزود: گل محمدی می تواند بیش از 50 نوع محصول داشته باشد قیمت اسانس آن از بین 8 هزار تا 20 هزار دلار در یک کیلوگرم است؛ البته این رقم بستگی به کیفیت محصول دارد.
رضایی تصریح کرد: کشور آلمان در بیش از 60 درصد از داروهای مصرفی خود از گیاهان دارویی استفاده می کند در حالی که در ایران حدود  10 درصد از گیاهان دارویی استفاده می شود. بیش از 2 هزار داروی گیاهی در وزارت بهداشت ثبت شده است و از این میزان تنها یک هزار و 300 دارو گیاهی تولید می شود.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده های غذایی اظهار کرد: با توجه به خشکسالی های اخیر کشاورزان کمتر گیاهان دارویی کشت می کردند؛ خوشبختانه با بارندگی های اخیر پیش بینی می شود تا یک دهه وضعیت کشت گیاهان دارویی مساعد و خوب باشد. البته باید از کشاورزان حمایت کنیم تا گونه های مختلفی را بکارند و بتوانند در بازارهای داخلی و خارجی به شکل بسته بندی شده عرضه کنند و برای کشور نیز ارز آوری داشته باشد.

50 شرکت در زمینه صادرات گیاهان دارویی فعال هستند

وی ادامه داد: بین 700 تا 800 کشاورز در زمینه تولیدات داروهای گیاهی ،40 تا 50 شرکت در زمینه فرآورده های داروهای گیاهی به جز گلاب و عرقیات فعالیت دارند؛ به طوری که در مجموع یک هزار و 300 تولید کننده سنتی و صنعتی گلاب و عرقیات داریم؛ همچنین پنج شرکت در زمینه عصاره ها و اسانس ها و 50 شرکت در رابطه با صادرات فعال هستند.

آلمان رتبه نخست تجارت گیاهان دارویی را به خود اختصاص داده است

رضایی تصریح کرد: کشور آلمان، چین و هند به ترتیب رتبه نخست تا سوم به تجارت و بازرگانی گیاهان دارویی به خود اختصاص داده است؛ رتبه ایران در این خصوص بسیار پایین است.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده های غذایی با اشاره به مدیریت کشت داروهای گیاهی گفت: مشکلی که در زمینه کشت گیاهان دارویی وجود دارد مانند سیب زمینی و پیاز است. یک سال از یک نوع محصول زیاد کاشته می شود و در سال دیگر با کمبود روبرو هستیم مانند گل گاوزبان که امسال پنج برابر میزان مصرف داخلی کاشته شده است. در گذشته در قزوین و الموت گل گاوزبان کشت می شده است اما امروز سمنان، اصفهان، کرمان و گلستان نیز این محصول را کشت می کنند. به طوری که در سطح استان گلستان بیش از 100 هکتار گل گاوزبان کاشته شده است.
وی اظهار کرد: ستاد گیاهان دارویی معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی برنامه ریزی هایی درباره مدیریت کشت داروهای گیاهی انجام داده تا میزان مصرف و نیاز گیاهان دارویی کشور مشخص شود و بهتر بتواند در این زمینه حمایت و بازاریابی انجام دهد.
رضایی درباره مشکلات این اتحادیه گفت: یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد، دولت های مختلف از تجربیات بخش خصوصی استفاده نمی کنند. همین موضوع باعث شده تا آسیب های زیادی به بخش بازرگانی گیاهان دارویی وارد شود. به تازگی جلسه هایی با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برگزار کردیم و قرار است معاونت بازرگانی این وزارتخانه سکوی اتحادیه باشد و در زمینه تولید فرآوری  و صادرات از تجارب این اتحادیه استفاده و مشکلات تولیدکننده ها را رفع کنند تا صادرکنندگان به عنوان افسران اقتصادی کشور باشند.
وی ادامه داد: صادر کننده باید راحت بتواند ارز خود را به کشور بازگرداند؛ به همین دلیل قیمت ارز براساس توافق بین صادرکننده و واردکننده باشد.

برای تولیدات گیاهان دارویی نیازمند تکنولوژی های روز هستیم

رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده های غذایی تصریح کرد: برای تولیدات خوب نیاز به تکنولوژی های روز دنیا داریم؛ اگر بخواهیم وارد کنیم نیازمند هزینه های بالا است به این دلیل تولیدکننده نمی تواند به تنهایی این تکنولوژی ها را وارد کنند؛ باید دولت اعتبارات بالایی در این رابطه اختصاص دهد.
وی افزود: خوشبختانه در زمینه تکنولوژی های علمی در رابطه با گیاهان دارویی وضعیت خوبی داریم، مشکل ما در خصوص قدیمی بودن و به روز نبودن ماشین آلات است این موضوع باعث شده تا کیفیت محصولات و بهره وری ما آن طور که انتظار می رود نیست. 98 درصد از کارخانه های کشور از ماشین آلات یک دهه قبل استفاده می کنند حتی در برخی از ماشین آلات قادر به ساخت آن نیستیم.
بیشتر فعالیت اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده های غذایی ایران، خدمات به اعضا در بخش صادرات، معرفی شرکت های خارجی، خریدار اقلام تحت پوشش به اعضا، ارائه آمار گمرکی، اعلام بخشنامه های مرکز توسعه صادرات ایران، وزارت بازرگانی، وزارت کشاورزی، سازمان جنگل ها و مراتع و اداره استاندارد به اعضا و رفع مشکلات صادرکنندگان است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط