چهارشنبه, 21 فروردين 1398 ساعت 09:41
کد خبر: 55107

اطلاعات تکميلي

  • رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر:

پاکسازی اطراف 2 هزار مدرسه از خرده فروشان مواد مخدر

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

عصراقتصادرئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ضمن بیان اینکه در سال گذشته 2 هزار مدرسه تحت پوشش پلیس قرار گرفت، گفت: بالغ بر 20 هزار نفر در کل کشور در اطراف مدارس دستگیر شدند و به مراکز قوه قضائیه تحویل داده شدند.

سردار مسعود زاهدیان روز گذشته در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار کرد: در سال گذشته فراز و نشیب های بسیاری داشتیم که نتیجه اقدامات کشف ۶٨۵ تنی مواد مخدر و افزایش سه درصدی دستگیری معتادین متجاهر شد.
وی در خصوص برخورد با معتادین متجاهر و جمع آوری آنها نیز گفت: حدود ٢۵ هزار معتاد متجاهر در سطح کشور جمع آوری و به مراکز تامین شده از سوی ستاد هدایت شدند که از این تعداد ۱۲ هزار نفر از سطح تهران جمع آوری شدند.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ضمن اشاره اینکه مرکز سروش برای جمع آوری معتادان متجاهر ۶۵۰ نفر ظرفیت دارد، گفت: این مرکز با هدف جمع آوری معتادان متجاهر راه اندازی شده و قرار است که ظرفیت این مرکز است به ۲۰۰۰ نفر برسد البته امروز می‌توانیم همین دو هزار نفر را در آن مرکز نگهداری کنیم، ولی ما می‌خواهیم مرکز ما مجهز تر شود تا با استانداردهای جهانی از معتادان نگهداری کنیم.
زاهدیان در خصوص برنامه پلیس مبارزه با مواد مخدر در داخل کشور اظهار کرد: در سال گذشته 2 هزار مدرسه تحت پوشش پلیس قرار گرفت و در اطراف این مدارس سه تُن انواع مواد مخدر کشف شد.
وی ضمن بیان اینکه اگر بتوانیم سطح ایمنی در محیط‌ های آموزشی، پارک ‌ها و غیره را افزایش دهیم می ‌توانیم پیشگیری‌های لازم را داشته باشیم، خاطرنشان کرد: بالغ بر 20 هزار نفر در کل کشور در اطراف مدارس دستگیر شدند و به مراکز قوه قضائیه تحویل داده شدند.
وی افزود: شیوع مصرف مواد مخدر از 19 تا 25 سال است؛ مصرف مواد مخدر گُل بیشتر در بین دانشجویان و جوانان است در این زمینه تحقیقات در حال انجام است و نتایج آن اعلام خواهد شد.
زاهدیان با بیان اینکه در سال ۹۷، ۱۵ نفر از نیروهای پلیس در درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر به شهادت رسیده‌اند گفت: پلیس سعی می‌کنند دانش محور باشد و بر اساس تجهیزات روز کار خود را دنبال کند امروز پلیس مبارزه با مواد مخدر تجهیزات مناسبی را در اختیار دارد اما برخی از این تجهیزات باید از خارج تأمین شود که برخی از آنها مانند دستگاه ایکس ری از نوع تجهیزات تحریمی است و ما تلاش می‌کنیم این کمبودها را از طریق دیگری جبران کنیم البته تأمین تجهیزات هزینه‌های سنگینی نیز دارد و مجبوریم تجهیزات مان را از طریق واسطه ها تامین کنیم.
وی ادامه داد: بخشی از تجهیزات ایمنی نیز در داخل کشور تولید و بخش وارداتی است آن بخش از تجهیزات ایمنی که داخلی است مانند جلیقه بطور کامل تامین شده است، اما وقتی تیر به پیشانی و صورت معمول می خورد کاری نمی‌توانم انجام دهیم البته در سال ۹۷ نسبت به سال‌های گذشته با کاهش شهدا مواجه بودیم امیدواریم امسال نیز هیچ شهیدی نداشته باشیم.
وی ضمن بیان اینکه بیش از 70 درصد کشفیات ما با اشراف اطلاعاتی انجام می شود و هر چه کار اطلاعاتی ما بیشتر شود، خسارت ما کمتر خواهد شد، گفت: بیش از 100 باند اصلی که در سطح کشور فعالیت داشتند عناصر آن دستگیر شد. برخی از شبکه‌های وارد کننده امروز فعالیتشان از بین رفته است و ضربات جدی دیدند. یکی از مواردی که سال گذشته از بین رفت مورد یک تُن و 120 کیلو مورفین بود که فعالیت آنها از بین رفت و بیش از100 میلیارد از اموال آنها مصادره شد.
وی ادامه داد: طی سه روز گذشته یک تُن و 100 کیلوگرم مورفین کشف شد که حاصل تلاش بین چند استان بود. همچنین یک محموله ترانزیتی یک تُن و 200 کیلویی از پاکستان کشف شد و شب گذشته یک تُن و 200 کیلو مواد مخدر از هرمزگان و یک تُن و 300 کیلو مواد مخدر در سیستان و بلوچستان کشف شد.
وی افزود: سال گذشته یک میلیون و 800 هزار آموزش چهره به چهره در مراکز آموزشی محیط کار و خانواده و محلات ارایه شد و امسال نیز در این راستا نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد دایر می شود.
زاهدیان درباره هزینه نگهداری معتادان متجاهر نیز گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر هزینه نگهداری معتادان متجاهر در مراکز بازپروری را می پردازد، این ستاد روزانه ۱۵ هزار تومان برای هر معتاد هزینه می کنند که در ماه 450 هزار تومان برای هر معتاد می‌شود. البته باید هزینه های ساختمانی و انسانی را نیز در این خصوص در نظر بگیریم که در نهایت هزینه نگهداری این افراد سرسام آور می شود اما از نظر ما سلامت جامعه بیش از اینها اهمیت دارد امیدواریم برنامه پیشگیری آینده به شیوه ای رقم بخورد که تولید معتاد نداشته باشیم.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395