شنبه, 24 فروردين 1398 ساعت 10:14
کد خبر: 55148

اطلاعات تکميلي

  • دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران تاکید کرد

ضرورت بازگشت ارزهای صادراتی به سامانه «نیما»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصادصنعت پوشاک یکی از صنایع مهم و اشتغال زای کشور به شمار رود که می تواند در رونق اقتصادی کشور موثر باشد.این درشرایطی است که مشکلاتی پیش روی این صنعت بوده که محدودیت هایی را برای فعالان این حوزه به وجود آورده است، به نحوی که در صورت ادامه شرایط ، بسیاری از واحدهای فعال تولیدی مجبور به تعطیلی مراکز تولیدی و توزیعی خود خواهند شد.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با تاکید بر اینکه تمامی نهادهای دولتی و بخش خصولتی ملزم به بازگشت ارزهای صادراتی به سامانه «نیما» هستند، معتقد است : باید توسط یک شبکه توزیع مناسب ، رصد شود که ارز4200 تومانی تخصیصی دولت به چه کسانی تعلق می گیرد.
سعیدجلالی قدیری، دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران درگفت و گو با «عصراقتصاد» در خصوص تاثیر نوسانات ارزی بر میزان صادرات نساجی کشور،گفت: نرخ ارز فاکتور اساسی در اقتصاد بوده که در میزان تولید، تامین و صادرات محصولات داخلی موثر است.
وی افزود: با بالارفتن نرخ ارز ، قیمت ماشین آلات افزایش می یابد، این درحالی است که بخش عمده ای از ماشین آلات و مواد اولیه درصنایع مختلف و حتی صنعت پوشاک، وارداتی و تنها بخش اندکی از آن ها تولیدات داخلی هستند.
دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران ادامه داد: به دلیل کم آبی و با توجه به اینکه پنبه مهمترین ماده اولیه تهیه محصولات نساجی درکشور است، نیازمند واردات این محصول هستیم،حتی درخصوص الیاف مصنوعی نیزدرحوزه مشتقات نفتی با معضلات بسیاری مواجهیم.
به گفته وی، بیش از 90 درصد صنعت نساجی، نیازمند واردات ماشین آلات، قطعات یدکی و ملزومات تولیدی بوده که عمدتا وارداتی هستند؛ بنابراین با توجه به اینکه تولیدات ما بر پایه دلار است، نوسانات ارزی علاوه بر افزایش قیمت مواد اولیه،در تهیه ماشین آلات نیز مشکلاتی را ایجاد می کند .

معضل نقدینگی واحدهای تولیدی با افزایش نرخ ارز

جلالی قدیری با اشاره به نوسانات سال گذشته نرخ ارز، تصریح کرد: زمانی که به یکباره قیمت ارز سه برابر می شود، در تهیه مواد اولیه و میزان نقدینگی واحدهای تولیدی با مشکل مواجه می شویم .
دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران بیان کرد: زمانی که نقدینگی و قدرت خرید تولید کننده کاهش می یابد،کارخانه ای که درگذشته می توانست با نقدینگی موجود خود، یک تن مواد اولیه خریداری کند، با افزایش نرخ ارز ، قدرت خرید کمتری خواهد داشت.

ورشکستگی در کمین واحدهای تولیدی

به گفته وی، نقش بانک ها در تامین نقدینگی واحدهای تولیدی بسیار مهم است، متاسفانه به دلیل عدم همکاری سیستم بانکی، تمام واحدهای تولیدی با مشکل مواجه بوده که متاسفانه درسال های گذشته، اقدامی در این راستا صورت نگرفته است  .

واردات با افزایش نرخ ارز ، مقرون به صرفه نیست

جلالی قدیری با بیان اینکه در حوزه صنایع نساجی و پوشاک، فرآیندها به صورت زنجیره ای بوده و مراحل مختلفی طی می شود تا پوشاک به مصرف کننده نهایی برسد، بیان کرد: با افزایش نرخ ارز واردات مقرون به صرفه نیست؛ اما در این شرایط قیمت کالاهای تولیدی افزایش یافته و تولید کننده می تواند محصولات خود را به راحتی عرضه کند و فرصت مناسبی برای تولید داخلی ایجاد می شود .
این صادرکننده محصولات نساجی ادامه داد: تولیدکنندگان داخلی فرصت فروش بازار داخل و صادرات خود را دارند، اما به دلیل کمبود مواد اولیه نمی توانند محصولات خود را به فروش برسانند.
جلالی قدیری با بیان اینکه محصولات این اتحادیه به لحاظ قیمت و کیفیت بسیار رقابت پذیر با محصولات خارجی است، اظهارکرد: درحوزه صادرات فرصت های بسیاری داشته و می توانیم گام های مهمی برداریم، اما درعمل به دلیل محدودیت و تحریم های خارجی، نقدینگی کارخانجات برای تامین مواد اولیه ،کاهش یافته و نمی توان به درستی از فرصت ها بهره مند شد.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه سال گذشته صنعت نساجی با حضور هیات های تجاری برخی کشورها ، خاطرنشان کرد: صادرات برای صنعت ما جذاب است، اما به دلیل نوسانات ارزی در بازگشت ارزهای صادراتی ، تامین ، تولید و صادرات با مشکلات عدیده ای مواجه ایم .

صادرکنندگان به شبکه بانکی اعتماد ندارند

وی با اشاره به محدودیت های بانکی در مبادلات با سایر کشورها گفت: تحریم ها موجب از بین رفتن کانال های صادراتی می شود، با توجه به پتانسیل های بالای صادراتی و اینکه صادرکنندگان به شبکه بانکی اعتمادی ندارند، نقش دولت برای ضمانت صادرات بسیار مهم و اساسی است .
جلالی قدیری درخصوص گلایه های برخی صادرکنندگان درخصوص سامانه «نیما » افزود: قائدتا برای صادرات باید سازوکار مشخصی تعریف شده و همه از آن پیروی کنند. تا زمانی که صادرکنندگان بزرگ که عمدتا وابسته به دولت هستند، از این سامانه استفاده نکنند، طبیعتا بیشترین فشار به بخش خصوصی واقعی تحمیل می شود. برای نمونه بخش هایی مانند پتروشیمی و معادن وابسته به دولت بوده و حجم بالایی از صادرات را در برمی گیرند، درصورت همکاری نکردن این بخش با سامانه «نیما»، بخش خصوصی با چالش مواجه می شوند.

ضرورت بازگشت ارزهای صادراتی به سامانه «نیما»

وی با تاکید بر اینکه تمامی نهادهای دولتی و بخش خصولتی ملزم به بازگشت ارزهای صادراتی به سامانه « نیما » هستند، اظهارکرد: باید توسط یک شبکه توزیع مناسب ، ارز4200 تومان تخصیصی دولت رصد شود که در این میان نقش قوه قضائیه در جلوگیری از فساد بسیار مهم است .
به گفته وی، زمانی که به درستی رصد نشود که ارزهای صادراتی به چه کسانی تعلق می گیرد، تخصیص ارز 4200 تومانی کاری بیهوده خواهد بود.
سیستم بانکی به دنبال بازدهی سود است
جلالی قدیری با تاکید بر میزان بالای تورم درکشور، خاطرنشان کرد: شبکه بانکی با وجود تورم بالا، نمی تواند کمک کننده بخش تولید باشد. سیستم بانکی به دنبال بازدهی سود است و به جای پرداخت تسهیلات به بخش های تولیدی، به سمت کارهای شرکت داری رفته و درعمل اتفاقی در بخش تولید صورت نمی گیرد.
دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران تصریح کرد: سیستم بانکی در دولت های قبلی، صحبت از اصلاحات ساختاری کرده که شامل اصلاح نظام بانکی، بیمه، مالیات و نظام توزیع بود که متاسفانه هیچ کدام عملیاتی نشد.
به گفته وی، در واقعیت اقتصاد ایران اتفاق خاصی صورت نگرفته است و دولت برای کنترل قیمت ها، به تزریق ارز روی آورده که در شرایط تحریمی شاهد افزایش قیمت ها خواهیم بود.
جلالی قدیری با تاکید بر تورم بالا درکشور، تصریح کرد : بار اصلی تمام مسائل تورمی، به دلیل فساد داخلی برخی دستگاه ها بوده و تا ریشه کن نشدن آن، مشکلات برطرف نشده و سیستم بانکی نیز نمی تواند فعالیت های تولیدی را حمایت کند .

اصلاح ساختار اقتصادی برای رونق تولید

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در پایان تاکید کرد: برای رونق تولید، باید ساختارهای اقتصادی اصلاح شوند که این امر درآینده نزدیک امکان پذیر نبوده و قطعا تورم موجود مشکلاتی را ایجاد می کند. متاسفانه منطق اقتصاد کشور اصلاح نشده و باید اصلاحات پایه ای در تمامی حوزه ها و از سوی دولت صورت گیرد.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط