چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 13:23
کد خبر: 55438

وزیر صنعت: اولویت سال 98، تثبیت اشتغال است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سرعت و حجم منابع مالی باید بیشتر شود تا به اهداف تولید برسیم. با این حال اولویت اول ما در سال 98 حفظ وضع موجود و تثبیت اشتغال خواهد بود.

«رضا رحمانی» امروز چهارشنبه، در حاشیه جلسه هیات دولت افزود: مانند سال گذشته منابعی از سوی دولت برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته شده و به تصویب مجلس رسیده است.
وی اضافه کرد: این منابع که در سال 97 بیش از 13 میلیارد دلار بود، در سال جاری به 14 میلیارد دلار رسیده است.
رحمانی گفت: با توجه به شعار سال، بحث توسعه صنایع مطرح است تا بتوانیم ظرفیت‌های خالی را فعال کنیم.
وی ادامه داد: حداقل خواسته ما حفظ تولید سال گذشته است و برای رسیدن به این خواسته برنامه‌های متنوعی تدوین شده که یکی از آنها تامین نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای صنعتی است.

سهم 90 درصدی سیستم بانکی در تامین مالی

رحمانی افزود: هر سال بانک مرکزی منابع مورد نیاز برای سرمایه در گردش صنایع را در نظر می‌گیرد اما اشکال ساختاری این است که 90 درصد تامین مالی از طریق سیستم بانکی انجام می‌شود و سهم سایر بخش‌ها مانند بازار سرمایه تنها 10 درصد است.
وی با اشاره به اینکه این موضوع از مواردی است که در دولت و مجلس جدی گرفته شده، تاکید کرد: در همین زمینه باید منتظر باشیم تا بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار راهکارهای لازم را ارائه کند.
وزیر صنعت گفت: صنایع ایران ظرفیت بالایی دارند زیرا کارخانه احداث شده و تجهیزات مورد نیاز نیز وجود دارد.
وی افزود: بازار محصولات تولیدی هم در این زمینه مهم است و بسیاری از محصولات ایرانی بازار خوبی دارند.
رحمانی ادامه داد: با توجه به این مسائل، در صورت سرمایه در گردش واحدها، می‌توانیم به حداقل خواسته خود که حفظ تولید سال قبل است دست پیدا کنیم.
وی منابع را مانند قطار در حرکت دانست و گفت: سرعت و حجم منابع مالی باید بیشتر شود تا به اهداف تولید برسیم. با این حال اولویت اول ما در سال 98 حفظ وضع موجود و تثبیت اشتغال خواهد بود.
به گفته وزیر صنعت، 36 برنامه عملیاتی در این وزارتخانه تدوین شده که شامل توجه به ساخت داخل، ایجاد حرکت جدید در توسعه معادن، توجه به فناوری برای رقابت در بازارهای جهانی، حرکت از مونتاژکاری به نوآوری و تحریک تقاضا و رونق صادرات به ویژه به کشورهای همسایه خواهد بود.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395