دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 55788

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی تکثیر و پرورش و صادرات آبزیان ایران؛

صادرات 450 میلیون دلاری محصولات شیلات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: شیلات علم بهره برداری پایدار و اقتصادی از منابع آبی است که در جهان در دو حوزه آبزی‌پروری و ماهیگیری فعال است. بهره برداری صحیح و پایدار از منابع دریایی، حفاظت از منابع و بازسازی ذخایر، تنوع بخشی در تولید و افزایش تولید، بهبود و ارتقای کیفیت محصولات شیلاتی از تولید به مصرف، استفاده از فناوری های جدید مهندسی ژنتیک در شیلات باعث اشتغال زای و درآمد ارزی می شود. به طوری که سال گذشته صادرات محصولات شیلات برای کشور 450 میلیون دلار ارز آوری داشته است، بنا به گفته رئیس اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی تکثیر و پرورش و صادرات آبزیان برای توسعه صادرات و از دست ندادن بازارهای هدف مسئولان مربوطه باید بیشتر به این بخش توجه کنند چرا که یکی از معدودترین بخش های کشاورزی بوده که تراز آن مثبت و صادرات آن بیشتر از واردات است.

ارسلان قاسمی، رئیس اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی تکثیر و پرورش و صادرات آبزیان ایران گفت: صادرات کشور در بخش محصولات شیلات حدود یک میلیون تن است به طوری که در سال گذشته 450 میلیون دلار صادرات و 200 میلیون دلار  واردات داشتیم. شیلات یکی از معدودترین بخش های کشاورزی است که تراز آن مثبت است چون صادرات ما بیشتر از واردات است.
وی افزود: گونه های صادراتی شامل میگو، ماهی خاویار، قزل آلا، کپور و کنسرو ماهی تن... بوده و به کشورهای آسیای جنوب شرقی، امارات متحده عربی، عراق، افغانستان و اتحادیه اروپا صادرات داشتیم.
قاسمی تصریح کرد: سال گذشته به آمریکا صادرات میگو داشتیم، نخستین مانعی که در بخش صادرات وجود دارد بیشتر داخلی بوده تا خارجی چون سیاست های داخلی در سیستم بانکی غیرمتوازن است؛ صادرکننده واقعی ارز خود را به داخل کشور بر می گرداند تا بتواند برای سال بعد خریداری کند، بسیاری از صادرکنندگان، تولیدکننده نیستند و بسیاری از تولیدکننده ها، صادرکننده نیستند.
رئیس اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی تکثیر و پرورش و صادرات آبزیان ایران بیان کرد: سیاست اعمالی بانک مرکزی باید درباره نرخ ارز صادراتی باید در جهت بهبود فضای کسب و کار باشد و هر تصمیمی که مرتبط با فعالان اقتصادی گرفته می شود باید با حضور و نظر آنها باشد. برای اجرای سیاست های جدید باید یک بازه زمانی 2 ماهه در نظر گرفته شود؛ بدست آوردن بازار صادراتی کار آسانی نیست، قانون صادرات براساس ضوابط اجرا بشود تا صادر کننده ضرر نکند و بازارهای هدف خود را از دست ندهد.
وی ادامه داد: یکی از بازارهای  عمده صادراتی شیلات، چین است؛ متأسفانه به دلایل گوناگون و نبود موافقت نامه قرنطینه دامی نمی توانیم به شکل مستقیم به این کشور صادرات داشته باشیم به این دلیل از طریق کشورهای دیگر انجام می شود. این موافقت نامه حدود یک ساله که توسط دولت به مجلس ارائه شده است اما هنوز به تصویب نرسیده است.
قاسمی تصریح کرد: تعرفه صادرات محصولات شیلات ما در اتحادیه اروپا در مقایسه با کشورهای رقیب بالاست در حالی که اگر تعرفه صادرات میگو برای کشور ما 12.5 درصد باشد برای اکوادور که به عنوان رقیب اصلی ما است 4.5 درصد است به نظر من این موضوع به دیپلماسی ضعیف اقتصادی بر می گردد.
رئیس اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی تکثیر و پرورش و صادرات آبزیان ایران بیان کرد: چین سالانه یک میلیون و 300 هزار تن میگو تولید می کند با این وجود به دلیل کیفیت بالای میگو ما این محصول را از ایران خریداری می کند، ظرفیت تولیدی میگو ما در سال 300 هزار تن است اما دستگاه های متولی در این زمینه زیاد فعال نیستند تا مشکلات تولیدکنندگان رفع شود؛ امسال سال رونق تولید است با توجه به شرایط امروزی که بر وضعیت اقتصاد حاکم است نیاز به تولیدات بیشتر هستیم به این دلیل مسئولان باید بیشتر به این موضوع توجه کنند.
وی افزود: در بخش صادرات شیلات 50 شرکت صادرکننده بزرگ، متوسط و کوچک داریم که باید از آنها حمایت شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395