چهارشنبه, 11 ارديبهشت 1398 ساعت 01:03
کد خبر: 55914

رونق تولید درگرو حمایت از کارگران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصادکارگران در هر کشوری نقش محوری در تحولات مختلف جامعه دارند، رفع مشکلات و چالش‌های آنها می تواند راه خروج از مشکلات مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را برای دولت‌ها هموار سازد؛ چرا که هر نوع اقدامی در جامعه به فعالیت مردم گره خورده است و از آنجا که جامعه کارگری، جامعه گسترده ای در کشور است، به طور قطع اگر امنیت شغلی، معیشت و زمینه حضور فعال تر آنها در سایر بخش‌های جامعه فراهم شود و ارزش گذاری بر نقش کارگر در جامعه صورت گیرد، می توان بیش از گذشته از ظرفیت‌های جامعه کارگری برای رشد، توسعه و حل مشکلات بهره برد.

با توجه به اینکه امسال توسط مقام معظم رهبری سال رونق تولید نام گذاری شده است، بنابراین برای تحقق این شعار نیازمند حمایت همه جانبه از جامعه کارگری هستیم .
براساس این گزارش ، روزِ جهانیِ کارگر هر ساله در کشور برای تقدیر از کارگران برگزار می شود . برای اولین‌بار در روز ۱ مه ۱۸۶۸ کارگران امریکایی فراخوان اعتصاب سراسری دادندو خواست آن‌ها روزی ۸ ساعت کار به جای ۱۴ ساعت بود.
به همین منظور روزگذشته مراسم تقدیر از کارگران نمونه کشوری در مجموعه ورزشی شهید معتمدی برگزارشد که در این مراسم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مهمترین وظیفه دولت، صیانت از کار است و این اقدام، صیانت از کارفرما و حمایت از دولت را نیز در پی خواهد داشت.
شریعتمداری افزود: کارگران با وجود شرایط سخت و داشتن حقوق های ثابت همواره کنار نظام بودند و همه مسائل و مشکلات را تحمل کردند و اجازه ندادند در صفوف ملت ایران از طریق کارگران رخنه ای به وجود بیاید.
عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد : تلاش می کنیم اگر فعالیت یک واحد تحت تاثیر فشارهای نظام های سلطه محدود شد با پرداخت های حقوق معوقه، کارگر در محیط کار بماند تا اینکه کارگر بیرون بیاید و ما بخواهیم با پرداخت بیمه بیکاری مشکل را حل کنیم.
وی بیان کرد: در زمینه پرداخت های مناسب حقوق های معوق با کمک دولت می توانیم به حل مشکلات جامعه کارگری کمک کنیم.
شریعتمداری تصریح کرد: معیشت موضوعی است که همواره مورد توجه دولت است و دولت تدبیر و امید و تنها دولتی است که پس از انقلاب با در نظر گرفتن نرخ تورم همواره رقمی بیش از نرخ تورم را حداقل حقوق و دستمزد را در نظر گرفته است.
وی با بیان اینکه در سال 97 و 98 با صعود قیمت ها تصمیم بهینه ای اتخاذ شد، گفت: همه می دانیم فاصله حداقل سبد معیشتی کارگر با حداقل دستمزی که به کارگران پرداخت می شود زیاد است؛ تصور نمی کنیم با پرداخت های نقدی بتوانیم این مشکل را حل کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: به دنبال راه های دیگری هستیم و یکی از آنها برقراری رابطه دستمزد با تلاش است، یعنی اگر واحدی با سود قابل ملاحظه ای از طریق تلاش کارگران از طریق اصلاح فرآیندها مواجه شد، نوعی شریک کردن کارگران در سود کارخانجات تولیدی را در دستور کار دهیم.
عضو کابینه دولت دوازدهم بیان کرد: توجه به مسکن کارگری به عنوان یک نیاز از مسائلی است که در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت مسکن قرار گرفته است.
به گفته وی، تعاونی های مصرف کارگری بزرگترین شبکه های توزیع کالا به نحو مطلوب هستند که اگر با ارز نیمایی منابع لازم را در اختیار آنها قرار گیرد می تواند کالاهای مورد نیاز کارگری را در سراسر کشور در اختیار آنها قرار دهند و امسال نیز اقدام های موثری در این زمینه انجام شده است.
گفتنی است، شکاف بین میزان دستمزد و هزینه معیشت خانوارها به دلیل مشکلات پولی و ارزی، زندگی کارگران را در وضعیت بسیار نامطلوب قرار داده است.
متاسفانه به اعتقاد برخی کارشناسان، در ایران دولت‌های مختلف خود را به فراموشی زده و نسبت به کارگران کم حساسیت بوده وتوجه خاصی ندارند.
لذا روزنامه عصراقتصاد طی سال های گذشته مسائل ومشکلات جامعه کارگری را از جمله حقوق و دستمزد ومسکن آنها را پیگیری کرده و نظرات کارشناس و مسئولان را جویا شده است که امیدواریم این قشر زحمت کش جامعه بتوانند به شرایط مطلوب برای گذاران زندگی  خود دسترسی یابند.
باتوجه به شرایط فعلی از دولت انتظار داریم وضعیت کارگران را ساماندهی کند ، به دلیل اینکه کارفرمایان هم وضعیت خوبی ندارند و این بهبود وضعیت باید توسط دولت انجام شود.
ضرورت حل مشکلات جامعه کارگری توسط دولت
در این خصوص علی اصلانی ، عضو هیات مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار کشور به خبرنگارما گفت  : انتظار داریم دولت از راه های مختلف  مشکلات جامعه کارگری را بر طرف کند.
وی افزود : فاصله بین خط فقر و تورم نشان می دهد که قدرت خرید مردم کاهش یافته و به تلمبار کالا ها منجر شده است ؛ بنابراین در صورت افزایش نیافتن دستمزد کارگران این فاصله روز به روز بیشتر شده  وکارگران آسیب بسیاری خواهند دید .
"اولیا علی بیگی" رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کارکشور معتقد است که  متاسفانه نوسانات ارزی اخیر به قشرحقوق بگیر و به ویژه جامعه کارگری بیشترین ضربه را زده است.
وی افزود : در شرایط فعلی دستمزد کارگران جوابگوی نیازهای حداقلی نیست و متاسفانه نوسانات ارزی اخیر مشکلات این قشر از جامعه را افزایش داده است و کارگران با مشقت زندگی خود را مدیریت می کنند.
اولیا علی بیگی تصریح کرد : امروز شرایط اقتصادی و معیشت زندگی کارگران در شرایط بحرانی است وگروه کارفرمایی هم به دلایلی از جمله تامین مواد اولیه و عدم نقدینگی شرایط مطلوبی ندارند .
به گفته وی، دولت بیشترین نقش را در حمایت از نیروی کار و حفظ بنگاه های تولیدی داشته و در شرایط فعلی باید کارگر و کارفرما را حمایت کرده تا از بحران خارج شویم .
شایان ذکر است که جامعه کارگری در کشور، همواره با چالش های بسیاری روبه رو بوده و با وجود پیگیری ها و اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات این قشر از جامعه از سوی نمایندگان کارگری، همچنان مشکلات و گرفتاری آنها به قوت خود باقی است که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد حل  مشکلات آنها باشیم .
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395