چهارشنبه, 11 ارديبهشت 1398 ساعت 12:53
کد خبر: 55936

اطلاعات تکميلي

  • روحانی:

ایران 6 راه مخفی برای صادرات نفت دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:  رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه صادرات نفت خود را ادامه خواهیم داد، گفت: ممکن است آمریکا یک راه را بر ما ببندد، اما این یک راه ندارد که آمریکا همه فشار را آورده است آن را ببندد، هنوز ۶ راه دیگر وجود دارد و آنها خبر ندارند. ما نفت را باید با قدرت صادر کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حسن روحانی روز سه شنبه در سی امین جشنواره ملی قدردانی از کارگران نمونه، با بیان اینکه آمریکایی‌ها در ماه‌های آینده متوجه می‌شوند که صادرات نفت خود را ادامه خواهیم داد، تصریح کرد: ممکن است از یک راه درها را بر روی ما ببندند، اما یک باب وجود ندارد که آمریکا فشار می‌آورد تا بسته شود، بلکه هنوز ۶ درب وجود دارد و ما با قدرت به صادرات نفت ادامه خواهیم داد.
وی قدرت دولت را نتیجه پشتیبانی مردم و تلاش کارگران خواند و با اشاره به صادرات غیرنفتی ۴۰ میلیارد دلاری کشور تاکید کرد: هدف آمریکا از قطع صادرات نفت کاهش درآمد ارزی ماست و راه مقابله با آن تولید و صادرات غیرنفتی است.
روحانی بر ضرورت حفظ ارزش پول ملی تأکید کرد و گفت: این بدان معنی است که ارزش ریال در برابر ارز خارجی کاهش نیابد و این در صورتی است که میزان ارز را افزایش دهیم.
رئیس جمهور افزود: برای رسیدن به این مهم یا باید عرضه افزایش یابد و یا تقاضا کم شود تا نیاز مردم به ارز خارجی کاهش یابد.
روحانی همچنین به چهارمین سال خودکفایی و بی‌نیازی کشور در محصول گندم اشاره و تأکید کرد: این همان بی‌نیازی از ارز است که در سال اول دولت در حدود ۶ میلیون تن گندم وارد می‌کردیم اما در طول ۴ سال گذشته نیازی به تولید گندم نداشتیم و در این زمینه نیاز به ارز کاسته شده است.

خودکفایی نیاز به ارز را کاهش داد

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه هر جا به سمت خودکفایی حرکت کردیم نیاز به ارز کاسته شد،اظهار کرد: اگر امروز ۹۵ درصد دارو در داخل تولید می‌شود و بتوانیم ۵ درصد مابقی مواد اولیه دارو را در کشور تولید کنیم، نیاز ارز کاهش یافته است.
روحانی با بیان اینکه برای حفظ ارزش پول یا باید قیمت ارز خارجی کاهش یابد و یا ارز بیشتری به دست آوریم، گفت: در زمینه کم شدن نیاز به ارز ، کارگران، کارفرمایان و تولیدکنندگان کار بزرگی انجام می‌دهند و بخشی از نیازهای جامعه توسط شما قشر عزیز برطرف می‌شود و امروز در برخی از بخش‌ها تبدیل به صادرکننده شده‌ایم و البته در کشاورزی هم صادرات و واردات انجام می‌شود.
 رئیس جمهور با اشاره به اینکه در ابتدای دولت، میزان واردات ما ۸ میلیارد دلار بیشتر از صادرات بود اما این رقم اکنون به ۳ میلیارد رسیده که بیانگر حرکت ما به سمت خودکفایی است ، تأکید کرد: وقتی اعلام می‌کنیم در محصول گندم برای ۴ سال خودکفا شدیم، بدان معنی است که کشاورزان عزیز کشور را خودکفا کردند و در سایر محصولات نیز کارگران ما را به مرحله خودکفایی رسانده‌اند و همچنین اگر در رفع نیازمندی تسلیحاتی بیش از ۹۰ درصد روی پای خود ایستاده‌ایم بدان معنی است که کارگر، مهندس و طراح ایرانی ما را به چنین مرحله‌ای از خودکفایی رسانده است.
روحانی افزود: هر جا به دنبال خودکفایی برویم بدان معنی است که ارزش پول ملی افزایش یافته و نیاز به ارز خارجی کمتر شده است و همچنین هر چه صادرات افزایش یابد درآمد ارزی برای کشور بیشتر خواهد شد.
رئیس جمهور تصریح کرد: امروز رقم صادرات غیرنفتی بسیار قابل توجه و به ۴۰ میلیارد دلار رسیده که با تلاش بیشتر بهبود کیفیت، کاهش مصرف داخلی و افزایش صادرات در محصولات غیرنفتی می‌توانیم بازارهای منطقه و جهان را تصاحب کنیم که در نتیجه درآمد ارزی کشور افزایش می‌یابد و یکی از قدم‌های مهم برای مبارزه با آمریکا همین موضوع است.

مصوبه صندوق توسعه ملی در راستای افزایش ظرفیت و کیفیت تولید است

رئیس جمهور با اشاره به یکی از مصوبات مهم هیأت امنای صندوق توسعه ملی مبنی بر اینکه اگر کارخانه‌ای ظرفیت تولید خود را افزایش دهد و یا تأسیس شود، ظرفیت تولید برای دریافت پول از صندوق توسعه ملی در اولویت خواهد بود، گفت: این به معنای آن نیست که سالن و تجهیزات اضافه شود، بلکه باید با افزایش شیفت‌های کاری، تا چند برابر، ظرفیت را افزایش دهیم و کیفیت کالاها نیز به همین نسبت ارتقاء یابد.
وی با طرح این موضوع که شاید شما به دولت خطاب کنید که چرا قیمت ارز کاهش نمی‌آید، خطاب به کارگران سراسر کشور، تأکید کرد: هر چقدر تولید افزایش یابد و به سمت خودکفایی حرکت کنیم، قیمت ارز کاهش می‌یابد.
روحانی با اشاره به اینکه آمریکا فشار می‌آورد تا نفت خام صادر نکنیم و البته باید به صادرات نفت خام ادامه دهیم، تصریح کرد: همه مسئولان اتفاق نظر دارند، که تصمیم آمریکا برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر تصمیمی غلط و نادرست است که اجازه نخواهیم داد اجرایی و عملیاتی شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395