شنبه, 14 ارديبهشت 1398 ساعت 13:35
کد خبر: 56008

صرفه جویی 550 میلیون دلاری در حوزه تامین دانه‌های روغنی با توسعه کشت داخلی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی از صرفه جویی 550 میلیون دلاری در حوزه تامین دانه‌های روغنی با توسعه کشت داخلی در سالجاری خبر داد.

علی رضا مهاجر با بیان اینکه علی‌رغم خسارت سیل به استان‌های شمالی و جنوبی پیش بینی می‌شود 400 هزارتن دانه روغنی در داخل تولید شود، اظهار کرد: این حجم از تولید 20 درصد از نیاز کشور را در سال‌جاری تامین می‌کند.
وی ادامه داد: پیش بینی ما برای تولید سالجاری 450 هزار تن بود که با توجه به خسارات ناشی از سیل به 400 هزارتن کاهش می‌یابد.
به گفته مشاور وزیر و مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی؛ در سیل‌های اخیر 20 تا 30 درصد از مزارع دانه‌های روغنی در استان‌های شمالی و جنوبی به زیر آب رفته و کاملا نابود شده است.
مهاجر با تاکید بر اینکه وابستگی کشور به واردات دانه‌های روغنی هر ساله در حال کاهش است، افزود: طرح توسعه کشت دانه‌های روغنی با توجه به وابستگی 96 درصدی کشور به واردات این محصولات آغاز شده به نحوی که میزان تولید آن‌ها از 46 هزارتن در سال 94 به 340 هزارتن در سال 97 رسید که رشد 7 برابری تولید دانه‌های روغنی را طی 3 سال نشان می‌دهد.
وی اضافه کرد: فقط در سال گذشته توانستیم 450 میلیون دلار صرفه جویی ارزی با توسعه کشت دانه‌های روغنی در کشور داشته باشیم که پیش بینی می‌شود این رقم در سال‌جاری به 550 میلیون دلار برسد.
مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش نرخ دلار در کشور صرفه‌جویی ارزی در این حوزه را قابل توجه دانست و قدم برداشتن در توسعه کشت دانه‌های روغنی را ضرورتی اجتناب ناپذیر دانست.
مهاجر در پایان یادآور شد: توسعه کشت دانه‌های روغنی علاوه بر کاهش وابستگی کشور به واردات روغن خام بخشی از نیاز ما به نهاده دامی کنجاله را نیز تامین می‌کند و واردات آن را کاهش می‌دهد.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395