شنبه, 14 ارديبهشت 1398 ساعت 15:22
کد خبر: 56016

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سندیکای کاغذ و مقوا:

تعیین دو وزارتخانه به عنوان متولی کاغذ، موجب سوء استفاده فرصت طلبان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس سندیکای کاغذ و مقوای ایران گفت: اینکه 2 وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت متولی کاغذ شده اند، خود به بار مشکلات افزوده و موجب سوء استفاده فرصت طلبان شده است.

«ابوالفضل روغنی گلپایگانی» به افزایش قیمت کاغذ در روزهای گذشته اشاره کرد و افزود: بالا رفتن نرخ ارز و تطابق نداشتن عرضه و تقاضای این کالا، از جمله دلایل اصلی این گرانی است.
رئیس سندیکای کاغذ و مقوای ایران ادامه داد: عمده ارز 4200 تومانی تخصیص یافته به کاغذ به چرخه مصرف مردم بازنگشته و شاهدیم کاغذ تحریر یا مطبوعات با قیمت آزاد به فروش رسیده است.
وی از نبود کنترل مناسب بر این موضوع به شدت انتقاد کرد و اظهار داشت: با وجود تاکید مسئولان بر حمایت از تولید، اما این موضوع تاکنون در صنعت کاغذ در اولویت نبوده است، بلکه شاهدیم فضا و شرایط لازم در اختیار خارجی ها قرار داده شده است.
وی بیان داشت: اینکه 2 وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت متولی موضوع کاغذ شده اند، خود به بار مشکلات افزوده و موجب سوء استفاده فرصت طلبان شده است.
به گفته این مقام صنفی، آنکه در دعواهای بین این دو وزارتخانه تاکنون سود کرده، دلالان و واسطه ها هستند.

متولی کاغذ
وی به گرانی کالاها و اجناس در ماه های گذشته متاثر از تحریم ها و سایر مشکلات اشاره کرد و گفت: کاغذ نیز از این رویه بی تاثیر نبوده است، اما باید قیمت آن کاهش یابد.
روغنی تاکید کرد: مدیرت بازار با واردات، راهکار کوتاه مدت ایجاد تعادل در بازار کاغذ است، اما برای میان مدت و بلندمدت باید با جدی گرفتن «رونق تولید»، حمایت جدی تر از تولید داخل را در دستور کار قرار دهیم.
وی همچنین اصلاح ساختار تعرفه ای، ایجاد شرایط برابر برای تولیدکنندگان و واردکنندگان و جدی گرفتن فرصت های سرمایه گذاری در موضوع کاغذ را به عنوان دیگر موضوعاتی که باید برای متعادل کردن این بازار در اولویت قرار گیرد، مطرح کرد.
رئیس سندیکای کاغذ و مقوای ایران یادآور شد: اکنون سه کارخانه در کشور در موضوع تولید کاغذ فعالند که به دلیل حمایت نشدن کافی، تولید مطابق با ظرفیت خود انجام نمی دهند.
پیشتر «رضا رحمانی» وزیر صنعت، در حاشیه نمایشگاه کتاب تهران موضوع تخصیص ارز 4200 تومانی برای کاغذ در سال 97 را یادآور شد و افزود: امسال هم تلاش می شود با اجرای اقداماتی از افزایش قیمت کاغذ و در نتیجه کتاب جلوگیری شود و به بازار نشر کتاب کمک کنیم.
همچنین «حسین انتظامی» دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برخورد قانونی با تخلف برخی شرکت‌های واردکننده کاغذ با ارز دولتی و توزیع نشدن آن در بازار، گفت: ظرف روزهای آینده حواله‌های کاغذ با قیمت مصوب قبلی توزیع می شود.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395