یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 ساعت 09:06
کد خبر: 56040

رونق تولید چای با حذف ارز 4200 تومانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: در استان های گیلان و مازندران 25 هزار هکتار باغ چای وجود دارد که سال گذشته 20 هزار هکتار به بهره برداری رسید، پیش بینی می شود امسال حدود 120 هزار تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شود و حدود 26 هزار تن چای خشک تولید کنیم، بنا به گفته رئیس سازمان چای کشور، حذف ارز 4200 تومانی به رونق تولید چای داخل کمک می کند و باعث می شود تا کارخانه ها با امید بیشتری محصول خود را تولید، بازاریابی و با قیمت مناسب در بازار بفروشند؛ به طوری که با تصمیم این سیاست 10 کارخانه تولید چای امسال به چرخه تولید بازگشتند.

حبیب جهان ساز، رئیس سازمان چای درباره حذف ارز 4200 تومانی چای گفت: اگر قیمت ها در خرده فروشی و بازار توسط اصناف، بازرسان وزارت صمت، کنترل و نظارت بشود تأثیری بر افزایش قیمت ها نمی گذارد، هم اکنون هر کیلوگرم چای که با ارز 4200 تومانی وارد بازار شده است بین 35 تا 45 هزار تومان است، اگر این ارز حذف شود و با ارز نیمایی وارد بازار شود نباید هر کیلوگرم بیشتر از 70 هزار تومان باشد.
وی افزود: دولت برای کمک به مصرف کننده ارز 4200 تومانی به چایی اختصاص داده بود اما به دست مصرف کننده نمی رسید و بالاتر از قیمت تعیین شده در بازار به فروش می رسید بنابراین در بازار تأثیرگذار نبوده است. پیشنهاد می شود دولت این ما به تفاوت ارز 4200 تومانی و ارز نیمایی را مستقیم در حساب یارانه مصرف کننده واریز کند.

178 کارخانه فصلی چای خشک تولید می کنند

رئیس سازمان چای تصریح کرد: حذف ارز 4200 تومانی چای به رونق تولید داخل کمک می کند و باعث می شود کارخانه ها با امید بیشتری محصول خود را تولید، بازاریابی و با قیمت مناسب در بازار بفروشند؛ 10 کارخانه تولید چای امسال به چرخه تولید باز گشتند، 178 کارخانه فصلی چای خشک تولید می کنند و هر کدام از آنها برای 60 نفر اشتغال زایی کردند به طور کلی 200 هزار اشتغال در صنعت چای کشور در استان های مازندران و گیلان ایجاد شده است و در مجموع 55 هزار خانوار در تولید برگ سبز چای فعال هستند.

چای داخلی با حذف ارز 4200 تومانی با چای خارجی رقابت می کند

جهانساز بیان کرد: قدرت رقابت چای داخلی با چای خارجی به دلیل این که قیمت آن ارزان تر است و هزینه تمام شده آن پایین تر بود نداشت با حذف ارز 4200 توانی قدرت رقابت چای داخلی بیشتر می شود، هزینه های تولید یک کشاورز مانند خرید ماشین آلات بر اساس نرخ ارز بازار آزاد محاسبه می شد به این دلیل حذف این ارز باعث می شود رونق تولید بگیرد.

مصرف سالانه چای در کشور 100 تا 105 هزار تن است

وی ادامه داد: اگر تولید رونق داشته باشد افزایش قیمت 10 هزار تومانی با حذف ارز 4200 تومانی زیاد به سبد مصرفی خانوار فشار اقتصادی وارد نمی کند چون میزان سرانه سالانه مصرف چایی به ازای هر فرد یک کیلوگرم است و در مجموع میزان مصرف سالانه چای در کشور برای تمامی افراد بین 100 تا 105 هزار تن است با توجه به اینکه سال گذشته تا پایان سال گذشته 62 هزار تن چای وارد و 25 هزار تن چای خشک تولید شد کمبودی در این زمینه نداریم و حدود 14 هزار تن صادر کردیم.

خرید تضمینی 2 هزار و 940 تن برگ سبز چای تا کنون

رئیس سازمان چای اظهار کرد: هم اکنون خرید برگ سبز چای از ششم اردیبهشت شروع شده و تا به امروز 2 هزار و 940 تن برگ سبز چای از باغ های چایی استان های مازندران و گیلان خریداری کردیم و به کارخانه های طرف قرارداد تحویل داده ایم؛ هیچ کمبودی در چای نداریم و به اندازه کافی موجود است؛ پیش بینی می شود با ورود چای جدید، التهاب بازار از نظر قیمت کم می شود.
وی ادامه داد: در ماه اسفند 4 هزار تن چای با ارز 4200 تومان بیشتر از کشورهای هند، سریلانکا و کنیا وارد کشور شده که هنوز ترخیص نشده است وقتی وارد بازار شود قطعا شاهد کاهش قیمت خواهیم بود و التهابی نخواهیم داشت.

حذف ارز 4200 تومانی چای تبعات مثبت زیادی دارد

جهنساز بیان کرد: حذف ارز 4200 تومانی چای نه تنها تبعات منفی ندارد بلکه تبعات مثبت زیادی دارد و باعث امیدواری کشاورزان شده تا باغ های چایی خود را که رها کردند دوباره احیا کنند.

25 هزار هکتار باغ چای در استان های گیلان و مازندران وجود  دارد

رئیس سازمان چای تصریح کرد: در استان های گیلان و مازندران 25 هزار هکتار باغ چای وجود دارد که سال گذشته 20 هزار هکتار به بهره برداری رسید، پیش بینی می شود امسال حدود 120 هزار تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شود و حدود 26 هزار تن چای خشک تولید کنیم، سال گذشته 112 هزار تن برگ سبز چای خریداری و 25 هزار تن چای خشک تولید کردیم.

افزایش قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای

وی ادامه داد: خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک امسال 20 درصد و درجه 2 حدود 21 درصد افزایش یافته است و به ترتیب قیمت هر کیلوگرم آن به ترتیب به 3 هزار و 285 و یک هزار و 849 خریداری شده است.
جهانساز بیان کرد: خرید نرخ تضمینی برگ سبز چای به این معنا نیست که تنها با این قیمت خریداری بشود و کارخانه ها تنها به نرخ تضمینی توجه نکنند و با توجه به این که زمینه برای تولید بیشتر چای خشک فراهم شده و استقبال بازار از چای داخلی بیشتر از نرخ اعلام شده خریداری کنند و بخشی از سود ناشی از بازار را به کشاورز بازگردانند تا برای کشاورزان انگیزه بیشتری ایجاد شود.

ظرفیت تولید 50 هزار تن چای خشک در کشور وجود دارد

رئیس سازمان چای اظهار کرد: ظرفیت تولید 50 هزار تن چای خشک در کشور وجود دارد و ما می توانیم با توجه و حمایت از صنعت چای کشور به این میزان تولید سالانه دست یابیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395