یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 ساعت 13:23
کد خبر: 56069

رونمایی از سامانه طبقه‌بندی آمار تجارت خارجی کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سامانه طبقه‌بندی آمار تجارت خارجی کشور با حضور معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران رونمایی شد.

مهدی میراشرفی در مراسم رونمایی از آمار تجارت خارجی کشور بر اساس طبقه‌بندی‌های اقتصادی با اشاره به اینکه بهره‌برداری‌های تخصصی از تولیدات این سامانه صورت خواهد گرفت گفت: در حال حاضر دنیا با انفجار اطلاعات مواجه شده است.
رییس کل گمرک ایران اظهار داشت: داده‌ها باید به سرعت به اطلاعات تبدیل شده و بهنگام باشند. سازمان جهانی گمرک با همکاری سازمان ملل از قبل سال ۱۹۵۰ اقدام به تهیه آمار کردند. تمام گروه‌های کالایی دنیا در ۲۱ گروه طبقه‌بندی می‌شود و کارشناسان گمرکی دنیا در بخش طبقه‌بندی کالا کار می کنند.
میراشرفی ادامه داد: گمرک در راستای الکترونیکی کردن کار، آمار و اطلاعات را به صورت به روز ارائه می‌کند که از این طریق می‌توان از میزان واردات و همچنین ذخایر موجود در کشور کسب اطلاع کرد.
معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: آمارهایی که در قالب این سامانه ارائه خواهند شد دارای کمترین میزان انحراف است و شفاف‌سازی افزایش خواهد یافت. بزودی سیستم پیام‌رسان در گمرک فعال خواهد شد و این سیستم موضوع به روز بودن آمار تجارت خارجی را دنبال خواهد کرد.
در ادامه این نشست، سیدحسین میرشجاعیان مشاور وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه داده ها باید درست، به هنگام و دقیق باشد گفت: داده ها باید در زمان مورد نیاز به گزینه های سیاستی تبدیل شوند و امروز در کشور با کیفیت پایین داده ها مواجه هستیم. وی افزود: همچنین برخی دستگاه ها در انتشار آمار اهمال می‌کنند و یا ملاحظاتی دنبال می‌شود.

تجارت خارجی کشور

میرشجاعیان با بیان اینکه پروزه نظام جامع آماری وزارت اقتصاد که قبلا شروع شده بود در مراحل پایانی قرار دارد، گفت: بانک اطلاعات مالی و اقتصادی حدود ۳ سال قبل در وزارت اقتصاد رونمایی شد و از این طریق دستگاه‌ها می‌توانند اطلاعات خود را در این بخش وارد کنند ولی به دلیل حجم اطلاعات باید بروزرسانی‌هایی انجام شود.
مشاور وزیر اقتصاد تاکید کرد: ۴ حوزه در وزارت اقتصاد اطلاعات مناسبی را ارائه می کنند که بورس، بیمه، خصوصی سازی و گمرک است. همچنین در بخش مالیات باید اطلاعات مورد نیاز منتشر شود و در بخش منابع مختلف و مالیات مستقیم باید اطلاعاتی به دست ما برسد ولی شامل اطلاعات محرمانه افراد نیست.
میرشجاعیان به لزوم انتشار اطلاعات مالی دولت اشاره کرد و افزود: اطلاعات عملکرد بودجه که در اختیار خزانه است باید به تفکیک ردیف های آماری ارائه شود و بخشی از اطلاعات باید از حالت محرمانگی خارج شود. در عین حال، اطلاعات تفریق بودجه دیوان محاسبات نیز باید ارائه شود و اطلاعات شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی هم باید منتشر شود و ما امروز نمی دانیم سهم واقعی شرکت‌های دولتی از اقتصاد ایران چقدر است.

منبع: ایبنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395