دوشنبه, 16 ارديبهشت 1398 ساعت 10:22
کد خبر: 56104

اطلاعات تکميلي

  • دبیر اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان فرش دستباف ایران:

صادرات  مواد اولیه به زیان قالیبافان

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مژگان بیگله

عصراقتصاد: دبیر اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان فرش دستباف ایران گفت: خروج مواد اولیه صنعت قالیبافی به ضرر تولید و صادرات فرش است.

مهدی عطایی دبیر اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان فرش دستباف ایران در گفت و گو با عصر اقتصاد گفت: تجار کشورهای همسایه، مواد اولیه تولید فرش دستباف مانند نخ ابریشم و پشم ایرانی را به دلیل پایین بودن قیمت آن، بیش از گذشته خریداری و از کشور خارج می کنند. حجم بالای خروج مواد اولیه تولیدکنندگان داخلی را با کمبود برای تولید مواجه کرده است.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ارز دولتی به صنعت فرش تعلق نگرفته بود، افزود: توقع دولت از صادر کنندگان فرش این است که در مدت معینی ارز حاصل از صادرات را برگرداند؛ اما برگشت ارز در زمان تعیین شده امکان پذیر نیست. چون حداقل یک تا یک سال و نیم زمان برای بافت فرش لازم است.
عطایی با توضیح اینکه مشکل دیگر چگونگی بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور است، تصریح کرد: در شرایط تحریم، بانک های خارجی مبلغ بیش از 10 هزار دلار را انتقال نمی دهند و حمل آن هم به شکل نقد امکان پذیر نیست؛ در نتیجه حمل و بازگرداندن این مبلغ نیز به یک معضل تبدیل شده است.
وی در پاسخ به استفاده از تسهیلات بانکی در داخل کشور افزود: بر خلاف صادر کننده که از تسهیلات بانکی استفاده نمی کند، تولید کننده نیاز به استفاده از تسهیلات بانکی دارد.

حمایت دولت، صادرات فرش را تسهیل می کند

دبیر اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان فرش دستباف ایران با اشاره به اینکه در گذشته برای صادر کنندگان برتر، جوایزی در نظر گرفته می شد، افزود: در حال حاضر این جوایز و مشوق ها وجود ندارد.
وی در زمینه تسهیل امر صادرات به عنوان راهکار پیشنهاد داد که دولت از همان ابتدا از همه افراد و عواملی که در تولید فرش و صدور  آن به خارج از کشور نقش دارند حمایت کند. مثل بیمه کارگران و قالیبافان، جلوگیری از صدور مواد خام اولیه، اختصاص ارز دولتی به صنعت فرش دستباف و ...
دبیر اتحادیه در رابطه با معافیت صادرات فرش دستباف از مالیات عنوان کرد: صادر کننده در مقابل باید هزینه های زیادی را متحمل شود تا مقدار صادرات خود را اثبات کند. تا جایی که بسیاری از افراد و شرکت های صادر کننده از کار خود دست کشیده اند؛ بنابراین موارد ذکر شده موجب لطمه خوردن صادرات و تولید می شود. چون تولید و صادرات لازم و ملزوم یکدیگر هستند و تولید باید بر مبنای صادرات انجام شود.

صادرات۴۰۰ میلیون دلاری فرش دستباف در سال گذشته

وی با اشاره به اینکه ارزش سالانه صادرات فرش ایران در سال گذشته حدود ۴۰۰ میلیون دلار بود، درباره تبعات تحریم بر صنعت فرش بافی توضیح داد: در امر تولید زمانی یک محصول مشابه خارجی نداشته و در داخل تولید شود، تحریم ها موجب رونق آن می شود. اما در مقابل صادرات نسبت مستقیمی با تحریم دارد؛ هرچه تحریم ها سفت و سخت تر باشد، مشکلات صادر کننده هم بیشتر خواهد شد.
دبیر اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان فرش دستباف ایران در پایان درباره چشم انداز صنعت فرش دستباف خاطر نشان کرد : در حال حاضر در سایه مشکلاتی که تحریم به وجود آورده است، صادر کنندگان به تنهایی قادر به اداره خود هستند. امیدواریم با لغو تحریم‌های خارجی، موانع صادرات فرش دستباف ایران از میان برداشته شود و مسئولان در راستای حمایت از تولید و صادرات این کالای استراتژیک و بومی‌سازی شده در کشور، تدابیر مناسبی در پیش بگیرند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395