دوشنبه, 16 ارديبهشت 1398 ساعت 11:06
کد خبر: 56110

کمبود واکسن خسارات زیادی به مرغداران زده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: صنعت مرغداری کشور یکی از صنایع مهم کشور محسوب می شود و پنج ساله که به خودکفایی رسیده ایم و هیچ کمبودی در کشور برای تولید مرغ وجود ندارد و حتی ظرفیت تولید مرغ کشور یک و نیم برابر نیاز داخل است. هم اکنون چهار هزار مرغدار در هر دوره به تولید مرغ مشغول هستند به طوری که در ماه بین 230 تا 240 هزار تن مرغ زنده و 180 هزار تن گوشت مرغ تولید می شود. بنا به گفته عضو هیات مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی ایران از بهمن سال گذشته مشکل واکسن در کشور وجود دارد چون 60 درصد واکسن ها وارداتی است؛ این موضوع باعث شده تا در برخی از استان ها میزان تلفات جوجه به شکل غیر نرمال باشد و حتی در برخی از استان ها به 16 تا 17 درصد برسد و خسارات زیادی به مرغداران وارد شود.

برومند چهار آیین، عضو هیات مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی ایران گفت: هم اکنون قیمت مرغ زنده به طور متوسط در مرغداری 8 هزار و 200 تا 8 هزار و 500 تومان است، در حالی که قیمت کنجاله ی سویا  با نرخ مصوب دولتی 2 هزار و 700 تومان و ذرت یک هزار و 650 تومان بوده که با کرایه حمل بار قیمت تمام شده برای هر کیلو مرغ به 9 هزار و 200 تومان می رسد؛ این به معنای ضرر یک هزار تومانی در هر کیلوگرم برای مرغدار است؛ به طوری که صنعت مرغداری روزانه بیش از 10 میلیارد تومان ضرر می کند.
وی افزود: برای این که تولید مرغ مستمر شود و سود متعارف برای مرغدار نیز داشته باشد قیمت هر کیلوگرم برای مصرف کننده باید بین 13 هزار و 500 تا 14 هزار تومان باشد تا تولیدکنندگان ضرر نکنند.

تولید ماهانه 180 هزار تن گوشت مرغ
 

عضو هیات مدیره ی کانون سراسری مرغداران گوشتی ایران اظهار کرد: 4 هزار مرغدار در هر دوره به تولید مرغ مشغول هستند و ظرفیت هر دوره  320 میلیون قطعه جوجه ریزی است که در ماه بین 230 تا 240 هزار تن مرغ زنده و 180 هزار تن گوشت مرغ تولید می شود.
چهارآیین تصریح کرد: قیمت نهاده ها در بازار آزاد بالا رفته به طوری که سویا کیلویی پنج هزار تومان و ذرت یک هزار و 800 تا 2 هزار تومان به فروش می رسد.

دولت نهاده ها را در زمان مناسب میان مرغداران توزیع کند

وی افزود: دولت نهاده ها را باید در زمان مناسب میان مرغداران توزیع کند اگر  این  مشکل مدیریت نشود پیش بینی می شود نیمه دوم ماه مبارک رمضان عرضه کم و قیمت ها افزایش یابد.
عضو هیات مدیره ی کانون سراسری مرغداران گوشتی ایران تصریح کرد: زمان تحویل نهاده به مرغدار و طی کردن فرآیند اداری به قدری طولانی است که باعث می شود تا در زمان مناسب به دست آنها نرسد و  وزن گیری بین 250 تا 300 گرم به طور متوسط کاهش یابد  و تولید کننده با ضرر زیادی روبرو شود.

90 درصد نهاده های مورد نیاز تولید گوشت مرغ، وارداتی است

چهارآیین بیان کرد: 90 درصد نهاده های مورد نیاز تولید گوشت مرغ، وارداتی است. متأسفانه ارزی که به واردات این نهاده ها اختصاص یافته با اینکه  سیاست و تصمیم درستی بوده اما درست اجرا نشده و حتی باعث شده رانتی ایجاد شود که سود آن به جز مصرف کننده و تولیدکننده به جیب دلالان برود. متأسفانه نظارتی توسط نهادهای ناظر بر توزیع نهاده های دامی انجام نمی شود.
وی افزود: زمانی که درباره یک سیاست تصمیم گیری می شود باید نظارت بیشتری شود تا درست اجرا بشود اگر غیر از این باشد خسارت غیرقابل جبرانی به مرغدار وارد خواهد شد. هیچ کمبودی در کشور برای تولید مرغ نداریم حتی پنج ساله که به خودکفایی رسیدیم و حتی ظرفیت تولید مرغ کشور یک و نیم برابر نیاز داخل یعنی معادل چهار میلیون تن مرغ زنده که معادل سه میلیون تن گوشت مرغ است که از این مقدار تنها 2 میلیون و 100 هزارتن مصرف مرغ ایران است و حدود 900 هزار تن می توانیم اضافه بر نیاز داخل تولید و صادر کنیم.

سالانه یک میلیارد و 400 میلیون قطعه جوجه ریزی انجام می شود

وی درباره کمبود واکسن در کشور گفت: شش واکسن باید در دوره پرورش مرغ تجویز شود به طوری که در سال یک میلیارد و 400 میلیون قطعه جوجه ریزی داریم؛ برای این میزان کمبود واکسن در کشور وجود دارد چون به اندازه کافی وارد نشده و 60 درصد واکسن طیور وارداتی است، با وجود پیگیری مرغداران، واکسن در زمان طولانی و با کیفیت نامناسب و حتی حداقل 40 درصد گران تر  به دست آنها می رسد و حتی شرایط حمل آن نیز رعایت نمی شود.
رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی کرمانشاه افزود: نبود واکسن باعث شده تا درصد تلفات جوجه به شکل غیر نرمال باشد به طوری که اگر استاندارد آن پنج درصد باشد هم اکنون این میزان تلفات در برخی از استان ها بین 16 تا 17 درصد رسیده است،  از  بهمن  97 با کمبود واکسن روبرو بودیم و این باعث افزایش تلفات و کمبود عرضه شده بود. سازمان دامپزشکی کشور به عنوان سیاستگذار، تهیه، تولید و توزیع واکسن طیور تعیین شده است البته  بخش خصوصی این واکسن ها را وارد می کند.
چهارآیین درباره مشکلات دیگر مرغداران گفت: یکی از مشکلات مرغداران قیمت پشت بارنامه است، راننده ها برای حمل بار علاوه بر قیمت مصوب 60 درصد اضافه دریافت می کنند در حالی که این مبلغ در قیمت تمام شده توسط وزارت صمت در نظر گرفته نمی شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395