دوشنبه, 16 ارديبهشت 1398 ساعت 11:56
کد خبر: 56115

چین از تحریم نفتی آمریکا علیه ایران پیروی نمی کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

به گفته یک رسانه چینی این کشور از تحریم نفتی آمریکا علیه ایران پیروی نمی کند.

تارنمای 'یی سی' چین نوشت: ایران یک شریک بزرگ انرژی و همکار در برنامه راه ابریشم با چین است و به رغم فشار آمریکا بر پکن، چین نمی تواند از تحریم های یکجانبه آن کشور تبعیت کند.
گزارش رسانه چینی حاکی است که موضوع فقط تامین نفت از ایران نیست راه های تامین نفت برای چین وجود دارد اما این موضوعی برای چانه زنی در گفت و گوها با آمریکا خواهد بود بخصوص آنکه مضرات اقتصادی برای دنیا و چین دارد و از همین اکنون هم باعث بالا رفتن بهای نفت شده است.
خبرگزاری شینهوا چین هم نقش ایران را در تامین انرژی و نفت برای چین بسیار مهم دانسته و آورده است که چین بزرگترین خریدار نفت ایران است این کشور در سال 2018 میلادی 22 میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرده که معادل 6.3 درصد از نیاز بازار چین را براورده کرده است.

تحریم نفتی

این گزارش به نقل از هوالی مین سفیر اسبق چین در ایران و کارشناس مسایل خاورمیانه آورده است: این طور نیست که چین تسلیم محض آمریکا شود و روابط و تجارت نفتی و انرژی با ایران را متوقف کند.
وی می افزاید که ایران یک شریک بزرگ اقتصادی، سیاسی و امنیتی برای چین و یکی از بزرگترین و مهمترین حامیان برنامه راه ابریشم نوین چین است.
این کارشناس، ایران را کشوری با درایت و با نظریات و اقدامات کارشناسانه بخصوص در قبال تحریم های آمریکا دانست و گفت که تهران می داند چطور باید نفت خود را صادر کند و راه های آن را نیز بلد است.
رسانه های چین گزارش کرده اند که تحریم یکجانبه آمریکا نه فقط باعث نارضایتی و ناخرسندی چین بلکه بسیاری از دیگر کشورها و شرکت های خارجی شده است و آنها خواستار تجدید نظر آمریکا در این گونه تصمیم گیری ها هستند.
گزارش تصریح می کند که متوقف کردن تجارت کشورها با تصمیمات یکجانبه آمریکا علیه ایران کاملا نادرست است و اکنون کشورها و شرکت ها برای خریدهای نفتی خود و یافتن منابع مطلوب دچار سردرگمی شده اند.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395