سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398 ساعت 15:05
کد خبر: 56187

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان بهره وری انرژی:

سالانه 300 تا 500 مگاوات به ظرفیت واحدهای تجدیدپذیر کشور افزوده می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) گفت: ظرفیت فعلی نیروگاه‌های تجدیدپذیر به 700 مگاوات رسیده است.

«سیدمحمد صادق‌زاده» افزود: بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته هر ساله با استفاده از عوارض برق بین 300 تا 500 مگاوات نیز به ظرفیت موجود واحدهای تجدیدپذیر کشور افزوده می شود.
وی اضافه کرد: نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در مدت 2 سال گذشته در کشور به نقطه ساختاری خود رسیده و در این بازه زمانی برخی از واحدها مانند نیروگاه‌های خورشیدی مگاواتی برای نخستین بار در کشور راه‌اندازی شده و اکنون 50 نیروگاه خورشیدی مگاواتی در ایران مشغول به فعالیت هستند.
به گفته رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، اکنون فناوری و نحوه بهره‌برداری از این نیروگاه‌ها بومی شده و صنایع وابسته به آن مانند تولید پنل، اینورتر، استراکچر، کابل‌ها و تجهیزات وابسته به آن در داخل کشور تولید می شود.
صادق زاده گفت: تلاش می شود در سال 98 روش جدیدی ایجاد شود که تولید و مصرف برق تجدیدپذیر بدون وابستگی به دولت مستقیم از مردم به مردم و از طریق بخش خصوصی به مصرف کنندگان شکل بگیرد.

تجدیدپذیر

وی تاکید کرد: دولت با دریافت عوارض برق از مصرف‌کنندگان انرژی به عنوان مالیات سبز نقش مهمی را در روند توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور ایفا می کند.
معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه سازگار بودن نیروگاه‌های تجدیدپذیر با اقلیم ایران در 2 سال گذشته به اثبات رسیده افزود: این واحدها بدون مصرف سوخت و ایجاد آلودگی بیشترین میزان تولید خود را در زمانی ایجاد می‌کنند که کشور ما بیشترین نیاز به مصرف برق را دارد.
صادق‌زاده افزود: الگوی تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور ما عمده مربوط به فصل تابستان است و اوج مصرف برق کشور نیز در این بازه زمانی قرار گرفته است. وی گفت: تلاش می شود تا تولید و مصرف انرژی تجدیدپذیر از مردم به مردم باشد، در واقع به شکل مستقیم برق را تولید کنند و سپس آن را به مصرف شخصی برسانند و یا به دیگران بفروشند و می توانند آن را صادر کنند.
معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: حلقه موجود برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر از مسیر دولت می‌گذرد و معمولا پرپیچ و خم و دارای فراز و نشیب‌های می‌شود که می‌تواند توسعه این واحدها را متلاطم کند، اما در روش جدید این مسیر وجود نخواهد داشت.
صادق‌زاده تاکید کرد: بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته تا پایان سال آینده ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر از طریق روش قبلی به یک هزار و 200 مگاوات خواهد رسید و با ایجاد روش جدید نیز امیدواریم در همان سال نخست اجرای طرح چند صد مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید در کشور راه‌اندازی شود.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395