چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398 ساعت 10:47
کد خبر: 56214

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل های رژیمی، غذایی، ویتامینی و گیاهی ایران:

مانع واردات به بهانه تولید داخل نشوید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرا بابایی

عصراقتصاد: اتحادیه واردکنندگان مکمل های رژیمی ، غذایی ، ویتامینی وگیاهی با موافقت ونظارت اتاق ایران و با حداقل 25 نفر عضو تشکیل شده است و با شخصیت حقوقی مستقل و به صورت صنفی و غیر انتفاعی در سراسر ایران فعالیت می کند.

برای آشنایی با فعالیت های این اتحادیه و بررسی مشکلات ومسائل آن به سراغ حسن شکوهی، رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل رفته و نظرات وی را جویا شدیم که ما حصل آن را در ادامه می خوانید.
حسن شکوهی ، رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل های رژیمی، غذایی، ویتامینی و گیاهی ایران،گفت: این اتحادیه در 12 سال گذشته تاسیس شده و جز شرکت های واردکنندگان مکمل است .

205 شرکت عضو اتحادیه واردکنندگان مکمل های رژیمی، غذایی، ویتامینی و گیاهی ایران

وی افزود:  اتحادیه در سال 90،  حدودا 79 عضو داشته که در سال 98 به 205 عضو رسیده است و شرکت های فعال عضو این اتحادیه بین 80 تا 100 شرکت است .

تعیین سقف قیمت توسط سازمان غذا و دارو

شکوهی ادامه داد : این اتحادیه توسط هیات مدیره اداره می شود ودارای کمیته علمی ، قیمت گذاری و ورزشی است و در این اتحادیه سقف قیمت توسط سازمان غذا ودارو تعیین و اجرایی می شود.

محدودیت شدید واردات در پی نوسانات ارزی

رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل های رژیمی، غذایی، ویتامینی و گیاهی ایران در خصوص تاثیر نوسانات ارزی بر اتحادیه مکمل ، تصریح کرد : متاسفانه نوسانات ارزی ، شرکت های زیر مجموعه اتحادیه مکمل را با محدودیت های بسیاری روبه رو کرده است؛ بنابراین سیاست هایی که در جهت رونق تولید اتخاذ و منشا بیرونی دارند به محدودیت شدید واردات منجر شده است .
وی افزود : در زمان مدیریت دیناروند در سازمان غذا ودارو ، میانگین سقف واردات مکمل ها، 400 هزار یورو از اروپا تعیین شد که در پی آن واردات کاهش یافت ، درسال 95 ، 150 یورو و سال 96 ، 170 یورو تعیین شد که در حال حاضر واردات محصول نهایی با مشکلات بسیاری روبه رو است .

در کنار تولید داخل باید واردات نیز انجام دهیم

شکوهی با اشاره به رونق تولید داخلی ، ادامه داد: با حمایت از تولید داخل موافق هستیم ، اما در صورتی که مانع واردات شویم و محصول با کیفیت به کشور وارد نشود و بازار تنها در اختیار تولیدات داخلی باشد ، کالای با کیفیت تولید نمی شود ؛ بنابراین در کنار تولید داخل، واردات نیز باید صورت گیرد.

رونق تولید داخل در گرو تولید محصول با کیفیت

به گفته وی ،  در صورت تولید محصول با کیفیت می توان مانع از واردات شده و به تولید داخلی اکتفا کرد ، در غیر این صورت از محدودیت واردات آسیب خواهیم دید.

نوسانات ارزی نتیجه تعدیل نیرو در شرکت ها

رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل های رژیمی، غذایی، ویتامینی و گیاهی ایران، اظهار کرد: نوسانات ارزی به افزایش قیمت محصولات منجر شده و پرداخت هزینه برای مکمل های دارویی را با مشکل روبه رو کرده است و تعدادی از شرکت های زیرمجموعه ما ناچار به تعدیل نیرو شدند.

شرکت های زیر مجموعه اتحادیه در بحران هستند

به گفته وی ، با ادامه این وضعیت به مراتب اوضاع سخت تر خواهد شد و امسال تولید کنندگان مکمل به شدت با بحران مواجه شده و بسیاری از آن ها منحل خواهند شد.

ارز نیمایی را نمی توانیم حواله کنیم

 شکوهی در خصوص تاثیر تحریم های بین المللی بیان کرد: تحریم های بین المللی تاثیر بسیاری بر اتحادیه ما داشته است . در شرایط فعلی با کمبود ارز روبه روهستیم وکالاهای ما مشمول ارز «نیمایی» می شود که نمی توانیم آن را حواله کنیم .

اتحادیه واردکنندگان مکمل فعالیت تجاری انجام نمی دهد

رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل های رژیمی، غذایی، ویتامینی و گیاهی ایران خاطرنشان کرد: اتحادیه واردکنندگان مکمل فعالیت تجاری انجام نمی دهد،اعضای شرکت های عضو با مشکل نقدینگی روبه رو هستند وبه دلیل کاهش سطح فروش ، تعداد بسیاری از نیروهای شاغل و متخصص تعدیل شده اند.
به گفته وی، در صورتی می توان به سمت تولید داخلی رفت که شرایط مناسب برای آن فراهم شود.

فروش محصولات شرکت های عضو اتحادیه مکمل در داروخانه ها

شکوهی در خصوص نحوه فعالیت اتحادیه، گفت: تمامی محصولات شرکت های عضو اتحادیه مکمل ، در داروخانه ها به فروش می رسند که ما آنها را بعد از ترخیص به شرکت های پخش برده و بین داروخانه ها توزیع می کنیم.

ضرورت داشتن پروانه اصالت بر روی محصولات

وی افزود : باید تمامی محصولات ما پروانه اصالت داشته باشند و واردات در شرکت های عضو اتحادیه قانونی و تحت نظارت سازمان غذا و دارو است که با  نظارت بازرسان مربوطه قیمت ها کنترل می شوند.

نبود نظارت بر روی محصولات قاچاق در کشور

رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل در خصوص قاچاق درکشور ، تصریح کرد: متاسفانه بر روی محصولات قاچاق نظارت کاملی وجود ندارد و روبه افزایش است . افراد در صورت ضرورت دسترسی به کالا و وعدم واردات قانونی  به ناچار از کالاهای قاچاق استفاده می کنند.

اتحادیه فعالیت اقتصادی ندارد

شکوهی در خصوص فعالیت های بیمه ای اتحادیه مکمل ، خاطر نشان کرد : اتحادیه رسما فعالیت اقتصادی در راستای در آمد زایی نداشته و کاملا تابع اساسنامه عمل می کند.
وی افزود :  در صورت تمایل شرکت های بیمه، آنها را به اعضا معرفی می کنیم تا شرکت ها  برای فعالیت های بیمه ای خود اقدام کنند.

تمامی محصولات تحت پوشش بیمه است

رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل های رژیمی، غذایی، ویتامینی و گیاهی ایران ادامه داد : تمامی محصولات شرکت های زیرمجموعه اتحادیه، از مبدا تا رسیدن به انبار شرکت های پخش ، تحت پوشش بیمه هستند.
به گفته شکوهی، فعالیت شرکت های زیر مجموعه اتحادیه در بخش حمل ونقل به دلیل ریسک کمتر با مشکلات بسیاری روبه رو نیستند و در صورت بروز خسارت ، شرکت های بیمه  آن را پرداخت می کنند.
وی افزود :شرکت های زیرمجموعه ما بیمه عمر و مسئولیت را برای پرسنل خود باید پرداخت کنند و در حال حاضر بیمه حمل کالا انجام می شود .

شرکت های عضو اتحادیه مکمل، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی

رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل های رژیمی، غذایی، ویتامینی و گیاهی ایران در خصوص فعالیت های اتحادیه در زمینه بیمه تامین اجتماعی، بیان کرد: شرکت های عضو اتحادیه مکمل،تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند . این درحالی است که عملکرد سازمان تامین اجتماعی کمی سخت گیرانه است و این امر به نفع پرسنل است .

برخی جرائم سازمان تامین اجتماعی منطقی نیست

وی افزود : در بسیاری از موارد سازمان تامین اجتماعی جرائمی را تعیین می کند که منطقی نیست و تمامی شرایط کشور از جمله فرهنگ بیمه را باید مدنظر قرار داد .
شکوهی توضیح داد: در کشور همه مسائل باید بر مبنای عرف ، منطق و قانون باشد و عده ای به دلیل منافع شخصی ،منافع بیماران را به مخاطره نیاندازند.

مانع واردات به بهانه تولید داخل نشوید

به گفته وی، نباید عده ای حق انتخاب را از مصرف کننده سلب کرده وبه بهانه رونق  تولید جلوی هر گونه واردات را بگیرند .

ضرورت جلوگیری از ورشکستگی ، قاچاق و بیکاری در کشور

رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل های رژیمی، غذایی، ویتامینی و گیاهی ایران خاطرنشان کرد: زمانی که شعار ما اقتصاد مقاومتی است ، باید ارز کمتری از کشور خارج و تولید با کیفیت تر شده و ما نیز از این امر حمایت می کنیم ؛ بنابراین باید با در نظر گرفتن تمامی منافع مملکت از ورشکستگی ، قاچاق و بیکاری جلوگیری کرد .

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395