چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398 ساعت 11:01
کد خبر: 56216

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتحادیه صادرکنندگان روده ایران خواستار شد؛

کاهش صادرات روده در سایه حمایت های ناکافی دولت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: رئیس اتحادیه صادرکنندگان روده ایران با بیان اینکه در تهیه مواد اولیه با معضلاتی مواجه هستیم، گفت: به دلیل نبود حمایت های دولت ، صادرات روده کشور کاهش یافته است.

حامد کسبکار، رئیس اتحادیه صادرکنندگان روده ایران در گفت و گو با «عصراقتصاد» ، درخصوص روش های تهیه این محصول گفت : اتحادیه ما روده خام گاوی و گوسفندی را از کشتارگاه های سراسر کشور تهیه و فضولات آن را در یک پرسه زمانی در تهران و شهرستان ها تخلیه کرده و درکارگاه ها فرآوری می کند، سپس نمک سوز کرده و تا زمان صادرات در سردخانه ها نگه داری می کند.

افزایش نرخ ارز تهیه مواد اولیه را مختل می کند

کسب کار در خصوص تاثیر نوسانات ارزی در صادرات روده کشور، اظهار کرد: با توجه به اینکه مواد اولیه ما داخلی بوده و اجازه واردات و آلایش دام را نداریم، با افزایش نرخ ارز تهیه مواد اولیه در صنعت ما با مشکلاتی مواجه شده است. متاسفانه در حال حاضرگوشت قرمز ذبح شده را از سایرکشورها وارد می کنیم، اما آلایش آن را که می تواند اشتغال زایی  و ارزآوری به کشور داشته و هیچ گونه مصرف داخلی نیز ندارد را همراه گوشت قرمز منتقل نمی کنیم .

افزایش اشتغال و ارزآوری با صادرات روده کشور

رئیس اتحادیه صادرکنندگان روده ایران ادامه داد: انتقال پوست و روده گاو و گوسفند به کشور و فرآوری آن توسط تجار، به اشتغال زایی و ارز آوری کمک کنند؛ درحال حاضر از یک سو با معضل تهیه مواد اولیه روبه رو هستیم و از سوی دیگر واردات این محصول ممنوع بوده و با افزایش قیمت گوشت قرمز ،کشتار آن به حداقل ممکن رسیده است.
کسبکار تاکید کرد: صادرات محصولات ما به کشورهای اروپایی بوده و با توجه به اینکه قیمت ها در سایرکشورها ثابت است، با نوسانات ارزی نمی توانیم روزانه قیمت های خود را تغییر دهیم ؛ این درشرایطی است که با افزایش نرخ ارز ، قیمت مواد اولیه در کشتارگاه ها افزایش یافته و در تهیه مواد اولیه با مشکلاتی روبه رو هستیم.

اختصاص ارز دولتی تاثیری در کاهش قیمت ها ندارد

این صادرکننده روده کشور درخصوص تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی گفت: اتحادیه روده ایران فعالیت صادراتی داشته و ارزی از دولت دریافت نمی کند، بلکه ارزآوری به داخل کشور دارد؛ بنده به عنوان یک کارشناس معتقدم که اختصاص ارز 4200 تومانی به روش های فعلی منطقی نیست؛چراکه تجربه نشان می دهد با تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی مانند گوشت، نه تنها قیمت ها کاهش نیافت، بلکه شاهد افزایش قمیت ها در بازار هستیم.
به گفته وی، تهیه مواد اولیه در اتحادیه روده ارتباط مستقیمی با قیمت گوشت دارد؛ با افزایش قیمت گوشت، قدرت خرید مردم و کشتار دام کاهش یافته و درنتیجه مواد اولیه برای صادرات ما که همان روده خام است نایاب می شود. تخصیص ارز دولتی برای گوشت به عنوان کالای اساسی، هیچ گونه تغییری در قیمت گوشت ندارد؛ بلکه در این شرایط قاچاق دام افزایش یافته و به دلیل نوسانات ارزی کارخانجات تولیدی ما تعطیل و اشتغال زایی کاهش می یابد.
کسبکار در خصوص عملکرد سامانه «نیما » تصریح کرد: اکنون در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و ممکن است این سامانه برای تجاری که صادرات آن ها به کشورهایی مانند عراق، افغانستان ، چین و ... است ، مناسب باشد اما برای ما که بازار هدفمان کشورهای اروپایی مانند آلمان و ایتالیا است، پاسخگو نیست.

معضلات سامانه «نیما »، صادرات را کاهش می دهد

به گفته وی، سامانه «نیما » نه تنها معضلات صادرکنندگان را برطرف نمی کند، بلکه مانع و دغدغه ای در مقابل آن ها است و می تواند موجب کاهش صادرات شود.صادرات ما به هیچ عنوان مصرف داخلی ندارد و اگر این محصول را فرآوری و صادر نکنیم، باید کشتارگاه ها و مردم با صرف هزینه های بالا این محصول را از بین ببرند.

صادرات 100میلیون دلاری روده در سال 91-92

رئیس اتحادیه صادرکنندگان روده ایران توضیح داد : میزان صادرات ما در سال 91-92 حدود 100 میلیون دلار بود. مزیت ما نسبت به سایرکشورها این است که کشورهای بزرگی مانند هند و آذربایجان نمی توانند این محصول را به اروپا صادر کنند و تنها ترکیه ، ایران و پاکستان مجوز صادرات به کشورهای اروپایی را دارند.

ضرورت حمایت دولت از صادرکنندگان روده کشور

کسبکار با تاکید بر ضرورت حمایت دولت از صادرکنندگان، عنوان کرد: اگر دولت از اتحادیه روده کشور حمایت کرده و مجوز واردات مواد اولیه را به صنعت ما بدهد، می توانیم اقدامات موثرتری نیز انجام دهیم .
وی با اشاره به محدودتر شدن حلقه صادرات کشور، بیان کرد : زیرساخت ها و حمل و نقل ما با مشکلاتی مواجه است، حمل و نقل محصولات ما باید از طریق کانتیرهای یخچالی صورت گیرد که در ایران بسیار محدود است ؛ به دلیل شرایط تحریمی از طریق هوایی نیز نمی توانیم محصولات خود را به مشتری برسانیم .

صادرات راهکار رونق تولید است

این صادرکننده روده کشور با اشاره به معضلات نقل و انتقالات مالی، تصریح کرد : صادرات راهکار رونق تولید است و کشورهای موفق آن هایی هستند که صادرات بیشتری دارند ؛ اقتصاد و تجارت جاده دوطرفه هستند که شامل صادرات و واردات است؛ بنابراین در صورت رونق نداشتن صادرات، مجبور به فروش نفت و واردات هستیم.
کسبکار در خصوص معضلات صادرکنندگان در دریافت تسهیلات بانکی، یادآور شد: ما جزء معدود اتحادیه هایی هستیم که از تسهیلات بانکی استفاده نمی کنیم؛ چراکه در دریافت تسهیلات بانکی با بروکراسی اداری بسیاری مواجهیم. محصولات صادراتی ما مصرف داخلی ندارد اما در 15 سال گذشته صادرات ما به حداقل ممکن رسیده است.

بروکراسی اداری مانع فعالیت مناسب اتحادیه روده کشور

وی با اشاره به میزان اشتغال زایی از طریق صادرات روده کشور، عنوان کرد : هر هزار رشته روده تقریبا برای 15 تا 20 نفر اشتغال ایجاد می کند؛ متاسفانه امروز در شرایطی قرار گرفته ایم که تمامی کارگاه های ما با 30 درصد ظرفیت مشغول به فعالیت هستند ؛ بنابراین به جای اینکه به فکر بازاریابی و توسعه بازار محصولات خود باشیم، باید بیشترین وقت خود را صرف مسائل مالیاتی و اداری کنیم.

فعالیت اتحادیه روده ایران کاملا صادراتی است

کسبکار تاکید کرد: فعالیت اتحادیه روده ایران کاملا صادراتی است اما به روش های مختلف از ما مالیات دریافت می شود،در حالیکه طبق قانون صادرات معاف از پرداخت مالیات است ؛ ما توانسته ایم تحریم های بین المللی را دور زده و برای کشور ارز آوری کنیم اما در چند سال اخیر از عهده تحریم های داخلی برنیامدیم .
به گفته وی، کشورهای اروپایی از روده گاو و گوسفند به عنوان پوشش خارجی برای محصولاتی مانند سوسیس و کالباس استفاده می کنندکه  این کار موجب شده تا خواص و طعم گوشت تا مدت ها تازه بماند. سابقه این کار به صد سال پیش برمی گردد که کشورها به این نتیجه رسیدند که گوشت نباید در پلاستیک نگه داری شود و از زمانی که بشر توانایی شکار یافت از روده گاو و گوسفند برای نگه داری گوشت استفاده کردند.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان روده ایران درخصوص انتظار و توقعات این صنف از دولت خاطرنشان کرد: تهیه مواد اولیه (روده خام )، بزرگترین معضل صادراتی ما است؛ بنابراین بهتر است اولا دولت اجازه دهد تا زمانی که دامی به کشور وارد می شود، آلایش آن نیز به ایران منتقل شود.ثانیا سازمان های امور مالیاتی و تامین اجتماعی کار را برای صادرکنندگان تسهیل کنند. در بسیاری از کشورها برای صادرکنندگان مشوق های صادراتی در نظر می گیرند، این درحالی است که در ایران با وجود معاف بودن صادرکنندگان ، همچنان مالیات پرداخت می کنیم . گفتنی است:صادرات روده ایران پس از چندین سال تجربه عملی در ارتباط با فرآوری و صادرات روده گوسفندی و گاوی پس از طی فراز و نشیب های فراوان در این مسیر امروز به عنوان یک کار آفرین با به کارگیری نیروی انسانی مجرب، تجهیزات پیشرفته، دارا بودن برترین اطلاعات فنی، واحدهای تولید اختصاصی و سردخانه های مجهز، حتی در شرایط بحرانی و بیماری های دامی توانایی صادرات به اروپا را دارد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395