شنبه, 21 ارديبهشت 1398 ساعت 09:41
کد خبر: 56253

قیمت لبنیات افزایش نمی یابد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: صنایع لبنیات ایران طی یکسال اخیر با مشکلات زیادی روبرو بوده است تأمین نشدن مواد اولیه، نبود قطعات لوازم یدکی دستگاه های تولیدی محصولات لبنی  و طولانی بودن پروسه تخصیص ارز نیمایی باعث شده تا صنعت لبنیات روز به بر مشکلات آن افزوده شود و تولیدات آن بین 20 تا 30 درصد کاهش یابد. بنا به گفته رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی فرآورده های لبنی ایران، قیمت لبنیات افزایش نمی یابد و اگر دولت به این صنعت نگاه ویژه ای نکند و ارز دولتی به واردات مواد اولیه اختصاص ندهد، شاهد خاموش شدن چراغ این صنعت خواهیم بود.

علی احسان ظفری، رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی فرآورده های لبنی ایران گفت: با توجه به شرایط کنونی در تأمین لوازم یدکی دستگاه های تولیدی لبنیات و تهیه مواد اولیه و بسته بندی محصولات مشکلات زیادی داریم.
وی افزود: برای وارد کردن پاکت های تتراپک که صنایع لبنی ما به ویژه برای بسته بندی شیر و آبمیوه از آن استفاده می کنند با مشکلات زیادی روبرو هستیم؛ برای خرید این پاکت ها از خارج، باید واریزی ها از طریق صرافی انجام شود این موضوع باعث شده تا هزینه های تولید بالا برود و با سه ماه تأخیر به دست تولیدکننده برسد، با این تأخیر خطوط تولیدی لبنیات نمی تواند 100 درصد فعال باشد و آسیب بزرگی برای تولیدکنندگان است.

نبود قطعات اصلی لوازم یدگی دستگاه های تولیدی محصولات لبنی در بازار

ظفری تصریح کرد: از سوی دیگر قطعات اصلی لوازم یدکی دستگاه های تولیدکننده محصولات لبنی به دست ما نمی رسد و مجبورهستیم با چندین واسطه از قطعات دست دوم استفاده کنیم آن هم با قیمت بسیار بالا به طوری که بیشتر قطعاتی که در بازار وجود دارد  چینی و تقلبی بوده و یک دهم کیفیت قطعات اصلی را دارد و طی 10 روز خراب می شود، همچنین با شرایط کنونی نمی توانیم دستگاه ها را از شرکت های اروپایی خریداری کنیم مجبور هستیم از دلال ها بخواهیم تا قطعات ما را تأمین کنند. قطعات این دستگاه بیشتر باید از کشورهای آلمان و سوئد وارد شود.
رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی فرآورده های لبنی ایران بیان کرد: ظروفی که پتروشیمی در داخل کشور تولید می کند به دلیل صادرات در دسترس صنایع داخل نیست و با قیمت بالا حتی پنج برابر بالاتر که توجیه اقتصادی برای خرید ندارد به فروش می رسد.
وی ادامه داد: متأسفانه روز به روز مشکلات تولید بیشتر می شود، برای واردات مواد اولیه و تهیه ارز نیمایی موانع زیادی وجود دارد و پروسه ترخیص ارز سه ماه زمان می برد به جایی رسیدیم که تولید در این صنعت با مشکل روبرو شده است. به طوری که حدود 20 تا 30 درصد تولیدات محصولات واحدهای لبنی کاهش یافته و سرانه مصرف کم شده و قدرت خرید مردم پایین آمده است به این دلیل کاهش تولیدات نشان داده نمی شود.
ظفری درباره صادرات شیر گفت: سالانه حدود 300 هزار تن شیر به عراق، افغانستان، دوبی و پاکستان صادر می شود. در بخش صادرات تعرفه ها بالا رفته به طوری که کشور عراق تعرفه ها را چند برابر کرده است؛ حدود 70 درصد محصولات لبنی مان به کشور عراق صادر می شود.
رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی فرآورده های لبنی ایران اظهار کرد: دولت به تولید نگاه ویژه ای داشته باشد و ارز دولتی را به واردات مواد اولیه ای اختصاص دهد که در سبد غذایی خانوار قرار دارد.
وی افزود: از سوی دیگر با توجه به دلال بازی هایی که در نهاده های دامی وجود دارد قیمت این نهاده ها به قدری بالا رفته که توجیه منطقی ندارد اگر تولید کننده ها نهاده ها را با ارز 4200 تومانی خریداری نکنند به طور یقین قیمت شیرخام هم بالا می رود. اکنون شیر خام بالاتر از قیمت مصوب به دست کارخانه ها می رسد.
ظفری بیان کرد: اکنون قیمت مصوب شیر خام 2 هزار تومان است و به دست کارخانه دار بدون هزینه های حمل هر کیلوگرم بین 2200 تا 2250 می رسد. از سوی دیگر حقوق و دستمزد افزایش یافته است در حالی که قیمت محصولات لبنی هنوز افزایش نیافته البته ما مخالف افزایش قیمت هستیم چون قدرت خرید مردم پایین می آید. برای واردات مواد اولیه صنایع لبنیات، ارز نیمایی اختصاص داده شده است متأسفانه چون پروسه ارز نیمایی طولانی است تولیدکنندگان مجبور هستند مواد اولیه خود را با ارز آزاد تهیه کنند و این به ضرر تولید است.
رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی فرآورده های لبنی ایران اظهار کرد: دولت باید واقع بینانه به این بخش نگاه کند، برای پاکت های وارداتی محصولات لبنی حتی ارز نیمایی در نظر گرفته نشده است و تولیدکنندگان مجبور هستند با نرخ آزاد دلار تهیه کنند، باید جز گروه یک قرار می دادند مردم نیاز به مصرف شیر دارند. اگر وضعیت تخصیص ارز به این شکل ادامه پیدا کند و حمایت کمتری از آن بشود، روز به روز صنعت لبنیات ضعیف تر می شود و تولیدکنندگان یکی پس از دیگری از این صنعت بیرون می روند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه فشار زیادی بر روی بخش تولید است، متأسفانه بانک ها، سازمان تأمین اجتماعی و وزارت اقتصاد دارایی بدون توجه به شرایط کنونی و در نظر گرفتن میزان تولیدات سود تسهیلات و مالیات خود را از تولیدکنندگان می گیرند و با آنها کنار نمی آیند.
وی افزود: 30 درصد مواد اولیه تولیدات محصولات لبنی به واردات وابسته است. با توجه به شرایط کنونی از یک هزار و 400 واحد تولیدی محصولات لبنی، تنها 300 واحد فعال هستند، حدود یک هزار و 300 واحد تعطیل شدند از این میزان 400 واحد طی یک سال اخیر به فعالیت خود پایان دادند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط