شنبه, 21 ارديبهشت 1398 ساعت 09:50
کد خبر: 56255

مجوز ترخیص قطعی کالاهای تامین ارز شده از گمرکات صادر شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادگمرک ایران در بخشنامه‌ای مجوز ترخیص قطعی کالاهایی که با گواهی بانک عامل، ارز آنها تامین شده و مشکل مالکیت ندارند را صادر کرد.

به گزارش عصراقتصاد، در این بخشنامه گمرک آمده است: با عنایت به پیشنهادات ارایه شده از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت رسوب کالا در بنادر کشور طی نامه شماره ۱۸۴۲ مورخ ۱۳۹۸.۱.۱۷ که مراتب به استحضار ریاست محترم جمهور رسیده و طی نامه شماره ۵۲۹۰ مورخ ۱۳۹۸.۱.۳۴ از سوی رییس محترم دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری با عنوان وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی جهت اقدام، ابلاغ گردیده است و همچنین نامه شماره ۹۶۱۱ مورخ ۱۳۹۸.۱.۲۷ مشاور محترم وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی وزارت امور اقتصادی و دارایی مبنی بر دستور اقدام بر اساس مفاد نامه ۵۲۹۰ مورخ ۱۳۹۸.۱.۲۴، به موجب این بخشنامه بند ۳ پیشنهادات ارایه شده مبنی بر :  «اجازه ترخیص قطعی کالاهایی که با گواهی بانک عامل، ارز آنها تامین شده و مشکل مالکیت ندارند» جهت اقدام ابلاغ می‌گردد.
بدیهی است ارایه نظر بانک مبنی بر ذکر موضوع فوق و همچنین احراز مالکیت کالا، توسط گمرک اجرایی الزامی و حایز اهمیت می باشد. مسولیت حسن اجرای اجرای بخشنامه فوق بر عهده بالاترین مقام اجرایی گمرکات است.
محصولات دارویی دارای تاریخ مصرف از گمرک ها ترخیص می شود
در همین رابطه مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک، اظهار داشت: از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی در جهت کاهش رسوب کالا در بنادر و گمرکات ۸ پیشنهاد به رئیس جمهور تقدیم شد که در خصوص ۶ پیشنهاد اعلام شد که گمرکات اجرایی اقدام کنند.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران به یکی از بندهای تصویب شده اشاره کرد و افزود: یکی از دلایل دپوی کالا در گمرکات و بنادر این بود که بعد از اظهار کالا به گمرک ردیف تعرفه کالاها تغییر می‌کرد که در این رابطه بیش از ۳ هزار اظهارنامه بلاتکلیف بودند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه ردیف تعرفه کالا توسط گمرک تعیین می‌شود درخواست کردیم که اجازه دهند گمرک خود این ردیف تعرفه‌ها را بررسی کند و اگر تفاوتی در مأخذ به وجود آمده بود حقوق ورودی جدید را بگیرد و ترخیص کالا بدون اصلاح ثبت سفارش انجام شود که با این اقدام حدود ۳۰ درصد از مشکلات که مربوط به بعد از اظهار کالا به گمرک است حل خواهد شد.
ارونقی تاکید کرد: البته اگر شرح تجاری کالایی ثابت باشد و فقط ردیف تعرفه تغییر کند مشمول این بخشنامه خواهد بود.
وی همچنین در رابطه با میزان کالاهای دپو شده‌ای که ثبت سفارش ندارند، گفت: ۳۰ تا ۳۵ هزار کانتینر در گمرکات و بنادر وجود دارد که فاقد مجوز ثبت سفارش هستند و هنوز به گمرک اظهار نشده‌اند.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با بیان اینکه به وزارت صنعت دستور داده شد که این مساله را بررسی کند، گفت: اگر در خصوص ثبت سفارش و مجوز ورود این کالاها اقدام شود، می‌توان تشریفات گمرکی را برای ترخیص انجام داد.

صادرات ۲.۵ میلیارد دلاری در فروردین

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی با اشاره به آمارهای گمرک درباره تجارت کالایی در فروردین ماه ۱۳۹۸ نوشت: در فروردین ماه ۸.۵ میلیون تن کالای بدون نفت خام به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار صادر و در مقابل ۲.۱ میلیون تن کالا به ارزش ۲.۳ میلیارد دلار کالا وارد کشور شده است.
ارزش صادرات ایران در فروردین ماه، نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ حدود ۱۸.۲ درصد و ارزش واردات نیز حدود ۷.۶ درصد کاهش داشته است.
براساس آمار گمرک، در فروردین ماه امسال، ۸.۵ میلیون تن به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار کالای بدون نفت خام به سایر کشورها صادر کرده و در مقابل ۲.۱ میلیون تن به ارزش ۲.۳ میلیارد دلار کالا وارد کرده است. ارزش صادرات بدون نفت خام و واردات کالایی در ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب با کاهش حدود ۱۸.۲ درصدی و ۷.۶ درصدی مواجه شده است اما از لحاظ وزنی صادرات بدون نفت خام و واردات کالایی در فروردین ماه ۹۸ نسبت به فروردین ۹۷ به ترتیب حدود ۷.۷ و ۸ درصد افزایش یافته است.
میانگین قیمت کالای صادراتی بدون نفت خام در فروردین ۹۸ معادل ۲۹۹ دلار در هر تن و میانگین قیمت واردات کالا در زمان مورد بررسی یک هزار و ۱۲۰ دلار در هر تن بوده است. این آمار نشان می‌دهد که قیمت کالاهای وارداتی به طور متوسط حدود ۴ برابر قیمت کالاهای صادراتی بوده است.
از طرف دیگر کاهش ۱۸.۲ درصدی ارزش صادرات همراه با افزایش وزنی ۷.۷ درصدی آن گویای کاهش قابل توجه متوسط قیمت صادراتی است. ارقام مشابه برای واردات نشان می‌دهد در ماه نخست ۹۸ کاهش متوسط قیمت کالاهای صادراتی بیش از کاهش متوسط قیمت کالاهای وارداتی به کشور بوده است.
براساس این گزارش در مدت زمان مورد بررسی تنها ۱۵ قلم کالا سهمی حدود ۵۷ درصد از ارزش صادرات ایران را به خود اختصاص داده‌اند.
بیشترین ارزش صادراتی کالایی بدون نفت خام ایران مربوط به میعانات گازی و معادل ۳۴۸ میلیون دلار بوده که سهم حدود ۱۴ درصدی از ارزش صادرات کالایی فروردین ماه را به خود اختصاص داده است. با این حال در مدت مذکور ارزش و مقدار صادرات آن نسبت به فروردین ۹۷ هریک حدود ۲۲ درصد کاهش یافته است.
۱۵ قلم کالای عمده وارداتی ایران نیز سهمی حدود ۴۲ درصد از ارزش واردات ایران را به خود اختصاص داده‌اند. بیشترین ارزش واردات ایران مربوط به برنج نیمه سفید شده و معادل ۱۹۶ میلیون دلار بوده که سهم حدود ۸ درصدی از مجموع ارزش واردات ایران در فروردین ۹۸ را به خود اختصاص داده است.
در میان اقلام عمده واردات کالایی ایران، بیشترین کاهش در واردات مربوط به دانه سویا با حدود ۵۱ درصد کاهش بوده که بیشترین تأثیر را (سهم ۳.۱ واحد درصدی در کاهش ۷.۶ درصدی واردات ایران) در کاهش ارزش واردات کالا در مدت مذکور داشته است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395