شنبه, 21 ارديبهشت 1398 ساعت 10:21
کد خبر: 56261

اطلاعات تکميلي

  • مقام سابق کاخ سفید:

سیاست فشار علیه ایران نتیجه معکوس دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 دستیار سابق مدیر امنیت ملی در دفتر برنامه ریزی و علم و فناوری کاخ سفید، با انتقاد از سیاست تهدید و ارعاب دولت ترامپ علیه ایران گفت که این رویکرد نتیجه معکوس داشته و دارد.

'فرانک وان هیپل' روز شنبه درباره تصمیم ایران برای کنار گذاشتن برخی محدودیت های برجامی در 60 روز آینده افزود: نگران این هستم که خط مشی ترامپ، دقیقا نتیجه معکوس داده و سرانجام بر خلاف آن چیزی که او تصور می کند، رخ دهد.
وی تاکید کرد: تلاش ترامپ برای وادار کردن ایران به تغییر سیاست هایش از طریق فشار حداکثری، پیامدهای خطرناکی داشته است. اکنون این سیاست ها باعث شده که ایران دقیقا معکوس آنچه دولت ترامپ می خواهد عمل کند.
استاد مدرسه 'وودرو ویلسون' دانشگاه پرینستون خاطرنشان کرد: می دانم که رئیس جمهوری روحانی می خواهد اروپا، چین و روسیه را به حمایت عملی از برجام وادار کند اما نگرانم که پاسخ آنها کمتر از آن چیزی باشد که ایران می خواهد.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر ما وارد مرحله درگیری و تنش های فزاینده بین ایران و ایالات متحده شده ایم. معتقدم که بعضی از مقام های دولت ترامپ (شاید کسانی چون جان بولتون) بدنبال فرصتی برای بمباران تاسیسات هسته ای و تاسیسات دفاع هوایی ایران هستند.
این استاد آمریکایی درباره ناکامی اروپا در اجرای تعهدات برجامی آن گفت: مشکل این است که تحریم ها بر شرکت های این کشورها تاثیر منفی خواهد داشت. دولت ترامپ آنها را مجبور کرده که بین بازارهای ایرانی و آمریکا یکی را انتخاب کنند.
هیپل افزود: ظاهرا دولت های اروپایی قادر به فراهم کردن پوشش لازم برای این شرکت ها به منظور حفظ روابط تجاری خود با ایران نیستند.
فرانک وان هیپل پیش از پیوستن به دانشگاه پرینستون، برای مدت 10 سال در زمینه فیزیک نظری ذرات بنیادی کار می کرد. بین سالهای 1994 - 1993، او دستیار مدیرامنیت ملی در دفتر برنامه ریزی علم و فناوری کاخ سفید بود.
نوشته ها و پژوهش های وی در زمینه های اصول فنی کنترل و جلوگیری از گسترش جنگ افزار هسته ای، آینده انرژی هسته ای و کاهش مصرف سوخت خودرو منتشر شده است.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395