یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 ساعت 09:17
کد خبر: 56286

اطلاعات تکميلي

  • همسویی صادرکنندگان با ترامپ؛

۳۰ میلیارد دلار ارز صادراتی کجاست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: از ابتدای سال گذشته در خصوص بازگشت ارزصادراتی تقریبا 40 بخشنامه ضد و نقیض صادر شده که عموما مورد تایید صادرکنندگان نبوده است و برخی از صادرکنندگان نیز معتقدند در عمل امکان بازگشت برخی از ارزهای صادراتی به کشور به دلیل محدودیت های زمانی نیست و بخشنامه های بانک مرکزی باید این مسئله را در کنار اینکه بخشی از صادرات به صورت ریالی انجام می شود، در نظر بگیرد. برخی از صادرکنندگان نیز ادعا می کنند که ارزهای صادراتی خود را در قالب کالا و مواد اولیه به کشور بازگردانده اند. اما مشاور وزیر اقتصاد ادعا را تکذیب می کند و می گوید: ۳۰ میلیارد دلار از مجموع ۴۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات، نه به صورت کالا و نه به هیچ صورت دیگری وارد کشور نشده است. سوال این است: 30 میلیارد دلار ارز صادراتی کجاست؟

در پی اعلام وزیر امور اقتصادی و دارایی در دو نوبت مبنی بر عدم بازگشت ارزهای حاصل از صادرات، بسیاری از صادرکنندگان در رسانه‌های خود این موضع را گرفتند که بخش زیادی از ارزهای صادراتی را در قالب واردات مواد اولیه هزینه کرده‌اند؛ ادعایی که معاون اقتصادی وزارت اقتصاد که چند هفته‌ای است سمت خود را واگذار کرده است، پاسخ آن را منفی می‌داند.
حسین میرشجاعیان - مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی، با بیان اینکه آمار عدم بازگشت ارزهای صادراتی از سامانه نیما به دست می‌آید، اظهار کرد: آنجا مشخص می‌شود که صادرکنندگان چقدر ارز صادر کرده و چقدر از آن را به سامانه نیما برگردانده‌اند. برخی ادعا می‌کنند که از طریق ارزهای صادراتی، خودشان واردات مواد اولیه را انجام داده‌اند که همه این‌ها از طریق کارت‌های بازرگانی و همچنین سامانه نیما قابل بررسی است.
وی با ذکر این مقدمات تاکید کرد: در حالی که برخی از صادرکنندگان ادعا می‌کنند با ارز حاصل از صادرات خود، مواد اولیه وارد کرده‌اند اما ۳۰ میلیارد دلار از ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در بین هیچ کدام از موارد مربوط به واردات مواد اولیه نبوده است و عملاً مشمول صادرات بدون بازگشت ارز می‌شوند.

عدم بازگشت ارزها مصداق فرار سرمایه است

او با بیان اینکه بخش زیادی از ارز حاصل از صادرات هنوز در خارج از کشور است، ادامه داد: ۳۰ میلیارد دلار از مجموع ۴۰ میلیارد دلار ارزهای حاصل از صادرات نه به صورت کالا و نه به هیچ صورت دیگری وارد کشور نشده است. در شرایطی که دولت به خاطر فشارها برای صادرات نفت دچار مشکل است این بخش خصوصی است که باید کمک کند چرخه تجارت خارجی بچرخد و این زمانی است که ما بتوانیم ارز را به صورت کالا یا به صورت ارز وارد کنیم.

فراریان ارزی مشمول معافیت‌های مالیاتی نمی‌شوند

میرشجاعیان عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات در قالب کالا یا پول را مصداق فرار سرمایه ارزیابی کرد و به ایسنا گفت: طبق مصوبه‌ای که برای سران سه قوه ارسال کرده‌ایم، معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی را مطرح کرده‌ایم و در آنجا تاکید بر این بود که کسانی می‌توانند از معافیت مالیاتی استفاده کنند که ارز خود را برگردانده باشند و به میزانی که ارزشان را برنگردانده‌اند، مشمول این معافیت‌ها نخواهند شد.
او همچنین با تاکید بر اینکه قرار است در سال جاری معافیت‌های مالیاتی صادرکنندگانی که ارزشان را برنمی‌گردانند لغو شود، بر شرایط خاص اقتصادی کشور و لزوم همکاری فعالان اقتصادی بخش خصوصی برای برون رفت از این شرایط تاکید کرد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در اواخر سال گذشته در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی گفت که بر اساس آخرین ارزیابی‌های صورت گرفته در طول این ماه‌ها حدود هشت میلیارد دلار از ارز صادراتی به کشور بازگشته که از این رقم ۶.۵ میلیارد دلار مربوط به پتروشیمی‌ها و عرصه‌های فولادی می‌شود.
بنابر این ارقام، عمده بازگشت ارز حاصل از صادرات از محل محصولات پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها بوده است و سایر حوزه‌ها مانند صادرات مواد غذایی کمترین ارزآوری را داشته‌اند.
در همین خصوص یک عضو اتاق بازرگانی با اشاره به فرار صادرکنندگان از شفافیت می گوید: دلایلی که صادرکنندگان بابت تاخیر و با عدم بازگشت ارز به اقتصاد کشور دارند، بهانه ای بیش نیست. شرایط اقتصاد کشور تغییر چندانی نداشته است. چطور پیش از اینکه جذابیت ارزهای صادراتی تا این اندازه افزایش پیدا کند، صادرکنندگان ارز خود را به اقتصاد باز می گرداندند و حالا از این کار صرف نظر می کنند. درست همان هایی که چند ماه پیش ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته اند، نمی خواهند ارز خود را به اقتصاد کشور برگردانند.
وی با اشاره به اینکه بازگشت تنها ۲۵ درصد ارز صادراتی نشان از کوتاهی های علنی صادرکنندگان دارد، می گوید: بازگشت تنها ۲۵ درصد ارز صادراتی نشان می دهد که صادرکنندگان نمی خواهد شفاف باشد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395