یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 ساعت 12:23
کد خبر: 56329

مجوز و فعالیت بیش از 100 واحد تولیدی در کشور در زمینه تولید انواع کاغذ و مقوا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در حال حاضر بیش از 100 واحد تولیدی در کشور در زمینه تولید انواع کاغذ و مقوا مجوز فعالیت صنعتی دارند.

افسانه محرابی افزود: پارسال 312 هزار تن انواع محصولات حوزه صنایع نساجی و پوشاک به ارزش یک میلیارد و 93 میلیون دلار از کشور صادر شد که در مقایسه با سال پیش از آن از نظر ارزشی و وزنی به ترتیب 6 درصد و 26 درصد رشد داشت.
«افسانه محرابی»  افزود: از بین مجموعه های مختلف صنایع نساجی بیشترین حجم صادرات پارسال مربوط به انواع «کفپوش» به ارزش 417 میلیون دلار و به وزن 80 هزار تن بوده است.
به گفته این مقام مسئول، پارسال همچنین 397 هزار تن کالاهای نساجی و پوشاک به ارزش یک میلیارد و 120 میلیون دلار وارد کشور شد.
وی ادامه داد: این میزان واردات در مقایسه با سال 96، از نظر ارزشی 32 درصد کاهش و از نظر وزنی 35 درصد افت داشته است.
محرابی یادآور شد: بیشترین میزان واردات مربوط به انواع الیاف به ارزش 541 میلیون دلار و به وزن 223 هزار تن به ثبت رسید.
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت اظهار داشت: مقدار تولید کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه در کشور قابل توجه نیست که دلیل اصلی این موضوع وجود دستگاه های متعدد در سیاستگذاری آن است.

واحد تولیدی

وی گفت: بهبود تولید در این زمینه نیازمند همکاری سایر بخش های دولتی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت جهاد کشاوزی در تسهیل واردات چوب و توسعه زراعت درختان سریع الرشد و نیز همکاری مجلس شورای اسلامی است.
محرابی ادامه داد: اکنون بیش از 100 واحد تولیدی در کشور در زمینه تولید انواع کاغذ و مقوا مجوز فعالیت صنعتی دارند.
وی افزود: پارسال 153 هزار تن کاغذ تیشو ( محصولاتی مانند دستمال کاغذی) در کشور تولید شد که علاوه بر تامین نیاز داخلی، نزدیک به 10 هزار تن آن نیز صادر شد.
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: همچنین سال گذشته 725 هزار تن کاغذهای بسته بندی (لاینر و فلوتینگ) در کشور تولید شد که علاوه بر تامین نیاز داخل، نزدیک به 180 هزار تن آن صادر شد.
وی خاطرنشان کرد: وزارت صنعت با همکاری وزارت ارشاد در تلاش است تا با اجرای اقداماتی از افزایش قیمت کاغذ و در نتیجه کتاب جلوگیری کند؛ در این زمینه مسئولیت تنظیم و کنترل قیمت کاغذ با کارگروه ساماندهی کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برای کاغذهای چاپ و تحریر حوزه صنعتی است.
برخی فعالان حوزه نساجی و پوشاک ایران هشدار می دهند چنانچه مشکل تامین مواد اولیه و نقدینگی مورد نیاز صنعت نساجی و پوشاک حل نشود، ظرفیت های پیش بینی شده تحقق نمی یابد و این امر پیامد رونق واردات و قاچاق را به همراه خواهد داشت.
صنعت نساجی و پوشاک سالیانه نیازمند معادل دومیلیارد و 500 میلیون دلار مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات است که با احتساب مواد اولیه ای که در داخل تامین می شود، این نیاز به حدود چهار میلیارد دلار می رسد.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395