سه شنبه, 24 ارديبهشت 1398 ساعت 06:00
کد خبر: 56401

اطلاعات تکميلي

  • درخواست دبیر انجمن شیرینی و شکلات ایران از دولت؛

تکلیف صنایع را با ارز تک نرخی مشخص کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: دبیر انجمن شیرینی و شکلات ایران گفت: درحال حاضر دولت باید با ارز تک نرخی، تکلیف صنعت، تولید و تجارت را مشخص کند.

جمشید مغازه ای، دبیر انجمن شیرینی و شکلات ایران در گفت و گو با «عصراقتصاد» گفت: نوسانات ارزی در زمینه صادرات ما تاثیر مثبتی داشته است، اما در مقابل با افزایش نرخ ارز در تهیه مواد اولیه با مشکلات بسیاری مواجه هستیم.
وی افزود: با افزایش نرخ ارز، قیمت مواد اولیه برای تهیه شیرینی و شکلات از جمله گندم، شکر ، آرد ، شیر خشک و روغن و قیمت کالاهای جانبی افزایش می یابد.
مغازه ای با اشاره به افزایش میزان صادرات شیرینی و شکلات، تصریح کرد: متاسفانه  طی سال گذشته ارز دولتی به محصولات ما تعلق نگرفت و ناچاریم تا مواد اولیه خود را با قیمت های بالایی تهیه کنیم .
وی در خصوص حذف ارز 4200 تومانی، اظهار کرد: اگر ارز هر چه سریعتر در کشور ما تک نرخی شود، می تواند نتایج مثبتی در بر داشته باشد؛ بنابراین در حال حاضر تنها راهکار، یکسان سازی نرخ ارز است، متاسفانه در بازار شاهد چندین قیمت برای دلار ازجمله نرخ هایی نیمایی، سنا ، ارز دولتی و بازار آزاد هستیم.

تکلیف صنایع را با تک نرخی کردن ارز مشخص کنید

دبیر انجمن شیرینی و شکلات ایران تاکید کرد: درحال حاضر دولت باید با تک نرخی کردن ارز ، تکلیف صنعت، تولید و تجارت را مشخص کند.
وی در خصوص بازگشت ارزهای صادراتی به کشور گفت: اولا سامانه «نیما» مشکلات عمده ای دارد که بسیاری از تولیدکنندگان و صادرکنندگان تمایلی به ثبت مشخصات شخصی خود در این سامانه ندارند ؛ ثانیا زمانی که ارز در بازار آزاد به راحتی در حدود 14 تا 15 هزار تومان به فروش می رسد، چرا صادرکنندگان با وجود تهیه مواد اولیه گران برای محصولات خود،  باید ارزهای صادراتی خود را با قیمت های کمتر به سامانه «نیما» تحویل دهند که این امر منطقی و امکان پذیر نیست .
این صادرکننده شیرینی و شکلات با اشاره به مشکلات نقل و انتقالات ارزی، بیان کرد: در حال حاضر صادرات ما به کشورهای دیگر به صورت فروش دلاری است، درحالیکه در سنوات گذشته فروش های ریالی نیز به کشورهایی از جمله افغانستان و عراق داشتیم .

صادرات 792 میلیون دلاری در سال گذشته

مغازه ای در خصوص میزان صادرات این انجمن، تصریح کرد: براساس آمار گمرک در سال گذشته در حدود 792 میلیون دلار صادرات به کشورهای مختلف داشتیم .

معضل صادرکنندگان ، خود تحریمی های داخلی است

به گفته این صادرکننده شیرینی و شکلات، بیشترین معضل صادرکنندگان خود تحریمی های داخلی  است که بیش از تحریم های خارجی در صنعت شیرینی و شکلات تاثیر گذار است ؛البته مشکلاتی را نیز در بخش صادرات و واردات داریم .
وی با اشاره به تعدد بخشنامه ها و تصمیمات داخلی کشور درخصوص صنایع، بیان کرد: حمل و نقل و پایه های قیمتی ما مشکلاتی دارد که نشان دهنده فشارهای داخلی بر صنایع است .
دبیر انجمن شیرینی و شکلات ایران تاکید کرد: با توجه به اینکه در شرایط فعلی بسیاری از بازارهای صادراتی خود را از دست داده ایم، با ادامه این روند چشم انداز مناسبی درآینده نخواهیم داشت ؛ نکته مهم اینکه بازارهای صادراتی را نمی توان به راحتی احیا کرد و آن ها را نیز از دست خواهیم داد .
 وی درخصوص میزان تولیدات انجمن شیرینی و شکلات، عنوان کرد: در سال گذشته حدود یک میلیون و 700 هزارتن تولید داشتیم که از این میزان حدود 318 هزارتن صادرشد ؛اکنون توان تولید بیش از 2 میلیون و 400 هزار تن شیرینی و شکلات را داریم که با وجود مشکلات به وجود آمده، ظرفیت های خالی نیز مشاهده می شود.
این صادرکننده شیرینی و شکلات با اشاره به اینکه بازارهای داخلی توان تولید بیش از آمارهای ذکر شده را ندارد، تصریح کرد: محصولات تولیدی ما، کالای لوکس محسوب می شوند که در سبد مصرفی خانوارها نیست ؛با توجه به کاهش قدرت خرید مردم و مشکلات نقدینگی، کمتر به این بخش تمرکز می شود و بیشترین توجه به تهیه کالاهای اساسی است.

بازار  5/1 میلیارد دلاری در صنعت شیرینی و شکلات

مغازه ای در ادامه خاطرنشان کرد: صادرات راهکار رونق تولید است و در صنعت شیرینی و شکلات بازار 5/1 میلیارد دلاری داریم که درصورت فراهم شدن بسترهای لازم برای صادرات، می توان ارزآوری خوبی در این حوزه داشت .
وی در پاسخ به استفاده از تسهیلات بانکی در سال رونق تولید ،اظهار کرد: ما در زمینه تامین نقدینگی و سرمایه در گردش  واحدهای تولیدی با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم اما تاکنون از تسهیلات بانکی استفاده نکرده ایم .

صادرات شیرینی و شکلات به ۶۶ کشور دنیا

این صادرکننده شیرینی و شکلات با اشاره به صادرات شیرینی و شکلات به 66 کشور دنیا، عنوان کرد : بازارهای هدف ما کشورهای منطقه و حاشیه خلیج فارس، عراق و افغانستان هستند؛ در مقابل به کشورهای اروپای شرقی ، امریکا ، روسیه، ژاپن و کره  نیز صادرات شیرینی و شکلات صورت می گیرد .
به گفته مغازه ای، دسترسی به مواد اولیه با کیفیت بسیار دشوار است ؛ بهتر است تا دولت بسترهای لازم برای رسیدن به 5/1 میلیارد دلار در کشورهای اطراف را فراهم کند .
دبیر انجمن شیرینی و شکلات ایران در پایان درخصوص انتظارات این انجمن از دولت و مسئولان ، خاطرنشان کرد: با توجه به نوسانات نرخ ارز، تنها خواسته ما تک نرخی کردن ارز است؛ چراکه درحال حاضر با وجود این نوسانات توانایی اتخاذ تصمیمات حتی کوتاه مدت را نیز نداریم .
گفتنی است قدمت صنعت شیرینی و شکلات ایران به بیش از نیم قرن می‌رسدکه باعث شده بخش زیادی از زنجیره ارزش افزوده این صنعت از مواد و ماشین آلات تولید و بسته بندی تا امکانات توزیع و فروش و منابع انسانی در ایران خصوصا در گروه های صنعتی به حد قابل قبولی برسد.
این در شرایطی است که تولیدکنندگان داخلی امروز محصولات متنوعی در تراز برندهای معرف دنیا تولید و به بازار مصرف عرضه می‌کنند، به نحوی که در شرایط نرمال و استاندارد می توان امیدوار بود که این صنعت چنانچه در شرایط رقابتی قرار گیرد، فعالیتی سودآورتر داشته باشد. به گفته کارشناسان آنچه که در شرایط تحریمی و رکود تاکنون به داد تولیدکنندگان ایرانی شیرینی و شکلات در بازارهای بین المللی رسیده، مزیت رقابتی بوده است.
صنعت شیرینی و شکلات ایران براساس آمارهای رسمی چهارمین ارزش افزوده را در بین صنایع غذایی کشور داشته و توانسته زمینه اشتغال بیش از ۳۰۰ هزار نفر را به طور مستقیم یا غیرمستقیم در کشور فراهم کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395