سه شنبه, 24 ارديبهشت 1398 ساعت 08:46
کد خبر: 56406

پس لرزه های پایان صبر استراتژیک ایران در بروکسل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: اگرچه اتحادیه اروپا در اولین واکنش خود نسبت به اقدام متقابل ایران در برجام اعلام کرد که هیچ ضرب الاجلی را از سوی ایران نمی پذیرد و به روال خود در این توافق ادامه می دهد، اما نشست ویژه وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی عضو برجام و موگرینی با موضوع «بررسی نحوه ادامه حمایت از اجرای کامل توافق هسته ای به بهترین وجه» روز گذشته در بروکسل نشان داد که پایان صبر استراتژیک ایران، اروپایی ها را نگران کرده است.

بروکسل روز گذشته میزبان وزرای خارجه فرانسه، آلمان، انگلیس، اتریش، هلند، بلژیک و... برای دیدار و گفت و گو با موگرینی در خصوص برجام و بررسی راهکارهای نگهداشت ایران در این توافق بود و نشان داد که اروپایی ها به دنبال استفاده از پنجره باز دیپلماسی ایران، برآمده اند.
فصل مشترک اظهارات آنها ابراز نگرانی از ترک برجام توسط ایران و تنش های میان آمریکا و این کشور بود.
نتیجه این نشست البته پرهیز از هرگونه تنش، ادامه حمایت ها از برجام و تلاش برای حفظ این توافق با حضور ایران بود.
سابرینا بلوسی مشاور موگرینی نیز در توییتی نوشت: توافق هسته ای ستون اصلی امنیت ما است. ما اختلافات جدی با ایران در موضوع تحولات منطقه ای داریم ولی گفت و گو بهترین راه برای پرداختن به آنها است. وی همچنین تاکید کرد که اتحادیه اروپا احتمالا 120 روز زمان می خواهد تا ایران را درباره نتیجه دادن برجام متقاعد سازد.

برخی از اظهار نظرهای وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز گذشته در خصوص برجام به این شرح است:

جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلستان: ما بسیار نگران این هستیم که یک اتفاق ناگوار به صورت ناگهانی رخ دهد. نباید کاری کنیم که ایران در مسیر دستیابی به سلاح هسته‌ای قرار بگیرد.
کارین کنایسل، وزیر امورخارجه اتریش: ارسال ناو جنگی آمریکا به ایران برای اولین بار نیست. من تحولات منطقه را در چهل سال گذشته به یاد دارم اما نگران  نیستم.
استف بلاک، وزیر امورخارجه هلند: ماندن ایران در توافق هسته‌ای ضروری است. ما اقداماتی را برای مذاکره با ایران آغاز کردیم.
ناتالی توچی، مشاور موگرینی: فکر نمی کنم که جنگ امکان پذیر باشد. فکر نمی کنم که آمریکا توان نظامی اجرای جنگ در ایران را داشته باشد. آمریکا می خواهد در جنگ پیروز شود در حالی که واقعا قادر به پیروز شدن در جنگ عراق نبوده است. در حالی که عراق بسیار کوچکتر و ضعیف تر از ایران است. بنابراین فکر نمی کنم این هدف واقع بینانه ای باشد.
دیدی ریندرز،ˈ وزیر خارجه بلژیک: هنوز باور داریم که پنجره گفت وگو و دیپلماسی باز است.
لیناس لینکویسیوس، وزیر خارجه لیتوانی: تنش های میان ایران و آمریکا تحولات شانس دیپلماسی را کم می کند.
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان: ما در ماه‌های گذشته گام‌های سازنده‌ای را به ویژه درباره کانال مالی اینستکس برداشته‌ایم تا این کانال اجرایی شده و به بهره‌ برداری برسد تا برجام همچنان اجرایی شود.
نکته قابل توجه اعلام ناگهانی پمپئو برای حضور در این نشست در مسیر سفر به روسیه بود.
موگرینی در این خصوص اعلام کرد که با دستور کاری فشرده روبرو بوده و در طول روز بررسی می کنند که چگونه می توان ترتیب یک ملاقات را با پمپئو داد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط