چهارشنبه, 25 ارديبهشت 1398 ساعت 09:06
کد خبر: 56471

نتوانستیم سیاست‌های توسعه صادرات را به خوبی مدیریت کنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در نیم قرن اخیر نتوانستیم سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه صادرات را به خوبی مدیریت کنیم . در فاصله سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۹۶ از محل صادرات بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد دلار درآمد داشته‌ایم که اگر بخشی از این میزان برای تولیدات صادراتی سرمایه‌گذاری می‌شد، امروز سهم صادرات غیرنفتی رقمی بیش از ۵۰ میلیارد دلار فعلی می‌بود، اما متأسفانه از این رقم، بیش از ۱۷۰۰ میلیارد دلار صرف واردات شد که فرصت توسعه صنعتی و صادراتی را از ایران دریغ کرد.

روز گذشته چهارمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیر نفتی با هدف بررسی مسائل و مشکلات صادرات غیر نفتی در شرایط تحریم با حضور محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران؛  محمدرضا نعمت زاده، وزیر اسبق وزارت صنعت، معدن و تجارت و رؤسای پیشین سازمان توسعه تجارت ایران، اندیشمندان حوزه اقتصاد تشکیل شد.
محمدرضا مودودی در تشریح آمار تجارت خارجی در فروردین ماه اظهار کرد: صادرات کشور با احتساب پتروشیمی و میعانات گازی ۲ میلیارد و ۵۴۷ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۱۸.۳ درصدی داشته است.
وی افزود: میزان واردات در مدت مذکور حدود ۳.۲ میلیارد دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۰.۷ درصد کاهش داشته است. تجارت کل کشور نیز در فروردین سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳.۵ درصد کاهش داشته است و همچنین تراز تجاری کشور با ۲۱۳ میلیون دلار مثبت بوده است.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه با وجود کاهش در صادرات کالا و خدمات، صادرات محصولات معدنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳ درصد رشد داشته است، اظهار کرد: در فروردین ۱۳۹۸، چین با ۷۱۱ میلیون دلار، عراق با ۳۸۹ میلیون دلار و جمهوری کره با ۳۵۰ میلیون دلار، سه مقصد اول صادرات ایران بودند.
مودودی با تاکید بر اینکه در نیم قرن اخیر نتوانستیم سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه صادرات را به خوبی مدیریت کنیم، تصریح کرد: در فاصله سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۹۶ از محل صادرات بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد دلار درآمد داشته‌ایم که اگر بخشی از این میزان برای تولیدات صادراتی سرمایه‌گذاری می‌شد، امروز سهم صادرات غیرنفتی رقمی بیش از ۵۰ میلیارد دلار فعلی می‌بود، اما متأسفانه از این رقم، بیش از ۱۷۰۰ میلیارد دلار صرف واردات شد که فرصت توسعه صنعتی و صادراتی را از ایران دریغ کرد.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه بر اساس مصوبات شورای عالی صادرات غیرنفتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان فرمانده جنگ اقتصاد مقاومتی معرفی شده است، خاطرنشان کرد: بستۀ حمایتی سال ۹۸ به گونه‌ای تدوین خواهد شد که صرفاً شامل مشوق‌های صادراتی نبوده و بخشی از اقدامات حمایتی غیر مالی نیز در آن لحاظ خواهد شد.

ثبت سفارش خودرو تا اطلاع ثانوی بسته است

مودودی در خصوص خودرو های در گمرک مانده، اظهار کرد: سازمان توسعه تجارت هیچ برنامه ای برای واردات خودرو ندارد و ثبت سفارشی تا اطلاع ثانوی نداریم. ترخیص خودروهای در گمرک مانده طبق برنامه جلو می رود و با دستور قوه قضاییه بعد از رفع ابهامات صورت می‌گیرد.
وی ضمن بیان اینکه توسعه صادرات به کشورهای همسایه باید جدی‌ترین برنامه صادراتی کشور باشد، گفت: برای توسعه تجارت باید بر روی توسعه‌ و افزایش محصولات سبد صادراتی  متمرکز شویم.
سرپرست سازمان توسعه و تجارت ایران بیان کرد: ایجاد مدرسه صادرات در بازه زمانی پنج ساله شروع شده و در حال برنامه‌ریزی است تا هزار واحد کوچک و متوسط را با مفاهیم بین‌المللی تجارت خارجی مخصوصا صادرات آشنا کنیم. ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشورهای همسایه طرح خیلی خوبی برای عرضه محصولات داخلی است و این موضوع در دستور کار قرار گرفته تا در کشور‌های مختلف فروشگاه‌های زنجیره‌ای ایرانی تأسیس کنیم.
وی افزود: پذیرش هیئت‌های تجاری باید اولویت برنامه ای کشور قرار گیرد و  سازمان به روی پروژه‌های صادراتی تمرکز کرده است چرا که راه برون رفت و پیروزی در جنگ اقتصادی اکنون، رونق تولید و صادرات است.

سازمان برنامه و بودجه ضد صادرات است

نعمت زاده نیز در ادامه این نشست در خصوص بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی گفت: روی این موضوع بسیار کار شده اما مسئولان بالا نمی خواهند انجام شود؛ من امروز را نمی دانم اما در زمان مسئولیتم شاهد کارشکنی ها از سوی سازمان برنامه و بودجه و شخص آقای نوبخت بودم.
وی ضمن بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه ضد صادرات است، گفت: از زمان آقای هاشمی من شاهد این بخل ورزی ها از سوی مسئولین در خصوص صادرات بودم.
نعمت زاده گفت: در حال حاضر کشوری مانند ترکیه 220 میلیارد دلار صادرات دارد و مالزی که در سال 1970 نزدیک به چند میلیارد دلار  صادرات غیرنفتی داشته، امروز 270 میلیارد دلار صادرات دارد، این میزان رشد صادرات به ثبات نرخ ارز و برداشتن موانع از پیش پای صادرات کننده های آن کشورها برمی گردد.
وی ضمن بیان اینکه ممنوعیت یکباره صادرات هر قلم کالا عاملی برای از دست دادن بازار آن است، افزود: مسئولان باید یک بازه زمانی برای توقف صادرات اعلام کنند، البته این موضوع درباره توقف صادرات پیاز در ابتدای امسال تا حدودی رعایت شد و یک بازه زمانی دو هفته ای برای ممنوعیت صادرات آن اعلام شد. با این حال به طور کلی در کشور تصمیم ها شبانه گرفته و از فردا اجرایی می شود، در حالی که دولت باید اینگونه اعلام کند که سال آینده چه محصولی و به چه دلیلی صادرات آن ممنوع می شود.
وی ضمن اشاره به اینکه سیاست گذاری در زمینه صادرات سازوکاری دارد که همه کشورها از جمله اروپایی ها آن را تجربه کرده اند، تصریح کرد: سیاست گذاری های سال 97 در زمینه ارز اشتباه بود، این موضوع شامل ارز 4200 تومانی و سایر محدودیت ها برای تخصیص ارز بود. برای نمونه چگونه می توان اعلام کرد که ارز قاچاق است، وقتی بخشی از واردات از طریق ارزهای بازار آزاد انجام می شد، به عبارت دیگر در شرایطی که دولت اعلام کرد ارز  4200 تومان تک نرخی شده  و معاملات با نرخ دیگر به مثابه قاچاق است، در همان زمان 50 درصد کالاهای کشور از طریق ارز آزاد وارد می شد و این نوعی تناقض بود.
نعمت زاده با تاکید بر اینکه دولت نباید فضای ناخواسته در بازار ایجاد کند، تصریح کرد: در حال حاضر نامه ای در قالب توصیه های رونق تولید به مسئولان ارائه کرده ایم، امیدواریم تصمیم های مثبتی در راستای ایجاد رونق در اقتصاد کشور اتخاذ شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395