چهارشنبه, 25 ارديبهشت 1398 ساعت 09:52
کد خبر: 56479

اطلاعات تکميلي

  • همتی خواستار شد؛

تسریع در برگزاری مجامع بانک های نظامی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: ادغام بانک‌های نظامی موضوع جدیدی نیست و از سال های گذشته تاکنون همزمان با ساماندهی موسسات مالی و اعتباری مطرح بوده است.

سال 96 همزمان با ریاست ولی اله سیف بر بانک مرکزی موضوع ادغام بانک ها مطرح شد که در مرداد ماه همان سال مقرر شد تا موسسه ثامن و بانک مهر اقتصاد در بانک انصار، ادغام شوند و در مرحله دوم نیز بانک‌های حکمت، قوامین و موسسه کوثر به یک بانک واحد تبدیل شوند؛ در نهایت دو بانک بزرگ تشکیل شده نیز یکی شوند و بتوانند یک بانک بزرگ و کارآمد نظامی را ایجاد و فعالیت کنند.
این صحبت ها ادامه داشت تا اینکه رئیس جمهور در پنجاه و هشتمین مجمع عمومی بانک مرکزی گفت: مصوبه ادغام چند بانک نظامی نهایی و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است.
همزمان با صحبت های رئیس جمهوری، موضوع ادغام بانک‌ها به صدر اخبار رسانه‌ها تبدیل شد و شایعات مربوط به ورشکستگی بانک‌ها و اینکه ادغام بانک‌ها به دلیل ورشکسته بودن تعدادی از بانک‌های نظامی است، در میان برخی افراد قوت گرفت که پیگیری‌های خبرنگار ما از مقامات و مسئولان بانک‌ها نشان داد هیچ کدام از این بانک‌ها ورشکسته نیستند و پروژه ادغام بانک‌ها نیازمند یک برنامه ریزی پنج ساله است و برای سپرده گذاران بانک‌ها جای هیچ نگرانی نیست و موسسات ادغامی همگی سودده و قدرتمند هستند.
سرانجام ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح در اسفندماه سال گذشته کلید خورد و عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی تاکید کرد تا چهار ماه بانک‌ها به همان روال قبلی کار خود را انجام می‌دهند و پس از آن با فراهم شدن شرایط ادغام، تغییرات فیزیکی اعمال خواهد شد.
به گفته همتی حفظ حقوق مشتریان و شهروندان باید در اولویت بانک سپه و بانک های ادغام شونده باشد و ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح را امری حساس و ویژه خواند و بر برگزاری مجامع بانک های ادغامی نظامی تاکید کرد .

آغاز رسمی ادغام بانک‌های نظامی

بر اساس این گزارش در پی تصمیم ادغام پنج بانک و موسسه مالی وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، نخستین گام اجرایی ادغام از ۱۸ فروردین ماه با فروش سهام این بانک‌ها آغاز شد.

فروش سهام «بانک های نظامی» اختیاری است

در این خصوص مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس گفته بود: فروش سهام بانک های وابسته به نیروهای مسلح از سوی سهامداران در مرحله اختیاری قرار دارد و هیچ گونه اجباری در فروش سهام این بانک ها از سوی سهامداران وجود ندارد.
علیزاده افزود: در حال حاضر امکان واگذاری سهام بانک های مذکور شامل انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهراقتصاد و موسسه کوثر توسط سهامداران حقیقی با قیمت های مربوط به زمان توقف نماد این بانک ها و یا قیمت اسمی سهام (هرکدام بالاتر باشد) انجام می شود.
مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس بیان کرد: سهامداران اختیار دارند که سهام خود را با قیمت فوق به فروش برسانند یا اینکه منتظر بمانند بعد از ارزش گذاری و اعلام قیمت که به صورت کارشناسی صورت می گیرد اقدام به فروش سهام خود کنند.
در همین رابطه روز گذشته عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی نشستی را با معاون نظارت بانک مرکزی، معاون طرح و برنامه ستاد کل نیروهای مسلح، معاون بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی، مدیر عامل بانک سپه، مدیران عامل واحدهای ادغام شونده و نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار داشت که آخرین وضعیت اقدامات انجام شده بر اساس زمان بندی های مدنظر مورد بررسی قرار گرفت.
عبدالناصر همتی، ضمن تشکر از تلاش های ستادکل نیروهای مسلح، بانک سپه و واحدهای ادغام شونده با تاکید بر اینکه پروژه ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح اقدامی ملی و مورد توافق سران سه قوه است تاکید کرد: این اقدام در تاریخ نظام بانکی کشور ماندگار خواهد بود.

تسریع در برگزاری مجامع بانک های ادغامی

همتی همچنین خواستار تسریع در برگزاری مجامع واحدهای ادغام شونده شد و بر رعایت حقوق کلیه ذینفعان این واحدها اعم از مشتریان، سهامداران و به ويژه کارکنان آنها تاکید کرد.
حنیفی، معاون نظارت بانک مرکزی در این نشست با اشاره به وضعیت سهام غير وابسته واگذار شده واحدهای ادغام شونده گفت: خوشبختانه تاکنون اقدامات مفیدی در این خصوص انجام شده و این مرحله سهام به زودی نهایی خواهد شد.
معاون نظارت بانک مرکزی افزود: اقدامات مقدماتی در خصوص ارزش گذاری واحدهای ادغام شونده انجام شده و مجامع آنها پس از مشخص شدن میزان دارایی ها و بدهی های شان برگزار خواهد شد.
سردار صالح، معاون طرح و برنامه ستاد کل نیروهای مسلح نیز در این نشست با اشاره اهمیت و بزرگی این پروژه گفت: بانک های ادغام شونده در بانک سپه از ظرفیت های خوبی برخوردارند که می توانند در ارتقای کمی و کیفی بانک سپه تاثیرگذار باشند.
وی ادامه داد: هماهنگی های لازم در خصوص واگذاری سهام باقی مانده واحدهای ادغام شونده انجام شده و ستاد کل نیروهای مسلح با همراهی مدیران عامل و هیئت مدیره این بانک ها به سرعت واگذاری سهام مذکور را پیگیری می کند.در ادامه معاون بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز بر حمایت و پشتیبانی آن وزارتخانه در انجام به موقع و با برنامه ادغام تاکید کرد‌.

نمایندگان بانک سپه در واحدهای ادغام شونده مستقرند

مدیرعامل بانک سپه نیز در این جلسه تصریح کرد: تمهیدات لازم برای ساماندهی نیروی انسانی واحدهای ادغام شونده توسط بانک سپه اندیشیده شده است. وی همچنین با اشاره به تعامل ستادکل نیروهای مسلح و واحدهای ادغام شونده با بانک سپه گفت: نمایندگان بانک سپه در واحدهای ادغام شونده مستقر شده و کلیه امور طبق برنامه از پیش تعیین شده در حال انجام است.
گفتنی است فرآیند ادغام بانک‌های وابسته به نيروهای مسلح (بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباری کوثر) در بانک سپه بر اساس مصوبات شوراي پول و اعتبار و شورای عالی هماهنگی اقتصادی(سران سه قوه) از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده و بر اساس برنامه‌ای جامع، هماهنگ و مؤثر در مسیر اصلاح نظام بانکی کشور و ساماندهی بازار پول در حال انجام است.
لازم به ذکر است با پایان یافتن فروش سهام این بانک‌ها از سوی سهام‌داران و پایان مهلت فروش سهام یعنی ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری، ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه عملاً آغاز خواهد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395