جمعه, 27 ارديبهشت 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 56531

غفلت سازمان تعاون روستایی و کشت های هیجانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

گزارشی در خبرگزاری ایرنا با تیتری که از ادبیات جنگی اقتباس شده جلب توجه می کند «وضعیت قرمز با کشت های هیجانی».

عصراقتصادخبر ساعت 9:49 روز جمعه 27 اردیبهشت منتشر شده است؛ اما بستر و زمینه این خبر منحصر به شرایط فعلی نیست و به نظر می رسد یک نارسایی مزمن در شرایط بحرانی جلوه گری بیشتری پیدا می کند.

موضوع منحنی های تار عنکبوتی تولیدات کشاورزی که ناشی از گسستگی تولید و تجارت اقلام کشاورزی است در کشورهای پیشرفته و بلکه در حال توسعه به شرایط یک قرن پیش بر می گردد و مربوط به زمانی است که با حذف فئودالیسم که از انقلاب صنعتی در انگلستان شروع شده بود در اوایل قرن بیستم در کشورهای پیشرفته کنار گذاشته شد و با آغاز فرآیند برنامه های توسعه ای در کشورهای دیگر نیز به مرور اصلاح شد.
تعاونی های روستایی که از اوایل دهه 40 در کشور ما بیشتر تقویت شد بدین منظور بود که خلأ ارباب در حوزه مدیریت، برنامه ریزی تولید، تأمین نهاده ها و بخش بازرگانی و مالی توسط خود روستائیان حل و فصل گردید.
که به واقع بتواند از تولیدات کور، انفعالی و هیجانی جلوگیری کند؛ اما کماکان می بینیم کمبود و گرانی پیاز، سیب زمینی، گوجه فرنگی و امثال این ها در یک سال به افزایش انفعالی تولید در سال بعد منتهی می شود که زارعان را در سال بعد به دلیل سقوط قیمت و فسادپذیری کالاها متضرر می کند، در واقع تعاونی های روستایی باید عقل منفصل روستائیان و تقویت کننده توانایی های محدود آنها برای کشت، برداشت و تجارت محصولاتشان باشد.
سال هاست می پرسیم که جایگاه سازمان تعاون روستایی در کشاورزی مملکت چیست؟
به نظر می رسد متولیان این سازمان عریض و طویل با بیش از 6 هزار تعاونی روستایی تحت پوشش اتحادیه تعاونی های روستایی فقط 3 مأموریت دولتی است:
  1. توزیع کالاهای مصرفی سهمیه بندی شده روستائیان.
  2. توزیع بعضی از نهاده های کشاورزی که توسط دولت تهیه می شود.
  3. همکاری در خرید تنظیم محصولات توسط دولت.
چه کسی باید به پیازکاران شرق دریاچه ارومیه و اصفهان و سیب زمینی کاران اردبیل و دماوند و حبوبات کاران گرگان، اردبیل و استان مرکزی پیش بینی بازار سال بعد را ارائه دهد و بین آنها به صورت تفاهمی سهمیه بندی کشت کنند که از یک سو کشاورز متضرر نشود و از سوی دیگر مصرف داخلی و صادرات آنها لطمه نبیند؟
و چه نهادی خلأ ارتباط شهری روستائیان در زمینه فعالیت اقتصادی زراعت را باید ارائه دهد و خلأ آن را پر کند؟
چه سیستمی باید فاصله 200 تا 300 درصدی محصولات روستایی تا بازار مصرف شهری را باید مدیریت کند و مدافع منافع روستائیان و مصرف کنندگان شهری باشد؟
چه نهادی باید خلأ نوآوری و مدرنیزاسیون کشاورزی را تکمیل کند؟
علی الخصوص در این ایام که سوداگرانی به نام صادرات هم روستائیان را غارت می کنند و هم به مصرف کنندگان ضعیف شهری جفا می کنند.
دستگاه عریض و طویل سازمان تعاون روستایی چه کاری مهمتر از ساماندهی اقتصادی روستاها را دارد، در حالی که اختیارات و امکانات بالقوه و بالفعل زیادی در میادین، انبارها و سردخانه ها می تواند در اختیار داشته باشد.
چه سازمان و نهادی به تکمیل زنجیره محصولات کشاورزی همت گمارد؟
متأسفانه تجربه نشان داده است که هر چهار سال یک بار افرادی در تعاونی های روستایی مشغله زیادی دارند اما نه برای ساماندهی اقتصادی روستاها بلکه ابزاری پنهان برای انتخابات مجلس.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395