یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 56597

اطلاعات تکميلي

  • نقدی بر سهم 4 برابری دو دهک بالا از یارانه ها ؛

سوداگران 80 درصد اقتصاد را می بلعند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: اقتصاددانان نئوکلاسیک در رویا پردازی خود چنان هویت مستحکمی برای مکانیزم قیمت ها قائلند که خود سامانی اقتصاد را درگرو رها سازی بازار دیده و هر اقدام اصلاحی و جبرانی را گناه نا بخشودنی تلقی می کنند و در مسائل انسانی با تعابیر زیبا ، مرگ و میر و تلفات جمعیتی را یک پدیده طبیعی و عادی می انگارند.

از نگاه آنان کسانی که توانایی به حداکثر رساندن سود خود از طریق مکانیزم قیمت ها دارند با غلیان احساسات اومانیستی اقشار ضعیف را هم تحت پوشش قرار خواهند داد و اگر چنین احساسی غلیان پیدا نکند ویا پولدارها نیازی به خدمات بی پول ها نداشته باشند به طور منطقی از نظر آن ها ، این گروه ها از جامعه حذف می شوند.
کلمه حذف شامل ورشکستگی ، مسکنت ویا حتی مرگ ومیر را شامل می شود و این یک اتفاق طبیعی و منطقی می دانند و برهمین اساس هم هرگونه یارانه ، محکوم به حذف است.
قداست سود محوری تا جایی است که هر چیزی قابل مبادله است و اقلام غیر قابل مبادله ای مفاهیمی غیر طبیعی و نامطلوب است .
متاسفانه دامنه این نگاه خشن و غیر انسانی که در لفافه ادبیات بوکانمی و فریدمنی به فضیلت تبدیل شده است به هیچ وجه پاسخگوی انسان های شریف و جامعه متعادل نیست وهمه این انسان ها در قالب امارهای بی روح و بی احساس در چارچوب بقا وحذف توجیه می شوند .
وقتی سخن از یارانه می شود نئوکلاسیک ها بدترین شکل اجرای ان را مثال می زنند و عامدانه ان را در مقابل کارکردهای مثبت اقتصادی قرار می دهند
علاوه بر آن در ترک تازی برعلیه یارانه هر عدم النفعی را یارانه تلقی می کنند و در نهایت سیستم یارانه ای احمدی نژادی را در برابر برنامه توسعه مالزی، کره، ژاپن و چین قرار می دهند.
از اواسط دهه 60 یعنی دوران دفاع مقدس که شبکه نامرئی ارتباطات سوداگران و نئوکلاسیک ها قوام گرفت ، هجوم گسترده ای برعلیه پرداخت یارانه شکل گرفت و این امر در اواخر دهه 60 با رهنمودهای بانک جهانی بر لزوم حذف یارانه ها در سیستم دیوانسالاری کشور فرصت و جرات بروز پیدا کرد .
نحله غیراخلاقی سوداگر- نئوکلاسیک برای یارگیری از ساده لوحان ترجیه بندی را انتخاب کردند مبنی بر اینکه 70 درصد یارانه ها نصیب دو دهک بالای جامعه می شود که منظورشان مصرف مستقیم دهک های مرفه نبود بلکه اینگونه توضیح می دادند که کارگران ، سرویس کاران و خدماتی هایی که از این یارانه بهره میگرند خدمات و فعالیت های مورد نیاز طبقات مرفه را تامین می کنند . بنابراین عملا یارانه ای که نصیب طبقات فرودست می شود عملا در خدمت دهک های بالاست .
این نسبت براساس همین استدلال ها ،اکنون 80 درصد شده است که در روزهای اخیر برای اینکه مخاطبان را بیشتر تحت تاثیر قرار دهند ، می گویند یارانه دو دهک بالا چهار برابر دهک های پایین تر است که در واقع همان 80 درصد ، 20 درصد است .
حال اگر به جای اقلام و خدمات یارانه ای سایر اقلام وخدمات غیر یارانه ای را مورد تحلیل قرار دهیم ،مثلا جاده و اتوبان .
باهمان استدلال یارانه ای به جرات می توان گفت بیش از 80 درصد جاده ها در خدمت دو دهک بالای جامعه است ، همین طور است در مورد شبکه مخابراتی ، شبکه اینترنتی ، صدا و سیما و سیستم آموزشی و دانشگاهی و درنهایت به بیان کلی 80 درصد دارایی های کشور در خدمت دو دهک بالای جامعه است .
بنابراین سوال اصلی این است چگونه باید اقتصاد را اداره کرد که بهره مندی دو دهک بالا ، بیش از 4 برابر سایر دهک ها نباشد .
براساس همین استدلال مخالفان یارانه ،هر فعالیت و دارایی و سیاست گذاری و برنامه ریزی درکشور مبتلا به آن تفاوت فاحش 80 به 20 است و لازم است کلیات اقتصاد کشور به نحو مطلوبی اصلاح شود و گرنه دست کاری یارانه ها کمکی به بهبود شرایط اقتصادی نخواهد کرد .
نکته قابل ذکر این است که گرچه روش احمدی نژادی هزینه کرد 50 تریلیون تومانی یارانه نقدی غلط و نیاز به بازنگری دارد اما یارانه پنهان مورد ادعای 900 تریلیون تومانی اساسا تحت عنوان معافیت های مالیاتی ، معافیت های گمرکی ، ارزان فروشی معادن و مخازن کشور و رانت خواری ها بی واسطه و مستقیما برای دو دهک بالاست و نکته اخر اینکه یارانه تعریف شده در بهای سوخت به هیچ وجه ارزان فروشی دولت نیست، بلکه افزایش غیرعلمی و سوداگرانه ارز است در قالب غلط یارانه انرژی تعریف می شود و گرنه نه مردم انرژی ارزان می خرند ونه دولت یارانه ای می پردازد بلکه با افزایش سوداگرانه نرخ ارز به 9 هزارتومان ارز نیمایی و 15 هزار تومان ارز سیاه مردم کشورمان را بابت افزایش نرخ ارز تنبیه می کند .
اگر قرار است نرخ سوخت را با ارز نیمایی محاسبه کنیم ،کمترین انتظار این است که دستمزدها هم با ارز نیمایی محاسبه شود تا حجم یارانه واقعی برای دهک های پایین روشن شود.
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395