یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 56598

اطلاعات تکميلي

  • درخواست رئیس اتحادیه نان های فانتزی(حجیم و نیمه حجیم)؛

گندم تک نرخی شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد:  نان و فرآورده های آردی مهمترین منابع غذایی در تغذیه مردم ایران محسوب می شود؛ تا سه دهه گذشته روش تهیه نان در ایران به شکل صد درصد سنتی بوده و از آن زمان به بعد به تدریج در کنار واحدهای سنتی، واحدهای تولید نان های حجیم نیز شروع به کار کردند؛ هم اکنون 580 واحد صنفی در شهر تهران و 900 واحد در سطح استان تهران و 3 هزار و 850 واحد در زمینه تولید نان های فانتزی(حجیم و نیمه حجیم) فعال هستند. بنا به گفته رئیس اتحادیه نان های فانتزی(حجیم و نیمه حجیم) نوسانات قیمت ارز باعث شده تا تهیه مواد اولیه مانند بهبود دهنده ها با مشکل روبرو شود. وی معتقدست برای رقابت سالم میان واحدهای صنفی نان های سنتی و صنعتی از مسئولان تقاضا داریم قیمت گندم را تک نرخی کنند.

محمد جواد کرمی، رئیس اتحادیه نان های فانتزی(حجیم و نیمه حجیم) گفت: تمامی تولیدات این اتحادیه آزادپز بوده و قیمت گذاری آن در اختیار واحد صنفی و بر اساس قیمت مواد اولیه تعیین می شود.
وی افزود: هم اکنون قیمت مواد اولیه، شکر، روغن، بهبود دهنده ها، دستمزد کارگران، هزینه های آب، برق و گاز افزایش یافته است و باید تمامی این موارد برای قیمت های جدید نان، آنالیز شود و ما نیز به عنوان ناظر این کار را انجام می دهیم تا واحد تولیدی بیش از مقدار تعیین شده قیمت های خود را افزایش ندهند.
کرمی تصریح کرد: با توجه به آنکه دولت هر کیلو گندم را با قیمت ۶۶۵ تومان در اختیار نانوایی‌های یارانه پز و ۹۰۰ تومان آزاد پز قرار می‌دهد، از این رو چند نرخی بودن قیمت گندم و آرد منطقی نیست، به نظر می‌رسد با یکسان سازی نرخ گندم و آرد به سبب قرار گرفتن رقابت سالم میان نانوایان شاهد افزایش کیفیت، قیمت منطقی نان و حذف رانت و سودجویی افراد هستیم.
وی افزود: دولت برای حمایت از تولید باید گندم را با یک نرخ در اختیار تولیدکنندگان نان قرار دهد تا تولیدکننده واقعی همچنان به فعالیت خود ادامه دهد.
رئیس اتحادیه نان های فانتزی(حجیم و نیمه حجیم) بیان کرد: هم اکنون 580 واحد صنفی در شهر تهران و 900 واحد در سطح استان تهران و در سراسر کشور 3 هزار و 850 واحد در زمینه تولید نان های فانتزی(حجیم و نیمه حجیم) فعال هستند.
وی افزود: تعدادی از مواد اولیه مانند روغن خام و بهبود دهنده ها از کشورهایی مانند آلمان، ترکیه و کانادا با ارز نیمایی وارد کشور می شود؛ به این دلیل  هر روز قیمت این مواد اولیه با نوسانات ارز تغییر می کند؛ نمی توانیم هر روز قیمت نان را تغییر دهیم و از مسئولان تقاضا داریم نرخ آن را ثابت کنند تا واحدهای تولیدی ضرر کمتری ببینند. همچنین برای تأمین شکر به نرخ دولتی مشکل داشتیم که خوشبختانه با توزیع گسترده رفع شد.
کرمی اظهار کرد: تعدادی از کارخانه هایی که با ارز 4200 تومانی مواد اولیه مانند بهبود دهنده ها را وارد کردند متأسفانه اکنون با ارز آزاد این مواد اولیه را در اختیار واحدهای تولیدی قرار می دهند؛ برای رفع این مشکل به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعتراض کردیم و تا کنون به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم.

رانت آرد دولتی همچنان باقی است

علیرضا مروت پور، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات نان صنعتی ماشینی ایران با اشاره به عرضه آرد دولتی به قیمت‌های متفاوت به بخش‌های مختلف تولید نان گفت: که رانت ایجاد شده به دلیل این تفاوت قیمت، دغدغه کل صنعت نان کشور است.
وی با بیان اینکه تفاوت قیمت آرد باعث ایجاد رانت می‌شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه دولت نتوانسته برای اقشار آسیب‌پذیر کشور فکری کند که نان ارزان قیمت دریافت کنند، همیشه تفاوت قیمت آرد حفظ شده است.
مروت پور با اشاره به عرضه آرد دولتی به قیمت‌های متفاوت به بخش‌های مختلف نان تولید شده به روش سنتی و صنعتی، اظهار کرد: در این میان سودجویانی هستند که سهمیه آرد خود را با قیمت کم‌تر از قیمت بازار آزاد عرضه می‌کنند. بنابراین عده‌ای آرد مورد نیاز خود را با قیمت ارزان‌تر تهیه می‌کنند و عده دیگری نیز دغدغه تولید را کنار می‌گذارند.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات نان صنعتی ماشین ایران با بیان اینکه خط شروع‌های متفاوت برای یک مسابقه باعث ایجاد رانت و فساد می‌شود، تصریح کرد: برای تعیین قیمت نان دولت‌ها باید به فکر قشر آسیب‌پذیر باشند؛ چرا باید افرادی در مناطق محروم نان را به همان قیمتی بخرند که خانواده‌هایی در بهترین مناطق تهران نان را با همان نرخ تهیه می‌کنند؟!
اسفند سال گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی یارانه آرد صنعت را حذف کرده و منابع حاصل از آن را به خرید تضمینی گندم اختصاص دادند. اما بخش‌های دیگر تولید نان از جمله تولیدکنندگان نان با روش صنعتی هنوز یارانه دریافت می‌کنند.
 
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395