سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398 ساعت 09:16
کد خبر: 56705

واکنش مثبت بازار به سیگنال های اوپک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: چهاردهمین نشست مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک (در جده عربستان برگزار شد که در آن بیشتر شرکت کنندگان حمایت خود را از توافق کاهش تولید نفت ابراز کردند. این مساله موجب شد سیگنال هایی مطلوب به بازار نفت ارسال شود، مبنی بر این که سطح عرضه به صورت جدی افزایش نخواهد یافت. در نتیجه این سیگنال ها واکنش مثبت بازار نفت را به همراه داشتند.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی پس از پایان دیدار کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک در شهر جده، اظهار کرد: اتفاق نظر در میان تولید کنندگان برای پایین بردن سطح ذخایر نفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ وجود دارد.
وی اظهار کرد: ما یک بازار متوازن می خواهیم. اگر نیازی برای بازبینی هدف تولید وجود داشته باشد ما می توانیم اهداف خود را مجدداً تنظیم کنیم، اما انتظار نداریم چنین چیزی ضروری باشد.
الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه پس از این نشست گفت: متأسفانه نه تنها عوامل بنیادین بلکه مسائل ژئوپلیتیکی نیز بازار نفت را تحت تأثیر قرار داده است.
وزیر انرژی روسیه گفت: عوامل زیادی وجود دارد که بر بازار تأثیر می گذارد. از تحریم ها گرفته تا مسائل ژئوپلیتیکی که منعطف بودن در زمان تصمیم گیری را ضروری می کند.
سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات ضمن ابراز رضایت از پایبندی امارات به توافق جهانی کاهش عرضه نفت گفت: کار اوپک و متحدانش برای بازگرداندن توازن به بازار نفت هنوز تکمیل نشده است.
وی همچنین گفت: ذخیره سازی های جهانی نفت خام به ویژه در ایالات متحده آمریکا در حال افزایش است و کار اعضای اوپک و متحدانش برای بازگرداندن توازن به بازارهای جهانی نفت خام هنوز تکمیل نشده است.
المزروعی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پایبندی به توافق کاهش عرضه نفت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک عالی بوده است، گفت: پایبندی امارات به توافق کاهش عرضه رضایتبخش بوده است.
خالد الفاضل وزیر نفت کویت نیز در حاشیه این نشست به " اس اند پی گلوبال پلاتس" گفت: اگر کمبود عرضه نفت وجود داشت، در این صورت شاهد جهش قیمت ها بودیم.
فاضل گفت که اگر اوپک تصمیم بگیرد سطح تولید افزایش پیدا کند تا نیاز بازار تأمین شود ما می توانیم تولیدمان را افزایش دهیم با این حال وی به ظرفیت تولید کویت اشاره نکرد.
ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق نیز به پلاتس گفت: عراق به سهمیه تولید خود کاملا متعهد است و از ادامه کاهش تولید پس از پایان مدت آن در ژوئن حمایت می کند.
در همین راستا نمایندگان اوپک به پلاتس گفتند: کمیته فنی اوپک و غیراوپک اعلام کرد که نرخ پایبندی گروه اوپک پلاس به توافق کاهش تولید در آوریل به ۱۶۸ درصد رسیده است که به این گروه اجازه می دهد بدون تسهیل توافق کاهش تولید، به کمبودهای عرضه پاسخ دهد.
یک منبع آگاه که مایل نبود نامش فاش شود نیز گفت: عمده مذاکرات حول تمدید توافق کاهش تولید پس از ژوئن است و این مذاکرات با دیدار رو در روی وزیران ادامه پیدا خواهد کرد.
در این راستا برخی از کارشناسان بر این باورند که با توجه به آمار، به خصوص آمار آمریکا که همچنان رشد ذخایر این کشور را نشان می دهد کمبود عرضه ای در بازار وجود ندارد.
بخش تحلیلی اوپک نیز سه شنبه گذشته گزارش کرده بود که سطح ذخایر سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در مارس ۲۲.۸ میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله بود که سطح هدف گیری شده توسط اوپک از طریق اجرای توافق کاهش تولید است.
پل سانکی، تحلیلگر شرکت میزوهو سکیوریتیز در این باره گفت: خالد الفالح در آوریل اظهار کرده بود که پیش از بررسی لغو توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک، خواهان کاهش سطح ذخایر نفت سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به میزان حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون بشکه است. با این حال از آن زمان سطح ذخایر این سازمان حدود ۳۰ میلیون بشکه رشد کرده است. فالح ممکن است با اشاره به رشد این ذخایر، از تداوم توافق کاهش تولید حمایت کند.
گفتنی است، اوپک و متحدانش در دسامبر موافقت کردند تولید نفت خود را ۱.۲ میلیون بشکه در روز محدود کنند. این محدودیت ها به بهبود قیمت های نفت در سال میلادی جاری منجر شد، اما این توافق در ژوئن خاتمه پیدا خواهد کرد.
اما نکته مهم این است که کشورهای عضو این کمیته مشترک موسوم به JMMC تنها درباره مسائل بازارهای جهانی نفت خام و بررسی میزان پایبندی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به توافق کاهش عرضه روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه ای مصوب نوامبر ۲۰۱۸ در وین  بحث و گفت وگو می کنند.
تصمیم نهایی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در صد و هفتاد و ششمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی اوپک  با حضور همه  اعضا و ششمین نشست مشترک وزارتی  تولیدکنندگان عضو و غیرعضو  اوپک در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (سه شنبه و چهارشنبه چهارم و پنجم تیرماه ۹۸) در وین در محل دبیرخانه دائمی اوپک گرفته می شود.
با این حال از صحبت های اعضای اوپک می توان این گونه برداشت کرد که بیشتر کشور های صادرکننده نفت از ادامه توافق کاهش تولید حمایت می کنند.
این خبرها در نهایت منجر شد بازار با افزایش قیمت نفت همراه شود. مساله ای که می تواند برای صادرکنندگان نفت خبر خوبی باشد.
به گفته کرک مک کنا استراتژیست شرکت مک کنا، وزیران انرژی عربستان سعودی و امارات متحده عربی به احتمال افزایش تولید اشاره کردند که این مساله قیمت ها را افزایش داد. در این بین اظهارات مداخله جویانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همچنان بازارهای انرژی را ملتهب نگه داشته است.
علاوه بر این بر اساس گزارش رویترز عامل دیگری که از روند رشد قیمت های نفت پشتیبانی کرد کاهش فعالیت حفاری آمریکا برای دومین هفته متوالی بود. طبق گزارش شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز، شرکت های حفاری آمریکایی شمار دکل های حفاری نفت فعال را هفته گذشته سه حلقه کاهش داده و به ۸۰۲ حلقه رساندند.
در نتیجه قیمت هر بشکه نفت خام برنت در معاملات روز گذشته، با 0.39 سنت افزایش به 72 دلار و 49 سنت رسید. همچنین نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با 16 سنت افزایش به 63.08 دلار به ازای هر بشکه رسید. این در حالی است که به باور کارشناسان، جنگ تجاری آمریکا و چین اجازه نمی دهد که قیمت ها بیش از حد افزایش پیدا کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395