سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398 ساعت 09:46
کد خبر: 56709

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر جهاد کشاورزی؛

کمبودی برای محصولات پروتئینی نداریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: قیمت گوشت و مرغ طی هشت ماه اخیر با نوسانات زیادی همراه بود و هر روز شاهد افزایش قیمت آن بودیم؛ خوشبختانه بعد از عید قیمت این مواد پروتئینی کاهش یافت به طوری که قیمت مرغ به ثبات رسیده است؛ بنا به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی قیمت گوشت قرمز نیز نسبت به قبل از عید 10 هزار تومان کاهش یافته است و در زمینه محصولات پروتئینی هیچ کمبودی نداریم و در برخی از محصولات نیز با مازاد مواجه هستیم.

مرتضی رضایی، معاون تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی درباره آخرین وضعیت بازار محصولات پروتئینی اظهار کرد: ما زمانی می‌گوئیم با کمبود یک محصول در کشور مواجه هستیم که مردم به مغازه مراجعه کنند و مغازه دار بگوید این محصول موجود نیست؛ در حالی که هم اکنون با چنین وضعیتی مواجه نیستیم و در محصولاتی مانند گوشت مرغ، با مازاد نیز رو به رو هستیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، با بیان اینکه قیمت گوشت قرمز نسبت به ایام قبل از عید ۱۰ هزار تومان کاهش یافته است، گفت: در زمینه محصولات پروتئینی هیچ کمبودی نداریم؛ بلکه در برخی محصولات با مازاد مواجه هستیم.
رضایی با اشاره به اینکه قیمت مصوب مرغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است، گفت: در برخی روزها، قیمت مرغ در عمده فروشی میدان بهمن به زیر ۹ هزار تومان می‌رسد.
به گفته وی، تفاوت قیمتی که بین مراکز عمده فروشی و خرده فروشی وجود دارد، باعث زیان تولیدکننده و مصرف کننده می‌شود؛ ضمن اینکه برخی واکنش‌های هیجانی مردم در ایامی از سال مانند عید نوروز نیز به نوسانات قیمت دامن می‌زند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، با بیان اینکه قیمت گوشت قرمز نسبت به ایام قبل از عید کاهش یافته است، اضافه کرد: همچنین قیمت گوسفند زنده نیز کاهش یافته است، به عبارتی هیجانات باعث افزایش قیمت می‌شود این مساله ربطی به تولید و کاهش آن ندارد.
رضایی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه ذرت و کنجاله سویا به مقدار کافی وارد و توزیع شده است، گفت: از ابتدای سال تاکنون، ۸۰۰ هزار تن کنجاله سویا بین مرغداران توزیع شده است.
وی درباره اینکه گفته می‌شود یک واردکننده عمده نهاده‌های دامی، در توزیع این محصولات اختلال ایجاد می‌کند، گفت: نظام توزیع به هیچ عنوان دست واردکننده نیست و وارد کننده باید کنجاله‌ای را که وارد می‌کند، در اختیار دولت بگذارد تا دولت آن را با همکاری تشکل‌ها و سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها، میان تولیدکنندگان توزیع کند بنابراین این شخص نمی‌تواند اعمال نظر کند.
رضایی تصریح کرد: سالانه حدود ۳.۵ میلیون تن کنجاله سویا وارد کشور می‌شود، مگر می‌شود یک نفر بتواند کالای وارداتی خود را نگهداری کند و بازار را بر هم بریزد. چنین چیزی امکان پذیر نیست.

تاکید بر واردات دام مولد به جای واردات گوشت و دام زنده

علیرضا رفیعی‌پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: باید به جای واردات گوشت و دام زنده، واردات دام مولد در دستور کار ما قرار بگیرد و مسئولان مربوطه باید تلاش کنند این امر محقق شود.
وی با بیان اینکه امسال برای اولین بار تکنولوژی ساخت واکسن از کشور ترکیه وارد کشور می‌شود، افزود: تا یک سال آینده، سایت جدید تولید این واکسن‌ها در کشور راه‌اندازی شده و این واکسن‌ها در داخل تولید خواهند شد.
وی افزود: توسعه روابط بین‌الملل را از سال گذشته آغاز کردیم و آن را در دستور کار خود قرار دادیم، همچنین برآیند این اقدامات، منجر به واردات محصولات پروتئینی مانند گوشت و انواع داروها و واکسن‌ها به کشور، بدون هیچ مشکلی شد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: در حال حاضر واردات این گونه محصولات از ۴۲ کشور انجام می‌شود و تحریم‌ها هیچ تأثیری در روند واردات نداشته است.
رفیعی پور گفت: سازمان دامپزشکی کشور، دستورالعمل‌ها را متناسب با شرایط تحریمی تغییر داده و تلاش می‌کند، خلاقیت‌ها و نواندیشی را در بدنه سازمان تقویت کند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه باید نگرانی‌های تولیدکنندگان برطرف شود، خاطرنشان کرد: تفویض اختیارات را از سازمان‌ها به ادارات کل و شبکه‌ها انجام دادیم و در حال حاضر، ادارات جز، به راحتی می‌توانند مجوزها و پروانه‌های مراکز تولیدی بزرگ را صادر کنند.
وی افزود: برای اولین‌بار ایجاد سه شرکت خصوصی در کنار واکسن و سرم‌سازی رازی، تولید واکسن تب برفکی روغنی را استارت زده و قرار است در آینده نزدیک، تعداد آن به چهار شرکت برسند.
رفیعی پور  با بیان اینکه مشکل تولید واکسن بذر آن است، یادآور شد: در حال حاضر بذر واکسن فوق حاد پرندگان در داخل ساخته می‌شود و قرار است بذر واکسن دام و طیور و آبزیان هم با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان که اعتبار آن را نیز دریافت کرده است، در آینده نزدیک تولید شود.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه کشتارگاه خرمشهر استانداردهای بین‌المللی را گذرانده اند، تصریح کرد: به زودی دام‌های کشورهای دیگر در این مجموعه کشتار خواهند شد.
وی با بیان اینکه تاکنون درباره پرورش شتر در کشور غفلت شده است، گفت: شرایط آب و هوایی و اقلیمی کشور ما طوری است که نگهداری این حیوان می‌تواند بسیار سودآور باشد که بر همین اساس، برای اولین‌بار در سال جاری تعداد ۵۰۰ نفر شتر از کشور قطر وارد شده و قرار است این تعداد به ۱۰ هزار نفر برسد.
رفیعی پور اظهار کرد: همچنین برای پرورش ماهی در قفس، هدف‌گذاری شده که حجم تولید به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن برسد.
به گفته رئیس سازمان دامپزشکی کشور، تفاهم نامه‌هایی هم با اتحادیه اروپا برای صنعت پول‌ساز پرورش اسب امضا شده و قرار است این صنعت مورد توجه ویژه قرار گیرد.
رفیعی‌پور، واردات دام مولد به جای واردات گوشت و دام زنده و همچنین پرورش سایر ماکیان مانند بلدرچین و قرقاول در کنار مرغ را از دیگر برنامه‌های سازمان دامپزشکی عنوان کرد.
وی تأکید کرد: نقش سازمان دامپزشکی کشور پس از سیل اخیر بسیار فوق‌العاده بود، چرا که با اقدامات سم‌پاشی، ضدعفونی و درمان توانست از شیوع بیماری‌های مشترک انسان و دام جلوگیری کند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد: پیشرفت ۹۷ درصدی در مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان صورت گرفته، به طوری که طی سال گذشته تنها ۲ میلیون قطعه مرغ برای جلوگیری از این بیماری معدوم شد، این در حالی است که در سال ۹۶ رقم ۲۷ میلیون قطعه و در سال ۹۵ رقم ۱۰ میلیون قطعه طیور بود.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور تأکید کرد: در سال ۹۸ مجوز واردات ۳۵ هزار تن گوشت داده شده که روزانه و هفتگی وارد کشور می‌شود. همچنین در سال گذشته برای واردات ۲۷ میلیون تن نهاده مجوز داده شده بود که ۱۱.۵ میلیون تن وارد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395