سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398 ساعت 10:53
کد خبر: 56723

آسیب های سیل اخیر به اقتصاد لرستان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 سیل اخیر لرستان علاوه بر خسارت های قابل توجه به حوزه های زیرساختی، مهمترین بخش اقتصادی استان که کشاورزی بود را نیز متضرر کرد.

 در این سیل بیشتر زیرساخت ها، منابع و امکانات کشاورزی لرستان در حاشیه رودخانه ها و همچنین مزارع و باغ ها به شدت آسیب دید.
بیش از پنج هزار هکتار یعنی حدود 10 درصد از باغ های استان به صورت مستقیم و غیرمستقیم و حدود یک هزار و 800 هکتار انجیر سیاه و منحصر به فرد استان واقع در منطقه «زیودار» معمولان در اثر سیل به شدت آسیب دید.
بیش از 500 ایستگاه پمپاژ، ابنیه فنی و خطوط انتقال بهره‌برداری از بین رفت که بر عملکرد 2هزارو 500 هکتار از باغ ها که زیر پوشش این ایستگاه‌ها هستند تاثیر منفی خواهد گذاشت.
خسارت وارد شده به باغ های استان، بزرگ‌ترین انارستان کشور در زیرتنگ سیاب بخش کوهنانی را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
تولید سالانه این انارستان، حدود 37 هزار تن محصول ارگانیک است که بخشی از آن به مصرف داخلی می‌رسد و بخش دیگر به کشور‌های دیگر صادر می‌شود.
استان لرستان در بخش شیلات، رتبه نخست استان‌های غیرساحلی را به خود اختصاص داده که سیل اخیر این بخش را نیز در امان نگذاشته است.
50 هزار ماهی در سیلاب اخیر از بین رفت و 421 مزرعه پرورش ماهی دچار خسارت شده و اشتغال مستقیم و غیرمستقیم یکهزار نفر از کارکنان این بخش، تحت تأثیر قرار گرفته است.

40هزار بهره بردار کشاورزی متحمل خسارت سیل شدند

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیش از 40 هزار بهره بردار مرتبط با این سازمان نسبت به خسارت سیل خود اظهاری کرده اند که براین اساس برآوردهای نهایی در دست انجام است.
عبدالرضا بازدار همچنین می گوید: کشاورزی، باغداری، شیلات و دامپروری استان از30 رودخانه دائمی ارتزاق می کردند که با وقوع سیل آسیب جدی به این بخش ها وارد شده و آخرین برآورد این خسارت ها 15 هزار و 670 میلیارد ریال است.
وی ادامه داد: تاکنون 119 دستگاه ماشین الات سنگین برای کمک به این مناطق ارسال، هفت چشمه قنات بازسازی، 120 کیلومتر جاده بین مزارع و 120 کیلومتر کانال آبیاری نیز تعمیر شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به راه اندازی 120 موتور پمپاژ آب بیان کرد: خسارت های سیل به کشاورزی استان به زودی جبران نمی شود و بسیاری از محصولات از جمله تولیدات باغی امسال اقصادی نخواهند بود.
بازدار با بیان اینکه 80 درصد تسهیلات اشتغال روستایی در حوزه کشاورزی جذب شده اظهار داشت: یکهزار و 440 میلیارد ریال به 730 بهره بردار پرداخت شد و 60 طرح با پیشرفت 20 تا 80 درصد نیز نیازمند تسهیلات بالاتر از پنج میلیارد ریال هستند که باید تورم در این طرح ها دیده شود.

سیل 15هزارو700 میلیارد ریال به بخش کشاورزی لرستان خسارت زد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: براساس ارزیابی های انجام شده سیل 15هزار و 700 میلیارد ریال خسارت به بخش‌های مختلف کشاورزی این استان خسارت زد.
بازدار اظهار داشت: به زیرساخت های بخش دام، طیور و آبزیان بیشترین خسارت وارد شده همچنین حوزه آب و خاک و زیربنایی ( ایستگاه‌های پمپاژ، جاده های بین مزارع، کانال های آبرسانی و آبیاری عمومی، مزارع پرورش ماهی، دام و طیور و آبزیان، زراعت، باغبانی، کلنی های زنبورعسل و مرغداری های) استان آسیب جدی وارد شد.
وی اضافه کرد: بخش کشاورزی لرستان یکی از فعال ترین و پویا ترین بخش های اقتصادی استان در حوزه تولید و درآمد و فعالیت بوده و بیش از 150 هزار خانواده به طور مستقیم دراین حوزه فعال هستند و قطعا خسارات سیل در آمد و ارتزاق مردم را متاثر کرده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اضافه کرد: برنامه هایی در حال اجرا است تا درکمترین زمان ممکن عملیات بازسازی زیرساخت ها انجام و دامنه خسارات نیز به کمترین حد‌‌ ممکن برسد.

انجیرستان معمولان تا 20 روز آینده پاکسازی می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: حداکثر ظرف 20 روز آینده کار پاکسازی ناشی از سیل فروردین ماه انجیرستان معمولان به پایان می رسد.
بازدار اظهار داشت: باغبانی یکی از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های استان در حوزه درآمد، تولید و اشتغال است و در حال حاضر حدود 40 هزار هکتار انواع باغات از گونه‌های مختلف در سطح استان وجود دارد.
وی افزود: خیلی از باغات استان را رسوب گل ولای احاطه کرده و آن بخشی را هم که خیلی آسیب ندیده است منبع تامین آب و آبیاری و آبرسانی آن مشکل دارد و اگر آب مورد نیاز آن تامین نشود از بین خواهد رفت.
بازدار بیان کرد: بنابراین اولین اولویت ما آبرسانی به باغاتی است که منبع تامین آب و خطوط انتقال آب آن از بین رفته و یا برق آن قطع شده است و یا ایستگاه کاملا از بین رفته، خواهد بود.
وی اضافه کرد: بیش از 70 درصد منابع آب مورد نیاز باغات شامل ایستگاه‌های پمپاژ ، کانال های آبیاری بازسازی و راه اندازی شده و ظرف کمتر از 20 روز آینده همه به شرایط مطلوب و پایدار می رسند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان همچنین گفت: در حال راه اندازی چهار ایستگاه پمپاژ سیار با مشارکت مردم هستیم که بجای ایستگاه هایی که به طور کامل از بین رفته با استفاده از این ایستگاهها آب باغات و مزارع را تامین نماییم تا در این فصل گرم باغات آسیبی نبینند.
بازدار تصریح کرد: چندین هکتار از انجیرستان زیودار معمولان و انارستان تنگ سیاب کوهدشت زیر گل و لای رفتند، بدین منظور ماشینهای مخصوص مثل باب کت اجاره کرده‌ایم و با استفاده از بیل مکانیکی، لودر و کمپرسی در حال تخلیه رسوب موجود در سطح این باغات هستیم.
وی ادامه داد: حداکثر ظرف 20 روز آینده کار پاکسازی انجام خواهد شد و پس از انجام این مرحله کار اقدامات تحقیقاتی ، ترویجی ، تهیه سم و کود و توصیه های ترویجی را انجام خواهیم داد که کشاورزان و باغداران خسارت نبینند.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395