سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398 ساعت 15:14
کد خبر: 56754

بانک مرکزی نباید مسیر بازگشت ارز را برای صادرکنندگان کانالیزه کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لاهوتی اظهار داشت: بانک مرکزی نباید مسیر بازگشت ارز را برای صادرکنندگان کانالیزه کند بلکه باید از ابزار مهم واردات در مقابل صادرات بیشترین بهره را ببرد.

در دومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با انتقاد از هجمه‌هایی که طی ماه گذشته علیه صادرکنندگان به وجود آمده، علت اصلی آن را ارائه آمار غیرواقعی بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط یکی از مسئولین دانست.
لاهوتی ادامه داد: این حملات به صادرکنندگان در حالی صورت می‌گیرد که درآمدهای نفت دولت هر روز کاهش پیدا می‌کند و ارزش ارز صادراتی صادرکنندگان دوبرابر می‌شود. ما ضمن آنکه از این مسئله گله‌مند هستیم اما خوشحالیم که ریاست بانک مرکزی با اعلام آمار 18.7 میلیارد دلار که حدود 60 درصد صادرات غیرنفتی را تشکیل می‌دهد، خط بطلانی بر مسائل مطرح شده کشید.
وی ادامه داد: علیرغم تلاش‌هایی که کمیته عرضه اتاق ایران طی چهار ماه گذشته کشیده بود در جلسه اخیر با ریاست کل بانک مرکزی شاهد بخشنامه‌ جدیدی برای نحوه بازگشت ارز صادراتی در سال 98 بودیم.
لاهوتی افزود: بخشنامه روز گذشته بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی نگرانی‌های فعالان اقتصادی در حوزه صادرات را بیشتر کرد. این بخشنامه سرعت بازگشت ارز حاصل از صادرات را کاهش می‌دهد.
عضو اتاق بازرگانی ادامه داد: بانک مرکزی نباید مسیر بازگشت ارز را برای صادرکنندگان کانالیزه کند بلکه باید از ابزار مهم واردات در مقابل صادرات بیشترین بهره را ببرد.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395